Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Katė žiūri į dubenį

Katės šėrimas ir tinkamas mitybos suderinimas

Perskaitoma per 7 min.

Jei mylite kates, norėsite, kad jūsų kailiniuotoji bičiulė gyventų ilgai ir laimingai, būtų sveika ir aktyvi. Tam pasirūpinkite, kad katės mityboje būtų tinkamai suderintos penkių svarbiausių grupių medžiagos: baltymai, riebalai ir aliejai, vitaminai, mineralinės medžiagos ir angliavandeniai.

Katės yra mėsėdės ir turi ėsti mėsą, taigi, skirtingai nuo šunų, kačių mityboje negali nebūti mėsos ir jos negali būti vegetarės arba veganės. Katėms baltymai yra pagrindinis energijos šaltinis, joms jų reikia daugiau nei šunims, taigi jų mityboje turi būti daugiau baltymų. Mėsoje yra ne tik baltymų, bet ir trys pagrindinės maisto medžiagos, be kurių katės negali gyventi: taurinas (širdžiai ir regai), arachidono rūgštis (sveikai odai ir kailiui) ir vitaminas A (kailiui ir regai).

Kad katė būtų sveika, turite jai duoti tokį ėdalą, kuriame būtų tinkamai suderintos visos katei svarbiausios maisto medžiagos. Kokybiško visaverčio kačių ėdalo sudėtis turėtų būti rūpestingai suderinta, kad jos gautų reikalingą visų maisto medžiagų derinį ir puikiai jaustųsi, be to, jis turi būti ir labai skanus ėsti.

Nors jums ir atrodo, kad katę palepinsite pridėję į mitybos požiūriu subalansuotą ir visavertį katės ėdalą žmonėms skirto maisto arba papildų, iš tiesų taip galite suardyti kruopščiai sudarytą augintinės ėdalo derinį ir sudirginti jai skranduką!

Skrandukai yra jautrūs ir kačiukams reikia specialaus ėdalo, kuriame būtų daug baltymų ir kitų maisto medžiagų, kad jie užaugtų dideli ir stiprūs. Duodami kačiukui visavertį ėdalą pasirūpinsite, kad jis gautų viską, ko jam reikia, – mūsų parengtame kačiukų šėrimo vadove rasite daugiau naudingos informacijos, kaip pasirūpinti, kad mažas jūsų kačiukas būtų tinkamai šeriamas.

Nuo 12 mėnesių amžiaus sveika suaugusi katė turi gauti tinkamų mitybos medžiagų, todėl turi ėsti subalansuotą visavertį suaugusioms katėms skirtą ėdalą. Sulaukusios vyresnio amžiaus, apie septynerių–dešimties metų, katės turi gauti vyresnėms katėms skirtą ėdalą, pritaikytą pagal kintančius jų poreikius. Peržiūrėkite mūsų puslapį, kuriame aprašome, kaip prižiūrėti vyresnę katę; ten rasite naudingų patarimų, kaip pasirūpinti, kad vyresnė jūsų katė būtų laiminga ir sveika.

Ar katėms reikia pieno?

Kačių veislių piktograma. Priešingai, nei įprasta manyti, atjunkytoms nuo motinos katėms pieno nebereikia. Tiesa ta, kad daugeliui kačių sunku suvirškinti pieną, nes joms trūksta fermentų, reikalingų laktozei (piene esančiam cukrui) suskaidyti! Todėl nuo karvės pieno ir kitų pieno produktų katės dažnai suviduriuoja arba joms sudirgsta pilvukas.

Katėms gaminamas specialus kačių pienas, kad jos galėtų pasigardžiuoti grietininiais skanėstais be laktozės. Kaip ir visuose gardėsiuose, kačių piene yra kalorijų, todėl turėtumėte į tai atsižvelgti duodami įprastą ėdalo porciją, kad neišderintumėte katės mitybos. Taip pat atminkite, kad kačių pienas nėra vandens pakaitalas ir katei vis tiek reikės daug šviežio vandens, kad nepritrūktų skysčių.

Drėgnasis arba šlapiasis ėdalas

Kaip patiekti

Drėgnasis arba šlapiasis ėdalas parduodamas skardinėse, indeliuose su folija arba maišeliuose. Tokį ėdalą visada reikėtų patiekti kambario temperatūros, kad katė galėtų tikrai gardžiuotis ėdalo tekstūra ir kvapais.

Atidarę ir praėmę ėdalo pakuotę uždenkite likusią dalį ir laikykite šaldytuve ne ilgiau kaip 24 valandas. Atminkite, kad, prieš patiekiami kitą kartą, ėdalas turėsite sušildyti iki kambario temperatūros, todėl išimkite iš šaldytuvo dar gerokai iki šėrimo laiko. Nesuėsto šlapiojo ėdalo nereikėtų palikti ilgiau kaip valandą, nes jis bus nebeskanus ir jame atsiras bakterijų, o jos sudirgins pilvuką.

Visaverčiai sausieji ėdalai

Kaip patiekti

Sausasis ėdalas – plačiai naudojama šlapiojo ėdalo alternatyva. Jo gabalėliuose yra tinkama maisto medžiagų proporcija, o jo traškumas padeda išsaugoti katės dantis sveikus. Be to, maisto medžiagos jame labiau koncentruotos nei šlapiajame ėdale, todėl jį reikia patiekti nedidelėmis porcijomis.

Nesvarbu, ar nusprendėte šerti šlapiuoju ar sausuoju ėdalu, perskaitykite etiketę ir patikrinkite, ar tai visavertis ėdalas, o ne papildas – galbūt vietoj subalansuoto ėdalo perkate tik užkandį ar gardėsį! Nors ir atrodo panašiai, sausasis kačių ėdalas ir sausasis šunų ėdalas nėra tas pat. Kačių ir šunų mitybos poreikiai labai skirtingi, todėl šunų ėdalas netinka katėms, o kačių ėdalas netinka šunims.

Kaip pakeisti katės ėdalą?

Jei nusprendėte katės ėdalą pakeisti kitos rūšies arba kito prekių ženklo ėdalu, pratinkite katę prie naujo ėdalo pamažu, per septynias–dešimt dienų. Katėms geriausia pastatyti du dubenėlius, vieną su senuoju, o kitą su naujuoju ėdalu, kad katė galėtų pamažu pradėti ragauti naująjį ėdalą. Staiga pakeitus ėdalą gali sudirgti skrandukas, ypač jei katė yra įpratusi visada ėsti tą patį ėdalą.

Mūsų straipsnyje apie šėrimą ir suaugusias kates rasite daugiau patarimų, kaip atsargiai pakeisti katės ėdalą.

Kaip pakeisti katės ėdalą?

Nors ir atrodo, kad specialiai savo katei ėdalą namuose gaminantis šeimininkas ją ypač myli, deja, to daryti nepatariama. Sudėtinga paruošti tinkamai suderintą ėdalą katei iš namuose gaminamų arba žalių maisto produktų, nes kai kuriuose produktuose yra labai daug arba labai mažai tam tikrų maisto medžiagų, todėl gali susidaryti didžiulis jų disbalansas. Net jei šeriate katę visaverčiu ėdalu, būkite labai atidūs, kad nepadaugintumėte jokių papildomų produktų. Jei esate pasiryžę katei ėdalą gaminti namuose, pasitarkite su gyvūnų mitybos specialistu, kad jis padėtų taip parinkti produktus, kad katė gautų reikiamą ir tinkamai subalansuotų produktų kiekį.

Žalioje mėsoje gali būti parazitų ir bakterijų, pavyzdžiui, salmonelių, galinčių katei sukelti ligą, todėl, nusprendęs šerti žaliais produktais, katės šeimininkas turi ypač atidžiai rūpintis higiena. Būkite labai atidūs, jei šeriate kaulais, nes jie gali lūžti į smulkias atplaišas ir net įstrigti katės žarnyne.

Ar katėms reikia ėdalo papildų?

Sveikoms katėms, kurios šeriamos visaverčiu subalansuotu ėdalu, nereikia jokių papildų. Iš tiesų naudojami papildai gali sutrikdyti ėdalo maisto medžiagų balansą ir sukelti problemų.

Tačiau kai kurios katės (pvz., augančios, sergančios tam tikromis ligomis arba katingos) turi ypatingų mitybos poreikių, todėl yra specialiai sukurto ėdalo katėms šiems poreikiams patenkinti. Jei abejojate, pasitarkite su veterinaru.

Kiek šerti katę

Šėrimo rekomendacijos

Kiek jūsų katei reikia ėdalo, priklauso nuo veislės, aktyvumo lygio ir gyvenimo būdo. Geriausia pradėti laikantis šėrimo rekomendacijų, kurios pateikiamos ant pakuotės, tačiau turėkite omenyje, kad šios rekomendacijos yra apytikrės. Kiek ėdalo iš tiesų reikia, priklauso nuo kiekvienos katės, pavyzdžiui, nuo jos dydžio ir aktyvumo. Nuolat stebėkite katės organizmo būklę – naudokitės mūsų kūno būklės vertinimo priemone ir atitinkamai koreguokite katės ėdalo kiekį.