Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Ką daryti, jei jūsų šuo dingsta

Ką daryti pradingus šuniui

Perskaitoma per 4 min.

Tai baisiausias kiekvieno šuns šeimininko košmaras; vieną minutę jūsų šuo dar su jumis, o kitą – jo jau nebėra. Be abejo, šuns dingimas kelia liūdesį ir stresą, be to, jaudinatės, kad jūsų augintinis gali išsigąsti ar susižeisti.

Gera žinia ta, kad daug ką galima nuveikti siekiant padidinti galimybes surasti savo šunį.

Namai ten, kur širdis

Jei šuo dingo iš namų, greičiausiai jis nenuėjo toli. Šuns dėmesį galėjo patraukti praeinanti katė arba šuo susigundė pasiieškoti ėdalo ir tiesiog prarado orientaciją. Taip pat šunį galėjo išgąsdinti garsus triukšmas ar griaustinis, todėl jis galėjo nuspręsti pasiieškoti saugios vietos kaimyno sode ar garaže.

Jei šuo dingo netoli namų, bent 15–30 minučių šaukite šunį vardu ar švilpkite ir pasistenkite, kad jūsų balsas skambėtų džiugiai. Leiskite pažįstamus garsus, pavyzdžiui, barškinkite šakute per ėdalo skardinę arba kratykite mėgstamų gardėsių dėžutę. Vaikštinėdami stabtelėkite ir įsiklausykite, ypatingą dėmesį atkreipkite į garažus ir pašiūres, kuriuose šuo galėjo įstrigti ar būti užrakintas.

Jei gyvenate kaimo vietovėje, patikrinkite triušių ar barsukų urvus, paprašykite ūkininkų leisti apsižiūrėti jų ūkiniuose pastatuose.

Jei šuo dingo per pasivaikščiojimą, šaukite jį ir švilpkite. Jei tai pažįstama pasivaikščiojimų vieta, grįžkite į mėgstamas šuns vietas, pavyzdžiui, prie vandens telkinio ar parko kavinės! Kai kurie šunys labai gerai sugeba rasti kelią atgal prie automobilio, todėl patikrinkite stovėjimo aikštelę. Kiti šunis vedžiojantys žmonės dažnai taip pat suteikia daug pagalbos, nes irgi yra šunų mylėtojai, o galbūt jų augintinis yra jūsiškio draugas? Duokite jiems savo telefono numerį ir paprašykite pranešti, jei pastebėtų klaidžiojantį šunį.

Jei jūsų šuo atlekia pas jus, šiltai jį sutikite. Galbūt jis viduje jaučiasi taip pat sutrikęs ir išsigandę, kaip ir jūs, todėl jam reikia pagyrų, o ne bausmės, kad sugrįžo!

Prašymas padėti

Jei išieškojote visur, kur galėjote, ir šuns neradote, laikas apie dingusį šunį pranešti kitiems.

  • Susisiekite su vietos prieglaudomis ir pasiteiraukite, ar jie nerado jūsų šuns, o galbūt jiems jūsų šunį atnešė rūpestingas nepažįstamasis.
  • Reikia tikėtis, kad jūsų šuo pažymėtas mikroschema. Jei taip, iškart paskambinkite mikroschemų bendrovei ir praneškite, kad jūsų šuo dingo.
  • Kalbėdami telefonu įsitikinkite, kad jie turi jūsų galiojančią kontaktinę informaciją.
  • Paskambinkite į visas vietines veterinarijos įstaigas ir gyvūnų prieglaudas, apibūdinkite savo šunį ir nurodykite jo mikroschemos ID numerį.
  • Pasiteiraukite, ar jie galėtų pakabinti skelbimą, o gal paskelbtų informaciją savo svetainėje ar socialinių tinklų puslapyje. Jei sutiks, greičiausiai paprašys neseniai darytos nuotraukos.
  • Jei augintinį esate apdraudę, kreipkitės į savo paslaugų teikėją – galbūt jis suteiks finansinės pagalbos ir patars, kaip rasti dingusį šunį.
  • Jei jūsų šuo pabėgo iš namų, praneškite artimiausiems kaimynams ir paprašykite, kad jie taip pat atidžiai stebėtų aplinką.
  • Paruoškite skrajučių su aktualia informacija apie jūsų šunį, nurodykite jo vardą, veislę, fizinius duomenis, geriausia būtų pridėti neseną nuotrauką. Nurodykite savo vardą, telefono numerį ir el. pašto adresą.
  • Nepatariame siūlyti atlygį už saugiai sugrąžintą šunį – taip šuo gali tapti vertingas, todėl jei pateks į negeras rankas, gali kilti pagunda jį parduoti. Geri, sąžiningi, šunis mylintys žmonės pakankamu atlygiu turėtų laikyti saugų augintinio sugrąžinimą.
  • Iškabinkite skrajutes visur, kur savo šunį matėte paskutinį kartą, taip pat netoli namų, nes kai kurie šunys turi neįtikėtinų gebėjimų grįžti namo.
  • Apsilankykite netoli jūsų šuns dingimo vietų: parduotuvių, pašto skyrių, gydymo įstaigų, aludžių ir sporto salių, pasiteiraukite, ar negalėtumėte ten pakabinti skrajučių, kad galėtumėte greičiau rasti savo dingusį šunį.
  • Agituokite kaimynus, ieškokite savanorių, kurie padėtų belstis į duris ar platinti skrajutes.
  • Vaikštinėkite ar važiuokite dviračiu palei kelią ten, kur paskutinį kartą matėte savo šunį, per savo rajoną važiuokite mažu greičiu. Rodykite praeiviams skrajutę ir paprašykite apsižvalgyti, gal kartais pamatytų jūsų šunį. Jei pasisiūlytų padėti, priimkite jų pagalbą ir išplėskite paieškos teritoriją į aplinkinius laukus ar miškus, o jei ras jūsų šunį, greičiausiai norėsite jiems atsilyginti kokiais nors skanėstais.

Į ką kreiptis

Susisiekite su vietos savivaldybe, šunų priežiūros tarnyba, policija ir gyvūnų kontrolės institucijomis, pateikite savo šuns aprašą ir praneškite, kada ir kur paskutinį kartą matėte savo šunį. Į šiuos žmones bus kreipiamasi, jei jūsų šuo bus pastebėtas kaip klaidžiojantis ar pateks į avariją, todėl jie galės jus rasti ir grąžinti jums šunį.

Rasti dingusius gyvūnus gali padėti ir kai kurios kitos organizacijos. Kad sutaupytumėte laiko, į jas kreipdamiesi iš anksto pasiruoškite reikiamą informaciją: šuns spalvą, amžių, dydį, temperamentą, atpažinimo ženklus (antkaklį, žymą, mikroschemą, vietą, kur dingo šuo) ir savo kontaktinius duomenis.

  • Pasinaudokite galimybe įdėti skelbimą į vietos laikraščio ieškomų ir rastų daiktų skelbimų skiltį. Skelbimą apie dingusį šunį įdėkite kuo greičiau ir nepamirškite kasdien tikrinti skelbimų apie rastus gyvūnus skilties.
  • FACEBOOK taip pat gali būti labai naudingas. Įvairios grupės apie dingusius/rastus augintinius, taip pat galite ieškoti savo vietovei skirtų puslapių apie dingusius šunis. Jei turite savo paskyrą, verta apie dingusį šunį paskelbti joje, nes jūsų draugai galės pasidalyti jūsų įrašu ir išplėsti paiešką. Galiausiai, kuo daugiau žmonių žinos, kad jūsų šuo dingo, tuo daugiau bus galimybių jį rasti.
  • Padėti gali ir „Twitter“, ypač jei „Twitter“ žinutėje nurodysite savo vietą ir prisijungsite prie naudingų organizacijų.

Šunų vagystės

Deja, šunų vagysčių daugėja, nors šis nusikaltimas vis dar neįprastas. Jei įtariate, kad jūsų šuo gali būti pavogtas, iškart kreipkitės į vietos policijos skyrių ir paprašykite bylos numerio.

Dauguma šunų mylėtojų mielai padės jums rasti dingusį šunį, o ir nepažįstami žmonės dažnai padeda skelbti informaciją apie dingusius augintinius, todėl paskleiskite žinią kuo plačiau, ir reikia tikėtis, kad netrukus rasite savo nuostabųjį draugą.