Your Pet, Our Passion.
Purina ONE logo
Persikraustymas su kate
Ruda, balta ir juoda lopinė katė guli ant grindų.

Kaip ilgai katę galima palikti vieną?

Perskaitoma per 3 min.
Purina ONE logo
Remia Purina One®

Nors katės garsėja savo nepriklausomumu, ilgam laikui paliktos vienos gali būti nelaimingos. Dėl to nestebina, kad susirūpinę šeimininkai dažnai svarsto, kiek laiko katę galima palikti vieną.

Dauguma kačių visiškai puikiai jausis būdamos vienos visą dieną, kol būsite darbe. Ilgesnis ar dažnesnis išvykimas, pavyzdžiui, atostogoms, gali sukelti sunkumų. Neturėtumėte katės palikti vienos ilgą laiką.

Kodėl nereikėtų kačių palikti namie per atostogas?

Išvykstant atostogauti svarbu nepalikti katės savarankiškai pasirūpinti savimi dėl daugelio priežasčių. Šviežias vanduo, ėdalas ir draugija tėra kelios iš priežasčių, kodėl nereikėtų palikti katės vienos ištisoms dienoms. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte daugiau.

Draugija

Nors ir elgiasi atsiskyrėliškai, katės yra socialūs sutvėrimai, joms reikia stimulo ir bendravimo taip pat, kaip ir kitiems augintiniams. Bendravimas su žmonėmis ar kitomis katėmis yra svarbi sveiko katės gyvenimo dalis. Laimei, palikti katę namie, kol būnate darbe, jai nekelia problemų. Išvykus ilgesniam laikotarpiui, kuomet katė negali pabendrauti su kitais gyvūnais ar žmonėmis, ji gali jaustis vieniša.

Jei jaudinatės, ar jūsų katė nesijaučia vieniša, atkreipkite dėmesį į kelis įspėjamuosius požymius:

  • Prisikabinimas – jei katė dažnai reikalauja dėmesio arba sekioja paskui jus po namus, tai gali reikšti, kad katė jaučiasi vieniša.
  • Agresyvus elgesys – nebūdingas agresyvus elgesys gali rodyti vienišumą.
  • Tualeto reikalai – palikta viena katė gali rodyti savo nepasitenkinimą, apšlapindama jūsų daiktus (turinčius jūsų kvapą).
  • Pernelyg smarkus rūpinimasis kailiu – kailio pešiojimas ar labai intensyvus laižymasis gali reikšti, kad katė nesijaučia laiminga.

Dienotvarkė

Katėms, kaip ir žmonėms, patinka nusistovėjusi tvarka. Dėl šios priežasties jūsų katė labai prisirišusi prie veiklos, kuri nuosekliai vyksta visą dieną. Katės dienotvarkėje svarbūs punktai yra jūsų pabudimas, šėrimo laikas ir žaidimų laikas. Katės yra naminiai, savo teritoriją pripažįstantys gyvūnai, todėl pasikeitus įprastai dienotvarkei jos gali jausti stresą ir nerimą. Būtent dėl šios priežasties katės palikimas ilgam laikui gali jai atsiliepti neigiamai. Klausimą „Kiek laiko katę galima palikti vieną?“ turėtų lydėti klausimas „Ar galiu išlaikyti katės dienotvarkę?“

Ką daryti su kate, kai vykstate atostogauti?

Nereikia ir sakyti, kad jei katė susirgtų ar susižalotų, kai būsite išvykę, negalėsite jai suteikti taip reikalingos pagalbos. Jei katė serga lėtinėmis ligomis (pvz., dažnai patiria priepuolius) ir turi vartoti vaistus, tuomet negali ir kilti minčių palikti ją be priežiūros. Tokiu atveju geriausia būtų palikti katę veterinarinėje ligoninėje ar kačių viešbutyje, bet kadangi katėms nepatinka nepažįstama aplinka, tai nėra idealus sprendimas.

Ką daryti su kate, kai vykstate atostogauti?

Kaimynai – jei planuojate išvykti ilgesniam laikui, visada verta paprašyti atsakingų kaimynų, draugų ar šeimos narių pasirūpinti kate jūsų namuose. Tai mažiausiai žalingas variantas, jau nekalbant apie tai, kad ir pigiausias. Dar geriau, jei katę prižiūrės jai pažįstamas žmogus – taip ji jausis saugiau. Profesionalus augintinių prižiūrėtojas – sumokėję patikimam profesionaliam augintinių prižiūrėtojui visada galėsite būti ramūs. Žmogus arba reguliariai užsuks, kad pašertų katę ir su ja pabendrautų, arba gyvens jūsų namuose, kol būsite išvykę. Nors ši paslauga kainuoja, tai gali būti puikus sprendimas, nes taip katė bus pažįstamoje aplinkoje, bus reguliariai prižiūrima ir turės draugiją. Kadangi katės paprastai atsargiai žiūri į nepažįstamus žmones ir naujus jų kvapus namuose, verta augintinių prižiūrėtoją prieš išvykstant pasikviesti į namus ir juos supažindinti.

Jei katę paliekate tik dienai

Jei planuojate katę namuose palikti trumpam laikui, yra įvairių būdų, kaip padaryti, kad jūsų nebuvimas jai keltų mažiau nerimo.

Stimuliacija – nors jūsų pačių šalia ir nėra, kad katė turėtų su kuo pramogauti, tai nereiškia, kad katė visą dieną negalės pasilinksminti. Net jei esate išvykę, galite prablaškyti katę, parūpindami jai žaislų, su kuriais ji galėtų žaisti viena namuose: laipynė, siūl-ų kamuolys ar net popieriniai maišeliai katei suteiks smagumo visai dienai. Kad katė jaustųsi mažiau vieniša, galite tiesiog palikti įjungtą televizorių kaip foninį triukšmą arba naudoti feromonų difuzorių, kad katė būtų ramesnė.

Ėdalas ir vanduo – įsitikinkite, kad katė turi visko, ko reikia, pavyzdžiui, namuose turi būti dubenėlių su šviežiu vandeniu, kraiko dėžutė turi būti švari.

Dėl to, kad paliekate katę namuose trumpam laikui, neturėtų kilti sunkumų, nes daugeliui kačių patinka būti nepriklausomoms. Jei planuojate išvykti ilgesniam laikui, iš anksto suplanuokite, kaip katė šį laiką galėtų praleisti kuo komfortiškiau.