Your Pet, Our Passion.
Purina ONE logo
Katė su plaukų kamuoliu

Ką daryti esant kačių plaukų sąvėloms?

Perskaitoma per 3 min.
Purina ONE logo
Remia Purina One®

Katės labai gerai moka pasirūpinti savo švara. Jos iš prigimties žino, kaip prižiūrėti savo kailį, ir joms retai reikia maudytis. Laižydamosi kailį, jos gali praryti išslinkusių plaukų ir taip gali susiformuoti plaukų sąvėlų.

Kas yra kačių plaukų sąvėlos?

Katės savo kailį prižiūrį jį laižydamos. Tai darant, ant liežuvio esantys gumburėliai (atgal nukreipti iškilimai, dėl kurių kačių liežuvis šiurkštus ir dėl kurių tai yra puikus valymosi ir šukavimosi įrankis) surenka išslinkusius ir negyvus plaukus, kurių dalį katė nuryja. Dauguma šių plaukų pereina per virškinimo traktą ir pašalinami su fekalijomis. Vis dėlto dalis plaukų lieka katės organizme. Jie pašalinami plaukų sąvėlų pavidalu.

Plaukų sąvėlos yra katės skrandyje susiformavęs darinys iš negyvų plaukų ir virškinimo sulčių. Kitaip, nei dažnai manoma, plaukų sąvėlos paprastai būna cilindrinės, o ne apvalios formos. Katės jas išvemia, taip atsikratydamos nepageidaujamų medžiagų.

Nesijaudinkite, jei matote, kad katė ištempia kaklą, žiaugčioja (plačiai išsižioja) ir išspjauna plaukų gumulą, o po to ramiai nueina savo keliais. Vaizdas gali būti nemalonus, bet nesirūpinkite – tai normalu.

Kaip dažnai susidaro plaukų sąvėlos?

Kačių plaukų sąvėlos yra instinktyvios kailio priežiūros dalis ir paprastai dėl jų rūpintis nereikia. Kačiukams ir jaunesnėms katėms paprastai plaukų sąvėlų susidaro mažiau, nes jie savo kailį puoselėja ne taip pedantiškai. Visgi vyresnės katės gali būti labiau įnoringos ir joms plaukų sąvėlų susidaro dažniau. Ilgesnio plauko katėms, pavyzdžiui, persų ar Meino meškėnų veislės, iš prigimties susidaro daugiau plaukų sąvėlų, nes jų plaukai greičiau sulimpa į gumulus.

Ginger cat playing with owner

Jei jūsų katei dažnai susidaro plaukų sąvėlų, verta ją parodyti veterinarui. Didelis plaukų sąvėlų skaičius gali signalizuoti virškinimo trakto problemas, todėl geriausia būtų tai išsiaiškinti kuo greičiau.

Daug plaukų sąvėlų taip pat gali rodyti, kad katė per daug laižosi kailį. Katės pernelyg intensyviai laižosi kailį tada, kai jaučia stresą (panašiai jausdamiesi kai kurie žmonės kramto nagus), todėl praryja daugiau plaukų ir taip susidaro daugiau plaukų sąvėlų. Jei manote, kad jūsų katė gali jausti stresą, parodykite ją veterinarui.

Kada kačių plaukų sąvėlos gali būti pavojingos?

Savaime plaukų sąvėlos nėra žalingos. Jei katė vaikštinėja po namus ir vis žiaugčioja neišvemdama plaukų gumulo (ypač jei neturi energijos ir apetito), nedelsdami nuvežkite ją pas veterinarą. Gali būti, kad plaukų gumulas pateko iš skrandžio į žarnyną. Tai rimta būklė, dėl kurios reikalinga skubi veterinaro pagalba. Papildomi simptomai yra viduriavimas ir vidurių užkietėjimas.

Veterinaras plaukų sąvėlas gali diagnozuoti įvairiais būdais. Gali padaryti rentgeno nuotrauką arba atlikti fizinę apžiūrą. Išskirtiniais atvejais gali prireikti operacijos, jei plaukų gumulas yra itin didelis; ši procedūra nepigi.

Nuolatinis žiaukčiojimas (neišvemiant plaukų sąvėlų) ir apatiškumas taip pat gali būti astmos požymiai. Veterinaras taip pat turėtų išsiaiškinti priežastį; bet kuriuo atveju sužinosite, kas negerai jūsų katės sveikatai, ir galėsite laiku išspręsti problemą.

Kaip galite padėti išvengti plaukų sąvėlų susidarymo?

Nėra būdo visiškai išvengti plaukų sąvėlų susidarymo, bet galite kai ką padaryti, kad padėtumėte katei.

1. Šukuokite katę – reguliariai šukuojant pašalinami negyvi ir išslinkę kailio plaukai. Reguliariai šukuojant liks mažiau išslinkusių plaukų, kuriuos katė praris laižydamasi kailį. Mažiau prarytų plaukų reiškia mažiau plaukų sąvėlų. Jei katei nepatinka, kai ją šukuojate, naudokitės profesionalaus gyvūnų kirpėjo paslaugomis.

2. Suplanuokite reguliarų katės kailio kirpimą – reguliariai apkerpant katę, jos praryti plaukai mažiau veliasi į sąvėlas ir lengviau sklandžiai pereina per virškinimo sistemą.

3. Šerkite katę specialiu ėdalu – dabar galima įsigyti specialaus kačių ėdalo, mažinančio plaukų sąvėlų susidarymą, pavyzdžiui, „Purina ONE® Coat and Hairball“. Tokio ėdalo sudėtyje daug skaidulinių medžiagų, kurios padeda išvengti plaukų sąvėlų susidarymo skrandyje. Jei ėdalo sudėtyje esančių maisto medžiagų kiekis yra subalansuotas, tuomet palaikoma gera kailio būklė, kailis yra glotnus ir žvilgantis, katė mažiau šeriasi.

Jei norite gauti daugiau patarimų iš „Purina One“, peržiūrėkite visą mūsų straipsnių iš kačių žurnalo sąrašą.

Susiję straipsniai:

Purina One®