Your Pet, Our Passion.
Katė žiūri į dubenį

Kačių alergija ėdalui

Perskaitoma per 3 min.

Laimei, tikromis alergijomis katės serga retai, be to, alergijos dažnai painiojamos su dažniau pasitaikančiu ir lengviau pakeliamu maisto netoleravimu. Sužinokite, kaip pastebėti, kad katė serga alergija, ir ką galite padaryti, kad ji vėl būtų laiminga ir sveika, kaip anksčiau.

Kas yra kačių alergija ėdalui?

Kačių alergija ėdalui yra reakcija į sudedamąsias tam tikro ėdalo dalis, kai kada – į visiškai mažytes jo daleles, pavyzdžiui, jautieną, pieno produktus arba žuvį. Nors alergija dažnai diagnozuojama jaunoms katėms, ji gali išryškėti bet kuriame amžiuje, todėl verta patikrinti bet kuriame amžiuje pasireiškus bet kokius neįprastus simptomus.

Kačių alergiją ėdalui labai sunku diagnozuoti, nes nėra specialių tyrimų šiai ligai nustatyti. Simptomai paprastai būna nespecifiniai, o ir išprovokuoti alergiją gali ne visada tie patys dalykai.

 

Kačių maisto alergijų simptomai dažnai supainiojami su kitų ligų simptomais, todėl labai svarbu prašyti savo veterinaro patarimo prieš kaip nors keičiant katės mitybą, kad tikrai žinotumėte, jog reikia gydyti alergiją, o ne kokią nors visai kitą ligą.

Kokie kačių alergijos požymiai ir simptomai?

Dažniausi kačių alergijos ėdalui simptomai tokie:

  • Odos problemos – niežulys ir paraudimas, išplikusios vietos arba nudraskyta oda, dažniausiai dėl to, kad katė kasosi.
  • Pasikartojančios ausų infekcijos.
  • Problemos dėl plaukų gniutulų, kurie susidaro nurijus nukasytus plaukus arba per daug prausiantis.
  • Skrandžio ir žarnyno problemos, taip pat vėmimas ir viduriavimas.
  • Kvėpavimo problemos (retai).

Nors nuolatinis kasymasis gali būti alerginė arba per dažno prausimosi reakcija, katė gali nuolat kasytis ir dėl blusų dermatito (tai reakcija į blusų seiles). Įtarę alergiją, niekada nemėginkite patys jos gydyti. Jei veterinaras atmes kitų ligų tikimybę, greičiausiai patars išmėginti dietinį ėdalą, kad būtų galima nustatyti, kam jūsų katė gali būti alergiška arba ko ji netoleruoja. Šiuos bandymus jūsų veterinaras turės atidžiai stebėti ir taip pasirūpinti, kad jūsų katė gautų visų svarbių maisto medžiagų.

Kaip veterinarai gali patikrinti, ar katė serga alergija?

Jei jūsų veterinaras įtaria, kad katė serga alergija kačių ėdalui, tikriausiai rekomenduos išbandyti ypatingą dietą. Tada laikinai katę šersite beskoniu hipoalerginiu ėdalu, kuriame visose sudedamosiose dalyse baltymų būtų tiek nedaug, kad jie negalėtų sukelti alerginės reakcijos (nebent labai retai).

Atmetimo dieta taikoma nustatytą laikotarpį, atsižvelgiant į katės simptomus. Pavyzdžiui, jei katę vargina odos problemos, ribojamoji dieta gali būti skiriama 4–12 savaičių, kai kada ilgiau. Skrandžio ir žarnyno problemos paprastai sumažėja per trumpesnį laiką.

Kol katei taikoma atmetimo dieta, jai negalima ėsti nieko kita – taigi niekas iš šeimos narių negali jos vaišinti jokiais skaniais kąsneliais ar gardėsiais, kad ir kaip norėtų! Šio bandomojo laikotarpio metu kates, kurios vaikšto į lauką, geriausia laikyti namuose, nes, net jei katė suės vos vieną kitą pelytę, nieko gero nebus. Norint taikyti dietą reikia kantrybės ir atkaklumo, bet kartais iškentėti nepavyksta. Jei taip nutinka, sąžiningai pasakykite savo veterinarui, nes jis turi žinoti visus faktus, taip pat tai, kad katė neėda beskonio dietinio ėdalo.

Po bandomojo laikotarpio

Pasibaigus bandomajam laikotarpiui veterinaras patikrins katės sveikatą ir įvertins, kaip jai sekasi ir kaip ji jaučiasi po naujosios dietos. Ypač jis norės žinoti, ar palengvėjo, pasikeitė ar liko tokie patys simptomai. Jei niekas nepagerėjo, tikėtina, kad jūsų augintinė neserga kačių ėdalo alergija, ir veterinaras ieškos kitos priežasties, dėl kurios ji taip blogai jaučiasi.

Jei sveikata pagerėjo – tai gera žinia ir jums, ir jūsų katei! Jūsų veterinaras aptars su jumis, ką daryti toliau, tačiau gali būti, kad reikės, atsižvelgiant į konkrečią katę varginančią problemą, iš lėto į mitybą grąžinti baltymus ir atidžiai stebėti katės reakciją. Jei simptomai vėl ims kartotis katei ėdant tam tikrą ėdalą, greičiausiai būsite suradę kaltininką.

Tada pamažu arba greitai reikės rasti kitą mitybos požiūriu subalansuotą ėdalą, kuriame nėra tos sudedamosios dalies.

Vis dėlto kartais tai nėra paprasta, o katei alergiją gali kelti ne vienas maisto produktas. Todėl labai svarbu, kad veterinaras padėtų diagnozuoti, – nemėginkite ieškoti priežasties patys. Procesas gali būti sudėtingas, tačiau galiausiai atsipirks – augintinė galės patenkinta kirsti vakarienę ir nereikės baimintis jokių blogų pasekmių!

Jei įtariate, kad jūsų katė serga kačių ėdalo alergija, susisiekite su veterinaru pasitarti.