Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Purina ONE logo
katę glostė šeimininkas

Keistas pagyvenusių kačių elgesys

Perskaitoma per 4 min.
Purina ONE logo
Remia Purina One®

Katei senstant, galite pastebėti, kad keičiasi jos sveikata, išvaizda ir elgesys. Senėjimas, be abejo, yra visiškai natūralus procesas. Kaip ir mes, vyresnio amžiaus katė gali būti mažiau energinga, ją gali dominti kitokie dalykai, ji gali sirgti su amžiumi susijusiomis ligomis, pavyzdžiui, artritu. Šių pokyčių galima tikėtis, o šiek tiek pakoregavus katės priežiūrą (ir reguliariai atliekant patikras pas veterinarą) net brandaus amžiaus katė gali mėgautis gyvenimu.

Kai kurių brandaus amžiaus kačių elgesys gali pasikeisti. Joms gali nebepatikti žaisti, jos gali vengti prisilietimų ar netgi elgtis agresyviai. Kitos katės gali atrodyti neįprastai sutrikusios, ypač jei netikėtai pasikeičia aplinka. Vis dėlto kiek tai normalu dėl senėjimo, o kada jau laikas apsilankyti pas veterinarą?

Skaitykite toliau, kad sužinotumėte apie neįprastą vyresnių kačių elgesį.

Pamiršimas, kaip naudotis kraiko dėžute

Jei jūsų įprastai pedantiška katė ima šlapintis kitose vietose, o ne savo kraiko dėžutėje, taip gali būti dėl su amžiumi susijusių pokyčių. Gali pasirodyti, kad vyresnio amžiaus katės pamiršo, ko buvo išmokytos; tai vadinama kognityviniu sutrikimu, nors daugelis žmonių tai laiko kačių demencijos forma.

Taip atsitikus, katė gali nežinoti, kur yra jos kraiko dėžutė, arba pamiršti, kur turėtų šlapintis ir tuštintis. Dėl to nelabai ką galite padaryti, nebent pasirūpinti, kad katei būtų kuo lengviau rasti savo kraiko dėžutę. Pavyzdžiui, jei katė visada šlapinasi toje pačioje vietoje, pabandykite kraiko dėžutę perkelti ten. Jei katė vis tiek nesinaudoja kraiko dėžute, prireiks kantrybės ir supratingumo.

Šlapinimasis ir tuštinimasis netinkamose vietose gali būti ir kitokių būklių simptomas, pavyzdžiui, kačių šlapimo sistemos infekcijos, vidurių užkietėjimo ar net apakimo. Dėl šios priežasties visada turėtumėte nuvežti katę parodyti veterinarui, kad žinotumėte, ar naują elgesį galima priskirti su senėjimu susijusiam sumišimui.

Sumišimas

Sumišimas yra dar vienas kačių kognityvinės funkcijos sutrikimo simptomas. Tokios būklės vyresnio amžiaus katės ne tik užmiršta, kaip naudotis kraiko dėžute, bet gali būti ir triukšmingesnės, atrodyti pasimetusios arba gali pasikeisti jų asmenybė. Jos gali mažiau bendrauti su žmonėmis ir kitais gyvūnais, taip pat mažiau domėtis savo aplinka.

Esant kognityvinės funkcijos sutrikimui, katei nelabai yra kuo padėti. Svarbu pasirūpinti, kad vyresnio amžiaus katė jaustųsi saugi, o jūs turėtumėte su kantrybe reaguoti į jos pasikeitusį elgesį. Jei kyla abejonių, parodykite katę veterinarui, nes kai kuriuos elgesio pokyčius gali sukelti ir tam tikros išgydomos būklės.

Nereagavimas į garsų triukšmą / savo vardą

Jei pastebite, kad jūsų vyresnio amžiaus katė nebeatbėga pašaukta vardu arba nebereaguoja į neįprastą ar garsų triukšmą, gali būti, kad jos klausa susilpnėjo.

Greičiausiai ji nepamiršo savo vardo ir neįgijo atsparumo neįprastiems garsams – tiesiog ji negirdi jų labai gerai! Kurčios katės dažnai geba susidoroti su klausos trūkumu, pasitelkdamos kitus pojūčius, todėl jų kurtumas gali likti nepastebėtas. Kiti kurtumo dėl natūralaus klausos praradimo simptomai gali būti garsus kniaukimas ar tam tikra disorientacija.

Jei manote, kad jūsų katė turi bėdų dėl klausos, parodykite ją veterinarui, kad šis patikrintų, ar nėra ausų infekcijos ar kitos išgydomos būklės.

Daugiau apie kitas kačių ausų problemas skaitykite čia.

Ilgesnis ar trumpesnis miegas nei įprastai

Dar vienas neįprasto kačių elgesio požymis yra jų miego įpročių pasikeitimas. Vyresnio amžiaus katės gali miegoti gerokai daugiau, nei būdavo įpratusios. Paprastai taip būna todėl, kad jos tiesiog turi mažiau energijos. Pasirūpinkite, kad katė turėtų ramią ir tylią vietą miegoti, leiskite jai snausti kada panorėjus. Svarbu pasirūpinti, kad katės racionas būtų pakoreguotas ir atitiktų pasikeitusius jos energijos poreikius, taip užtikrinant, kad ji negautų per daug kalorijų. Galbūt norėsite išbandyti brandaus amžiaus katėms skirtą specialios sudėties ėdalą, pavyzdžiui, „Purina One Senior 7+“, kuriame yra mažiau kalorijų nei standartiniame ėdale.

Kai kurios vyresnės katės mažiau miega naktį ir netgi gali tapti neramios. Taip dažnai yra todėl, kad jos daugiau miega dieną. Jei apskritai katė miega pakankamai, nerimauti nėra dėl ko. Jei kyla abejonių, visada galite pasikonsultuoti su veterinaru.

Mažiau žaidimų

Dar vienas dažnas vyresnių kačių elgesio pokytis – sumažėjęs domėjimasis žaidimais. Galbūt katės nebedomina mėgstamas žaislas arba jai greit pabosta ir vietoj žaidimų ji renkasi progą nusnausti. Tai gali kelti liūdesį ar net susirūpinimą, tačiau lėtai besikeičiantis domėjimasis žaidimais vyresnėms katėms yra normalu.

Jaunesnės katės, ypač kačiukai, žaisdami tyrinėja pasaulį ir išreiškia savo instinktus. Vyresnės katės tam jaučia mažesnį poreikį; dar pridėkime pasikeitusį energijos lygį ir paaiškės, kad katė tiesiog neturi nuotaikos žaisti.

Mažėjantis domėjimasis žaidimais vyresnėms katėms dažnai yra normalus reiškinys. Jei elgesys pasikeičia staiga arba iš esmės, pasikonsultuokite su veterinaru, kad įsitikintumėte, ar nėra dar kažkas negerai.

Maitinimosi pokyčiai

Katės paprastai išrankesnės ėdalui nei šunys – toks jau gyvenimas! Jei vyresnio amžiaus katė itin nesidomi ėdalu, tai gali rodyti, kad apetitą veikia su amžiumi susiję pokyčiai.

Nesidomėti ėdalu katė gali dėl įvairių dažnai pasitaikančių su dantimis susijusių negalavimų, dėl kurių jai nemalonu ėsti, o galbūt katė nesveikuoja. Todėl geriausia pasitarti su veterinaru, kuris galės problemą ištirti išsamiau. Iš kitos pusės, brandaus amžiaus katė kaip tik gali turėti didesnį apetitą (ar jausti didesnį troškulį). Kartais taip gali būti dėl sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, diabeto ar pernelyg suaktyvėjusios skydliaukės; tiksliau galėtų pasakyti veterinaras.

Nors kai kurie apetito pokyčiai gali būti normalūs (pavyzdžiui, jei katė nebe tokia aktyvi, jai reikia mažiau ėdalo, kad pasisotintų), visada geriausia pasitarti su specialistu.

Agresija

Jei jūsų brandaus amžiaus katė ima agresyviau reaguoti į jus ar kitus gyvūnus, priežastis gali būti susijusi su amžiumi. Jei katė labai prisirišusi prie savo dienotvarkės, ji gali būti mažiau pakanti jos pokyčiams ar naujiems namų gyventojams.

Antra vertus, agresiją gali sukelti ir sveikatos sutrikimai; jei manote, kad kažkas negerai, parodykite katę veterinarui.