Your Pet, Our Passion.
Keliaujant su kate
Kačiukas sėdi katės dėžėje

Ar galiu vežtis katę atostogų?

Perskaitoma per 10 min.

Kai kada atostogos tarsi nedžiugina, jei drauge nesiilsi visa šeima, o kai kurie žmonės šeimos nariais laiko ir savo augintinius. Atostogos su kate gali būti labai smagus būdas dar artimiau susidraugauti, tačiau svarbu tinkamai pasiruošti kelionei su kate!

Paprastai galima vežtis katę vykstant atostogų savo šalyje arba užsienyje. Juk be augintinio šeimos atostogos bus ne tokios, kokios turėtų būti! Tačiau keletą dalykų turėsite pasiruošti iš anksto, ypač jei išvykstate iš šalies. Galėsite ramiai vykti atostogų kartu su kate, jei pasiruošite tam iš anksto. Vykstant atostogauti ir norint vežtis kates kartu reikėtų šiek tiek pasiruošti. Jei viskas bus sutvarkyta laiku ir jei žinote, kad katė kelionę atlaikys, kelionė turėtų pavykti sklandžiai.

Katės iš tiesų mėgsta savo teritoriją, todėl kačių šeimininkai dažniausiai nusprendžia palikti jas patikimam prižiūrėtojui – jūs patys žinote, kas jūsų gyvūnui geriausia. Kita vertus, dabar žmonėms kelionę su katėmis labai palengvina šiuolaikinės gyvūnų transportavimo dėžės, gyvūnų pasai ir skiepai.

Jei planuojate pasiimti į kelionę katę, perskaitykite mūsų patarimus, kaip jai pasiruošti, ir galėsite krautis daiktus!

Kaip į kelionę vežtis kates

Nieko nėra paprasčiau, jei katę vežatės atostogų Jungtinėje Karalystėje. Jei apsistosite gyvūnui palankioje aplinkoje, jei jūsų katė paženklinta mikroschema ir jei manote, kad ji lengvai prisitaikys prie laikinos aplinkos, galite vykti iš karto. Katės gali laisvai keliauti Europoje, jei yra skiepytos nuo pasiutligės, paženklintos mikroschema ir turi galiojantį augintinio pasą. Dauguma veterinarų gali išrašyti augintinio pasą – jame turi būti naujausia informacija apie katės gydymą, kad galėtumėte įrodyti, jog ji sveika. Jei jūsų veterinaras negali tokio paso išduoti, jis turėtų žinoti, kokį galintį tai padaryti veterinarą rekomenduoti. Taip pat jus gali sudominti Augintinių kelionių sistema – ja pasinaudojus atostogauti dar paprasčiau. Apie šią sistemą skaitykite toliau.

Labai svarbu iš anksto įspėti oro vežėją, kad vežatės katę. Jis pasakys jums, ką dar reikia padaryti, kad galėtumėte atsivežti katę į oro uostą.

Nesvarbu, liksite šalyje ar važiuosite į užsienį, – turėtumėte išsiaiškinti, kaip keliauti su kate lėktuvu arba automobiliu.

Veterinarinė patikra prieš vežantis katę atostogų

Dažniausiai katėms nereikia specialaus gydymo vaistais prieš jums vykstant atostogauti, bet, jei to tvirtai nežinote, dėl visa ko pasiklauskite savo veterinaro. Šiaip ar taip, verčiau pasitarti su savo veterinaru, ar katę galima pasiimti į ilgą kelionę, nes kiekvienas gyvūnas yra savitas ir gali būti dalykų, į kuriuos neatsižvelgėte.

Kalbėdamiesi su veterinaru aptarkite katės bendrą sveikatą ir pasakykite, ar ji bijo būti uždaryta. Jei jūsų katei anksčiau nepatiko keliauti, vertėtų pagalvoti, ar tikrai bus geriausia vežtis ją atostogų kartu. Juk jūsų katė negali pasakyti, ką jaučia, kaip jūs, taigi, jei norite sužinoti, turite labai pasistengti!

Taip pat vertėtų apgalvoti kai kuriuos praktinius aspektus, kaip vežtis katę atostogų. Jei jūsų katei skiriami vaistai, pasirūpinkite, kad jų atsargų pakaktų visai kelionei. Jei jūsų veterinaras pataria kelionėje katei duoti raminamųjų, kad ji gerai elgtųsi ir būtų rami, turėkite omenyje, jog vaistai gali veikti ilgiau, nei trunka kelionė, taigi tada jūsų katei reikės kokios nors šiltos ir saugios vietos, kad galėtų atsigauti!

Jei veterinaras skiria jūsų katei vaistų kelionei, vertėtų pasiteirauti, kaip juos išbandyti iš anksto, ypač jei ketinate važiuoti toli. Jei jau žinote, kaip tie vaistai veikia jūsų katę, mažesnė tikimybė, kad paskutinę minutę patirsite staigmenų – nė vienas keliautojas jų netrokšta!

Kaip planuoti atostogas su katėmis?

Planuodami išvykti atostogų su savo murkle turėtumėte pagalvoti apie toliau nurodytus dalykus. Jei viskuo pasirūpinsite iš anksto, atostogos bus sklandesnės, patirsite mažiau įtampos ir daug smagiau pailsėsite – ir jūsų katė, ir jūs!

  • Prieš iškeliaudami išsiaiškinkite, ar vieta, kurioje gyvensite, tinkama katei. Įspėkite, kad atsivežate augintinį, kad jūsų katei atvykus viskas būtų paruošta.
  • Jei katė dar nėra susipažinusi su lauko aplinka, kurioje būsite, viešnagės laiką ji turės leisti viduje. Patikrinkite, ar vieta, kurioje apsistosite, yra maloni ir saugi.
  • Iš anksto patikrinkite, ar ten jūsų katei yra tinkama tualeto įranga ir ar saugi lauko erdvė – katė turi jaustis kuo patogiau.
  • Jei apsistosite kieno nors namuose arba nedideliuose nakvynės ir pusryčių paslaugas teikiančiuose namuose, prieš važiuodami pasiteiraukite, ar ten nėra kitų gyvūnų. Ar jūsų katė gerai jausis, jei ten yra kitų gyvūnų?
  • Pasirūpinkite, kad keliomis pirmosiomis kelionės dienomis jūsų katė turėtų viską, ko reikia, kol vietoje rasite, kur visko įsigyti – ėdalo, vandens, skanėstų, kraiko dėžučių ir pakankamai kraiko.
  • Jei galite, pasiimkite iš namų pažįstamų daiktų, kad jūsų katė galėtų geriau įsikurti, pavyzdžiui, draskyklių, žaislų ir patogų guolį. Kaip ir dauguma žmonių, katės mėgsta namų patogumus!
  • Į kelionę pasiimkite neišlaistomą vandens dubenėlį ir šviežio vandens butelių. Katė, kuriai pakanka skysčių, yra laimingesnė, be to, jai gali prireikti atsivėsinti per kelionę.
  • Į transportavimo dėžę įdėkite tinkamo dydžio kraiko dėžutę, kad, ja pasinaudojusi, katė galėtų nueiti į atskirai padėtą guolį – taip jos aplinka bus švaresnė ir patogesnė.
  • Taip pat galite suplanuoti, kaip saugiai kas kelias valandas perkelti katę į atskirą transportavimo dėžę, kad ji galėtų pasinaudoti tualetu, – tada ji tikrai išliks švari ir nesušlaps.
  • Kad ir kaip sugalvosite išspręsti kraiko dėžės klausimą, pasiimkite į kelionę daug plastikinių maišelių ir valymo priemonių, kad jūsų katei niekada nieko nepritrūktų!

Atvykus atostogauti su kate

Rūpesčiai nesibaigia ir atvykus į vietą, nors ir jūs, ir jūsų katė tikriausiai jau mielai norėtumėte pailsėti! Dar reikia pasirūpinti keliais dalykais – tada jau galėsite atostogauti ir jūs, ir katė.

Jei vykstate į užsienį ir kartu su jumis keliauja katė, jai gali prireikti trumpo karantino (priklauso nuo šalies, į kurią vykstate). Net jei žinote, kad jūsų augintinė sveika, daugelyje šalių galioja šis teisinis reikalavimas – atsižvelkite į jį dar leisdamiesi į kelionę!

Atvykus į vietą, kurioje apsigyvensite, jūsų katei reikės daug laiko apsiprasti. Palaikykite ją transportavimo dėžėje tylioje vietoje, kol išpakuosite daiktus, tada saugiai uždarykite kambarį ir išleiskite katę iš transportavimo dėžės, kad ji galėtų pati apžiūrėti vietą. Jei galite, apeikite kartu su kate kambarius, kad ji visus juos ištyrinėtų ir taip apsiprastų.

Pasirūpinkite, kad jūsų šeimos nariai žinotų, į kurias vietas katei leidžiama eiti, – turi būti uždaryti kambarių, į kuriuos eiti negalima, langai ir durys. Taip pat, kad katei būtų patogu, reikėtų reguliuoti kambario temperatūrą – atminkite, kad, priešingai nei jūs, katė negali nusivilkti kailio ar apsivilkti megztinio!

Ženklinimas mikroschema

Verta savo katę paženklinti mikroschema, net jei ji nevežama į kelionę, bet juo labiau reikėtų tą padaryti, jei ji „atostogaus“ su jumis. Jei vežatės į kelionę katę, kyla didesnė rizika, kad ji pasimes, nei būdama jūsų namo sodelyje – juk bet kuri smalsi katė būtinai susivilios kokiu nors masinančiu kvapu arba susigundys išlipti per sudominusį langą!

Kai kurios šalys taiko papildomas ypatingas sąlygas, o įvairioms šalims taikomi reikalavimai nuolat keičiami, taigi, prieš išvykdami su kate, pasitikslinkite Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje www.vmvt.lt.

Jei paliekate katę namuose

Prieš nuspręsdami vežtis katę atostogų su savimi, pagalvokite, ar negalite palikti jo namuose. Kitaip nei šuo, katė tikriausiai būtų patenkinta likusi namuose, kur ji galėtų naudotis savo įprasta kraiko dėžute, ėsti iš savo dubenėlio ir jaukiai įsitaisyti pasnausti. Todėl, nors ir ilgėsitės savo katytės, vertėtų pagalvoti, ar nebūtų geriau palikti ją su augintinio prižiūrėtoju, jei manote, kad kelionė būtų per daug įtempta ir jums, ir katei.

Jei jūsų katė neturi ypatingų medicininės priežiūros poreikių, galėtumėte paprašyti patikimo kates mėgstančio kaimyno, draugo ar šeimos nario, kad ją pašertų, išvalytų kraiko dėžutę, parūpintų ėdalo ir įpiltų šviežio vandens, truputį paglostytų ir pažaistų su ja. Arba, kol būsite išvykęs, jūsų kate gali pasirūpinti profesionalus augintinių prižiūrėtojas, taip pat galite palikti ją gyvūnų viešbutyje.

Patarimų, kaip pasirinkti, kas geriausia jums ir jūsų katei, rasite mūsų straipsnyje apie laikiną kačių priežiūrą ir viešbučius.

Nesvarbu, ar jūsų katė kartu keliaus su jumis ar liks saugiai namuose, – darykite taip, kaip geriausia jūsų augintiniui. Net jei ji liks namuose, bus nuostabu, kai grįšite po smagių atostogų, o ji jus pasitiks garsiai murkdama ir sekios iš paskos.