DUK apie šunų kastraciją ar sterilizaciją



Vis dėlto dauguma šunų lytinę brandą pasiekia būdami maždaug 6–7 mėnesių. Todėl jūsų augintinė gali tapti nėščia, kai pati dar yra šunytė! Kai tik įsigysite šunį, dar jam būnat mažam, turėsite apgalvoti, ar norite, kad jis turėtų šuniukų. Sterilizavę kalę, padėsite jai išvengti neplanuotų nėštumų. Be to, ji bus atsparesnė tam tikroms ligoms ir gali imti geriau elgtis.
PURINA augintinių priežiūros komanda yra pasirengusi atsakyti į jums dažnai apie kastraciją ir sterilizaciją kylančius klausimus. Todėl galėsite nuspręsti, kas geriausia jums ir jūsų šuniui.
Šuns kastracija ar sterilizacija – labai svarbus ir atsakingas augintinio priežiūros elementas. Prieš priimdami šį svarbų sprendimą įsitikinkite, kad susipažinote su visa informacija.

Šuns kastracija ar sterilizacija – dažnai atliekama įprasta operacija, kurios metu pašalinami šuns dauginimosi organai. Patinams išpjaunamos sėklidės, o kalėms tai – kiaušidžių ir kartais gimdos pašalinimo procedūra.
Sterilizacijos ar kastracijos operacija yra įprasta procedūra. Jūsų augintinis gaus anestetikų, kurie užtikrins, kad jos metu jis nejaustų skausmo.
Galite paprašyti, kad kalė būtų sterilizuota atliekant endoskopinę operaciją. Ši yra mažiau invazinė, ir jos metu pašalinamos tik kiaušidės. Dėl to sumažėja skausmas ir sutrumpėja atsigavimo po operacijos laikas.
Blogai savijautai palengvinti po operacijos veterinaras šuniui suleis nuskausminamųjų. Be to, gausite priešuždegiminių vaistų ir nuskausminamųjų, kuriuos turėsite duoti augintiniui, rūpindamiesi juo po operacijos namuose.
Patinams operacija paprastai būna mažiau invazinė, todėl jiems vaistų turėtų reikėti tik vieną dieną po jos. Siekiant užtikrinti greitą ir kuo neskausmingesnį gijimą, kalėms vaistų reikės maždaug 3 dienas po operacijos.

Kastracija turi kelis pranašumus, kurie gali būti naudingi jūsų šuniui. Dėl kastracijos sumažėja ligų rizika ir pagerėja elgesys; procedūros nauda skiriasi pagal lytį.

Jūsų šuo ar kalė lytiškai subręsti turėtų sulaukę maždaug 6-7 mėnesių amžiaus. Priklausomai nuo jų veislės, šis gali šiek tiek skirtis. Todėl, siekiant išvengti nepageidaujamo kalės nėštumo, geriausia ją sterilizuoti, kol ji nesulaukė šio amžiaus.
Kai kurie veterinarai yra linkę prieš kastraciją ar sterilizaciją šunims leisti vieną kartą parujoti. Tai gali būti keblu, nes kales sterilizuoti galima tik praėjus 3 mėnesiams po rujos – vadinasi, šį laikotarpį jas teks įdėmiai stebėti.

Norėdami iškastruoti šunį ar sterilizuoti kalę, užsirašykite pas veterinarą. Gali būti, kad prieš atliekant operaciją turėsite augintinį atvežti, kad būtų atlikta priešanestezinė patikra.
Veterinaras lieps naktį prieš anesteziją šuns nešerti. Vandens turėtų būti kaip visada. Rytą prieš procedūrą jį paimkite ir įsitikinkite, kad prieš operaciją augintinis nieko nelaktų.
Paprastai jūsų paprašys šunį į veterinarijos kliniką atvežti iš ryto, o vėliau tą pačią dieną galėsite jį pasiimti.
Po operacijos šuo tikrai bus šiek tiek mieguistas, bet labai greitai turėtų vėl tapti energingas ir guvus kaip paprastai. Kaip ir operacija, taip ir atsigavimo procesas skiriasi pagal lytį. Norėdami, kad jūsų draugužis kuo greičiau pasveiktų, galite padaryti kelis dalykus.
- Sterilizuojant kales atliekamas gana didelis pjūvis – nebent pasirinksite endoskopinę operaciją. Nuolat tikrinkite žaizdą, kad būtumėte tikri, jog ji gyja. Pastebėję bet kokį pablogėjimą, susisiekite su veterinaru.
- Siekiant neleisti laižyti, kandžioti ar kasytis siūlių, jai teks uždėti didžiąją piltuvėlio formos apykaklę. Jeigu su apykakle jaučiasi pernelyg nesmagiai, kalę galite apvilkti senais marškinėliais.
- Siekdami apsaugoti siūles ir suteikti joms laiko sugyti, augintinei neleiskite šokinėti ir vedžiokite ją su pavadėliu tol, kol veterinaras per apsilankymą dešimtą dieną po operacijos pasakys, kad kalė gali laisvai judėti.
- Jei buvo panaudoti netirpūs siūlai, veterinaras pasakys datą, kada juos reikės pašalinti. Paprastai tai atliekama po operacijos praėjus maždaug 7-10 dienų.
- Atsigavimui stebėti veterinaras suplanuos patikras trečią ir dešimtą dieną po augintinio operacijos.
- Į lauką šuo gali eiti kitą dieną po operacijos. Iki patikros dešimtą dieną, kol jam bus leista laisvai judėti, vedžiokite jį su pavadėliu.
- Siekiant neleisti laižyti ar kasytis žaizdos, iki dešimtos dienos po operacijos šuo turės dėvėti didžiąją piltuvėlio formos apykaklę. Jeigu tai augintinį erzins, galbūt jam bus patogiau, jei aprengsite jį marškinėliais.
Po operacijos visi šunys tikrai bus šiek tiek mieguisti, bet labai greitai vėl turėtų atsigauti ir tapti guvūs kaip paprastai. Galiausiai, atsigavimo procesas skiriasi pagal lytį, nes patinams ir kalėms atliekamos kitokios operacijos. Norėdami padėti savo kailiniuotam draugužiui atsigauti po kastracijos ar sterilizacijos, galite padaryti kelis dalykus.
Gerą formą jam padėsite išlaikyti reguliariai mankštindami ir apribodami suvartojamas kalorijas mažesnėmis ėdalo porcijomis. Daugiau patarimų rasite paskaitę informaciją, pateiktą skyrelyje „Kaip palaikyti gerą formą ir sveikatą“. Taip pat galite pradėti jį šerti mažiau kalorijų turinčiu ėdalu. Galbūt naudingas bus vienas mūsų lengvesnių mišinių:
Šuns nekastravę ar nesterilizavę galite susidurti su keliomis problemomis, kurios skiriasi pagal lytį. Prieš nuspręsdami savo šuns nekastruoti ar nesterilizuoti, turite nuodugniai apgalvoti šiuos aspektus.

Dažniausiai daugiau akivaizdžių fizinių kalės nėštumo požymių galima pamatyti tik vėlesniuose jo etapuose. Daugiau apie nėštumo ženklus galite pasiskaityti straipsnyje „Nėštumo ženklų atpažinimas“. Jeigu manote, kad jūsų kalė laukiasi, pasikalbėkite su veterinaru – jis galės tai patvirtinti. Gali būti, kad ją įmanoma sterilizuoti nėščią – tai nutrauktų jos dabartinį nėštumą ir užkirstų kelią būsimiems.
Veterinaras galės suteikti daugiau informacijos, kad padėtų nuspręsti dėl nėščios kalės sterilizacijos. Galiausiai, remdamiesi tuo, kas geriausia jums ir jūsų šuniui, sprendimą dėl kastracijos ar sterilizacijos turite priimti jūs. Jeigu kilo dar kokių nors klausimų apie šuns kastraciją ar kalės sterilizaciją, pasikalbėkite su veterinaru.