Kačių šėrimas

Jūsų katei sulaukus pirmojo gimtadienio, pats laikas pagalvoti apie įprastą jos šėrimo rutiną. Žaismingam kačiukui išaugus į visiškai suaugusią katę, svarbu pasirūpinti, kad ji gautų visų reikiamų maistinių medžiagų ir būtų sveika ir laiminga.
Kačių šėrimas
Kačių šėrimas
Kačių šėrimas

Siekiant užtikrinti puikią katės būklę, jos mityba turi būti tinkamai subalansuota, t. y. turi būti subalansuotas baltymų, riebalų bei aliejų, mineralų, vitaminų ir angliavandenių kiekis. Galbūt skamba šiek tiek sudėtingai, bet geros kokybės visaverčiame kačių ėdale yra visko, ko reikia jūsų pūkuotajai bičiulei, ir, jei veterinaras nerekomenduoja kitaip, gerai subalansuota mityba reiškia, kad jūsų katei nereikia jokių papildų.

Skaitykite toliau pateiktus „PetCare“ komandos patarimus ir sužinosite, kuo šerti kates, kad jos būtų sveikos ir laimingos.

Sužinokite, iš ko galite rinktis

Gali atrodyti, kad pasirinkimas yra labai didelis. Atrodo, kad atsakyti, kas geriausia katei, tiesiog neįmanoma. Gerai yra tai, kad tinkamą variantą rasite bet kuriai katei, kad ir koks būtų jos gyvenimo būdas, būklė ar amžius.

Galiausiai, jei tik nereikia atsižvelgti į tam tikrą sveikatos būklę, kokį ėdalą – šlapiąjį ar sausąjį – duoti katei, sprendžiate tik jūs (ir, žinoma, jūsų katė)!

Ėdanti oranžinė katė
Small blue health icon

Maža mėlyna sveikatos piktograma Dalis šeimininkų šeria kates ir sausuoju, ir šlapiuoju ėdalu – kai kurios katės mėgsta šlapiąjį ėdalą rytais ir dubenyje paliktą sausąjį ėdalą, kurio gali pakramsnoti dieną. Pabandykite su savo kate abu variantus, kad sužinotumėte, kas jai patinka labiau.

Čia rasite šlapiojo ir sausojo kačių ėdalo pranašumus.

Violetinė ėdalo dubenėlio piktograma

Sausasis ėdalas

 • Sausąjį ėdalą lengva išmatuoti ir naudoti, be to, atidarytą jį galima ilgiau išlaikyti nei šlapiąjį ėdalą.
 • Jis taip pat padeda palaikyti katės dantų sveikatą. Tikriausiai sausąjį ėdalą katė intensyviau kramtys ir ilgiau ės.
 • Paprastai katės sausąjį ėdalą mėgsta graužti ir joms nepatinka, kai jis sudrėkinamas vandeniu.
Oranžinė ėdalo dubenėlio piktograma

Šlapiasis ėdalas

 • Kai kurioms katėms patinka šlapiojo ėdalo kvapas ir tekstūra. Šlapiasis ėdalas gali būti labai patogus, kai tiekiamas vienos porcijos maišeliuose ar indeliuose, – taip katė kasdien paprastai gauna šviežią patiekalą.
 • Katė vienu prisėdimu daugiau suėda ir laka mažiau vandens.

Katės veikia pagal nusistovėjusius įpročius, todėl ir jums, ir katei bus geriausia, jei nustatysite nuolatinį režimą, kai tik ji galės pereiti prie suaugusių kačių ėdalo.

PURINA ėdalas katėms

PURINA gamina daug geriausio Jungtinėje Karalystėje sausojo ir šlapiojo ėdalo suaugusioms katėms atsižvelgdama į įvairų gyvenimo būdą ir visus gyvenimo etapus. Pamatykite visą asortimentą čia

 • Jei jūsų katė daugiausia laiko praleidžia patalpose, jai gali būti naudinga specialiai kambarinėms katėms skirta ėdalo sudėtis, mažinanti plaukų gumulų susidarymą, arba mažiau kaloringas ėdalas, pvz., „Pro Plan Light“, nes tokios katės mažiau juda ir yra linkusios priaugti daugiau svorio.
 • Jei jūsų katė yra sterilizuota, jai gali būti naudingas specialus sterilizuotoms katėms skirtas ėdalas, padedantis palaikyti sveiką šlapimo sistemą, pvz., PURINA One „Urinary Care“.

Vyresnėms katėms taip pat būtina šiek tiek pritaikyta mityba, kaip ir besilaukiančioms arba nutukusioms ar antsvorio turinčioms katėms. „Felix“ turi vien tik vyresnio amžiaus katėms skirtą gaminių seriją.

Jei jūsų katė turi specialių šėrimo poreikių arba esate susirūpinę dėl jos mitybos, pasitarkite su veterinaru.

Žiūrėti asortimentą
Cat food in bowl

Kaip šerti katę

Grey cat licking lips

Katės veikia pagal nusistovėjusius įpročius, todėl ir jums, ir katei bus geriausia, jei nustatysite nuolatinį režimą, kai tik ji galės pereiti prie suaugusių kačių ėdalo.

Katės pagal prigimtį turi ėsti po mažai ir dažnai – puiku, jei galite savo katę šerti kelis kartus per dieną! Tačiau, jei katę šeriate šlapiuoju ėdalu arba negalite dažnai šerti dėl savo gyvenimo būdo, daugumai kačių užteks dviejų šėrimų per dieną.

 • Geriausia katę šerti toje pačioje vietoje ir tuo pačiu paros metu. Tai turi būti rami vieta, kurioje ji galėtų atsipalaiduoti, be to, ji turi būti pakankamai toli nuo kraiko dėžutės.
 • Pasirinkite lengvai nuvalomą paviršių arba naudokite katės šėrimo kilimėlį, taip pat visada naudokite švarų keraminį arba metalinį dubenėlį. Kai kurios katės mėgsta ėsti iš negilaus dubens ar lėkštės – tai gali padėti sulėtinti ėdimo tempą!
 • Jei turite ne vieną katę, pasirūpinkite, kad ėdalo dubenys būtų pakankamai toli vienas nuo kito ir nekiltų peštynių. Jei jūsų katės išties nesugyvena, siekiant išvengti konfliktų gali netgi tekti visiškai atskirti šėrimo vietas.

Šerdami katę stenkitės pateikti šlapiąjį ėdalą (skardinėse / tūbelėse / maišeliuose) kambario temperatūros, nes tada jis skaniau kvepia ir yra lengviau virškinamas. Todėl išimkite jį iš šaldytuvo maždaug valandą prieš šėrimą. Ėdalą galima trumpai pašildyti ir mikrobangų krosnelėje, bet kaskart įsitikinkite, kad jis tikrai nekarštas.

Kačių ėdalo „ProPlan Optirenal“ dubuo
Oranžinė ėdalo dubenėlio piktograma

Šlapiasis ėdalas greitai sudžiūva, taigi geriau nepalikite jo išimto. Nelaikykite atidaryto šlapiojo ėdalo indo ilgiau nei 24 valandas, net šaldytuve.

Violetinė ėdalo dubenėlio piktograma

Kita vertus, sausąjį ėdalą galima visą dieną palikti ir jis nesuges. Laikykite jį švarioje, sausoje vietoje, geriausia – orui nepralaidžioje talpyklėje arba sandariai uždaromoje dėžėje, kad jis išliktų skanus ir neprarastų aromato.

Šėrimo kiekis priklauso nuo katės veislės, gyvenimo būdo ir kūno būklės. Kiekviena katė yra skirtinga. Šeriant kates svarbiausia, kad jos gautų pakankamai ėdalo sveikam ir lieknam kūnui palaikyti.

Violetinė didinamojo stiklo ir katės piktograma

Patys galite paprastai patikrinti katės kūno būklę – tiesiog perbraukite rankomis jai per šonus ir pilvuką. Esant idealiam svoriui, turėtumėte gana lengvai jausti jos šonkaulius (bet neturėtumėte matyti); jų neturi dengti storas riebalų sluoksnis.

Žvelgiant iš viršaus už šonkaulių turėtų matytis katės juosmuo, o katei einant šonuose neturi formuotis linkiai.

Jei manote, kad jūsų katė galbūt turi antsvorio ar yra nutukusi, kreipkitės į veterinarą, kad sudarytumėte jai mitybos ir gyvenimo būdo planą ir padėtumėte susigrąžinti sveiką svorį.

Mėlyna informacijos piktograma

Jei nežinote, kiek reikėtų šerti savo katę, patarimų ieškokite etiketėje ant pakuotės arba kreipkitės į PURINA augintinių priežiūros komandą.

Jei manote, kad jūsų katei reikėtų numesti svorio ir veterinaras su jumis sutinka, reikės imtis tam tikrų veiksmų jai padėti ir kartu pasirūpinti, kad ji gautų visas svarbias maistingąsias medžiagas. Jei turite ne vieną katę, šerkite savo antsvorio turinčią katę atskirai, kad ji nevogtų ėdalo. Svorį gali būti lengviau kontroliuoti padalijus katės ėdalą į mažesnes porcijas ir dažniau ją šeriant, tačiau stebėkite, kiek ir kuo ją šeriate.

Ir svarbu ne tik tinkamai šerti – kontroliuojant katės svorį svarbus ir jos gyvenimo būdas. Jei katė gyvena patalpose ar yra tingi, pamėginkite pasiūlyti žaislų, kurie skatina bėgioti ir aktyviai eikvoti kalorijas, pvz., naudokite „žvejybos“ žaisliukus.

 Žalia katės patikros piktograma

Jei katės svoris jums kelia nerimą, galite pradėti ją šerti specialiu lengvuoju ėdalu, kuriame yra mažiau kalorijų, kad nereikėtų mažinti faktiškai katei duodamo ėdalo kiekio. Šiame ėdale tik mažiau kalorijų, tad katė ir toliau gaus visų reikiamų vitaminų ir mineralų. Gali padėti ir tam tikros PURINA sukurtos ėdalo rūšys:

Žalia katės ir didinamojo stiklo piktograma

Svoris turi būti mažinamas lėtai ir nuosekliai – staigus svorio sumažėjimas gali būti pavojingas katei. Permainoms gali prireikti ištisų mėnesių, būkite kantrūs!

Atminkite, veterinaras gali pasiūlyti sumažinti katei duodamo ėdalo kiekį arba pakeisti jį specialiu mažai kaloringu ėdalu, bet niekada neverskite katės „badauti“ ir neribokite ėdalo, jei veterinaras tiksliai to nenurodė.

Reguliariai naudokite mūsų kūno būklės vertinimo priemonę ir tęskite dietą tol, kol bus pasiekta ideali katės kūno būklė ir svoris.

Ne vien tik jūsų katė suka nosį nuo savo ėdalo! Daugelis kačių pamėgsta kokios nors tekstūros bei skonio ėdalą ir gali nebenorėti ėsti, jei jis kaip nors pasikeičia. Jei jūsų katė staiga nustoja ėsti įprastą ėdalą arba visai nebenori ėsti, užsirašykite pas veterinarą – tai gali būti kokios nors problemos požymis.

Įnoringą katę galite paskatinti ėsti toliau nurodytais būdais.

 • Pakeiskite laiką, kad katė būtų šeriama po to, kai pavalgo visa šeima, ir šerkite ramioje vietoje, kurioje nėra triukšmo ir streso. Taip pat galite pamėginti šlapiąjį ėdalą pakeisti sausuoju arba pasiūlyti kito skonio ėdalą.
 • Pasirūpinkite, kad dubuo būtų švarus, – seno ėdalo likučiai katę gali atgrasyti. Pamėginkite šerti iš negilaus dubenio arba lėkštės.
 • Sausasis ėdalas sugeria drėgmę ir suplėksta, ypač šiltame ore, – pabandykite nupirkti to paties, bet naujo ėdalo, jei paprastai tą ėdalą jis mėgsta.
 • Šlapiąjį ėdalą patiekite kambario temperatūros – tada jis gardžiau kvepia. Trumpai pašildykite šlapiąjį ėdalą mikrobangų krosnelėje (tik žiūrėkite, kad nebūtų karštas), jis turi būti šiltas paliesti.
 • Gali būti, kad klaidžiodama lauke katė nusikniaukė vieną kitą skanėstą – tad gal ji tiesiog nealkana. Ypač karštą vasaros dieną.
fussy_eaters
Grey cat eating from hand
 • Šeriant visaverčiu pagrindiniu maistu katei nereikia papildų, kad ji gautų visas reikiamas maistingąsias medžiagas. Tačiau kai kurie produktai, pvz., gardėsiai, užkandžiai ir vien tik mėsos ar žuvies produktai, nėra savaime subalansuoti mitybos požiūriu. Gardėsiai ar užkandžiai nėra blogai, kai vartojami saikingai, bet, jei duodate augintiniui gardėsių, šiek tiek sumažinkite duodamo ėdalo kiekį, kad katės neperšertumėte! Paprastai iš gardėsių katė turi gauti ne daugiau kaip 15 proc. viso dienos kalorijų kiekio.
 • Naminiai gardėsiai, pvz., šviežia mėsa ar žuvis, turėtų būti gerai iškepti ar išvirti, be druskos, taip pat be odos ir kaulų. Jei ketinate naudoti specialios sudėties kačių gardėsį, perskaitykite šėrimo instrukcijas ant pakuotės, kad žinotumėte, kaip jį pateikti ir kaip dažnai pateikti.
 • Jei katei taikoma speciali veterinaro nurodyta dieta, kuria siekiama sumažinti svorį ar palengvinti tam tikrą sveikatos problemą, gali būti, kad gardėsių duoti draudžiama. Dėl viso pikto paklauskite veterinaro, ką katei galima siūlyti ir ko negalima.

Kad katė gerai jaustųsi, svarbu ne tik tinkamai ją šerti, bet ir pasirūpinti, kad jai netrūktų skysčių, ypač jei katė šeriama sausuoju ėdalu.

 • Pasirūpinkite, kad katė visada turėtų kur palakti šviežio vandens, – padėkite po didelį švarų vandens dubenį tose vietose, kuriose katė mėgsta ilsėtis. Nestatykite katės ėdalo ir geriamojo vandens toje pačioje vietoje.
 • Jei atrodo, kad katei vanduo nelabai patinka, pamėginkite duoti didesnį dubenį. Kai kurioms katėms labai nepatinka, kai jų ūsai liečia dubens kraštus!
 • Nujunkytoms katėms pienas nereikalingas, todėl nesiūlykite pieno kaip vandens pakaitalo. Tiesą sakant, katės gali netoleruoti piene esančio cukraus, todėl joms jis gali sukelti viduriavimą. Net specialios sudėties kačių pienas turėtų būti vertinamas kaip ėdalas arba gardėsis, o ne kaip gėrimas.
Water drop icon
Cat rolling on floor

Visi žinome, kaip kartais norisi šerti katę iš rankų mažais maisto gabaliukais – daugelis žmonių taip parodo savo augintiniui meilę.

Tačiau žmonių maistas dažnai turi daug kalorijų, bet mažai esminių maistinių medžiagų, kurių yra kačių ėdale, todėl duodami maisto nuo stalo galite sutrikdyti kačių mitybos pusiausvyrą.

Šerti katę maistu, kuriame yra svogūno ar svogūno sudedamųjų dalių, gali būti netgi kenksminga, tad geriau pasisaugoti nei gailėtis. Daugiau apie katėms kenksmingus maisto produktus ir medžiagas skaitykite čia

Dėl pasikeitusių aplinkybių gali tekti pakoreguoti ir katės mitybą. Net persikėlus iš namo su sodu į namą, prie kurio sodo nėra, katei gali reikėti mažiau kalorijų, nes jų jau tiek nebesudegins!

Turite atidžiai stebėti katės ėdimo įpročius ir kūno būklę, o jei pastebėsite pokyčių arba pasirodys, kad gali būti reikalinga kitokia mityba, apsilankykite pas veterinarą ir tai aptarkite. Jei veterinaras pritars, kad augintiniui būtina keisti mitybą, turėsite ėdalą pakeisti pamažu, kad dėl staigių permainų nesutriktų virškinimas, – ir tai svarbu ne tik pereinant nuo šlapiojo prie sausojo ėdalo, bet ir keičiant ėdalo gamintoją.

 • Įdėkite šiek tiek naujo ėdalo prie dabartinio katės ėdalo ir sumaišykite.
 • Visą kitą savaitę pamažu didinkite naujojo ėdalo dalį katei duodamame mišinyje ir atitinkamai mažinkite senojo ėdalo dalį. Kai kurioms katėms gali prireikti iki dviejų savaičių, kol visiškai pripras prie naujojo ėdalo, taigi būkite kantrūs!
 • Jei reikia pakeisti katės mitybą, bet šiuo metu ji prastai jaučiasi, paklauskite veterinaro, kaip ir kada geriausia tai būtų padaryti.
 • Jei šlapiąjį ėdalą keičiate sausuoju ėdalu, katei reikės daugiau vandens, kurį ji galėtų lakti visą dieną, be to, ji gali pradėti savo ėdalą ėsti dalimis, o ne suėsti viską iš karto.
 • Jei sausąjį ėdalą keičiate šlapiuoju ėdalu, visiškai normalu, jei katė pradeda lakti mažiau nei paprastai ir suėda daugiau ėdalo per trumpesnį, nei įprasta, laiką.
 • Sausasis ėdalas turi daugiau energijos toje pačioje masėje nei šlapiasis ėdalas, todėl, siekiant to paties kalorijų kiekio, šlapiojo ėdalo gali tekti duoti daugiau.
Kačių ėdalo kiekio diagrama

PURINA prekių ženklai, skirti suaugusioms katėms

Kačių ėdalo dubuo

PURINA gamina daug geriausių Jungtinėje Karalystėje sausojo ir šlapiojo ėdalo rūšių katėms. Kiekviena rūšis sukurta remiantis naujausiomis mokslo žiniomis apie ėdalo kokybę, skonį ir maistingumą, todėl jūs ir jūsų augintinis galite rinktis įvairiausių receptūrų ir dydžių ėdalą atsižvelgdami į gyvenimo būdą ir gyvenimo etapus.

Sužinokite daugiau