Katės šėrimas ir tinkamas mitybos suderinimas

Jei mylite kates, norėsite, kad jūsų kailiniuotoji bičiulė gyventų ilgai ir laimingai, būtų sveika ir aktyvi. Tam pasirūpinkite, kad katės mityboje būtų tinkamai suderintos penkių svarbiausių grupių medžiagos: baltymai, riebalai ir aliejai, vitaminai, mineralinės medžiagos ir angliavandeniai.
Katės šėrimas ir tinkamas mitybos suderinimas
Katės šėrimas ir tinkamas mitybos suderinimas
Katės šėrimas ir tinkamas mitybos suderinimas

Katės yra mėsėdės ir turi ėsti mėsą, taigi, skirtingai nuo šunų, kačių mityboje negali nebūti mėsos ir jos negali būti vegetarės arba veganės. Katėms baltymai yra pagrindinis energijos šaltinis, joms jų reikia daugiau nei šunims, taigi jų mityboje turi būti daugiau baltymų. Mėsoje yra ne tik baltymų, bet ir trys pagrindinės maisto medžiagos, be kurių katės negali gyventi: taurinas (širdžiai ir regai), arachidono rūgštis (sveikai odai ir kailiui) ir vitaminas A (kailiui ir regai).

Kad katė būtų sveika, turite jai duoti tokį ėdalą, kuriame būtų tinkamai suderintos visos katei svarbiausios maisto medžiagos. Kokybiško visaverčio kačių ėdalo sudėtis turėtų būti rūpestingai suderinta, kad jos gautų reikalingą visų maisto medžiagų derinį ir puikiai jaustųsi, be to, jis turi būti ir labai skanus ėsti.

Nors jums ir atrodo, kad katę palepinsite pridėję į mitybos požiūriu subalansuotą ir visavertį katės ėdalą žmonėms skirto maisto arba papildų, iš tiesų taip galite suardyti kruopščiai sudarytą augintinės ėdalo derinį ir sudirginti jai skranduką!

Skrandukai yra jautrūs ir kačiukams reikia specialaus ėdalo, kuriame būtų daug baltymų ir kitų maisto medžiagų, kad jie užaugtų dideli ir stiprūs. Duodami kačiukui visavertį ėdalą pasirūpinsite, kad jis gautų viską, ko jam reikia, – mūsų parengtame kačiukų šėrimo vadove rasite daugiau naudingos informacijos, kaip pasirūpinti, kad mažas jūsų kačiukas būtų tinkamai šeriamas.

Nuo 12 mėnesių amžiaus sveika suaugusi katė turi gauti tinkamų mitybos medžiagų, todėl turi ėsti subalansuotą visavertį suaugusioms katėms skirtą ėdalą. Sulaukusios vyresnio amžiaus, apie septynerių–dešimties metų, katės turi gauti vyresnėms katėms skirtą ėdalą, pritaikytą pagal kintančius jų poreikius. Peržiūrėkite mūsų puslapį, kuriame aprašome, kaip prižiūrėti vyresnę katę; ten rasite naudingų patarimų, kaip pasirūpinti, kad vyresnė jūsų katė būtų laiminga ir sveika.

Kitten lying down
Small water icon

Vanduo svarbus visiems, kas gyvas, – ne išimtis ir jūsų katė. Nors katės iš pradžių buvo dykumų gyvūnai ir dėl to iš prigimties labai gerai koncentruoja savo šlapimą, jei negers pakankamai vandens, jos gali susirgti šlapimo pūslės ligomis ir cistitu. Pasirūpinkite, kad katė visada – dieną ir naktį – turėtų daug švaraus, šviežio geriamojo vandens iš dubenėlio arba vandens fontanėlio.

Veikiausiai pastebėjote, kad katė labai mėgsta lakti vandenį iš neįprastų šaltinių, pavyzdžiui, lašančio čiaupo arba dušo kabinos pagrindo, tačiau tokios vietos niekada neturėtų tapti pagrindinėmis lakimo vietomis, jos neturi atstoti lengvai prieinamo nuolat šviežio ir švaraus vandens šaltinio. Jei tik yra galimybė, vandens dubenėlis turėtų būti pastatytas šiek tiek toliau nuo ėdalo dubenėlio ir kuo toliau nuo kraiko dėžutės. Jei pastebėjote, kad katė staiga pradėjo lakti iš neįprastų vietų, galbūt ji susirgo ir liga kelia per didelį troškulį, todėl verta pasitarti šiuo klausimu su veterinaru.

Katėms reikalingi baltymai iš aminorūgščių – tai pagrindinis jų energijos šaltinis. Katės savo organizme negali pačios pasigaminti šių pagrindinių cheminių statybinių medžiagų – jos turi jų gauti iš maisto, kuriame yra tam tikrų pagrindinių aminorūgščių. Baltymuose, kurių yra visaverčiame subalansuotame kačių ėdale, pavyzdžiui, mėsoje ir žuvyje, turėtų būti visų pagrindinių aminorūgščių, kurios reikalingos katei, kad susiformuotų ir išliktų sveiki raumenys, oda ir kailis, be to, jie labai svarbūs imuninei sistemai. Jei jūsų katė negauna pakankamai baltymų, ji gali blogai augti, gali sunykti raumenų masė, nušiurti kailis, o dėl silpnos imuninės sistemos gali padidėti infekcijų rizika.

Small purple cat icon

Sudaryti iš mažų dalelių, vadinamų riebalų rūgštimis, riebalai yra tarsi kuras, kuris leidžia katei išlikti aktyviai, taip pat jie izoliuoja ir saugo katės vidaus organus. Nepakeičiamosios riebalų rūgštys, kaip antai omega 3 ir omega 6, ypač svarbios katės odai ir kailiui, taigi šios rūgštys yra svarbi katės mitybos dalis. Be jų labai suprastėtų katės odos ir kailio būklė.

Visaverčiame ir subalansuotame katės ėdale turėtų būti visų nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, kurių katei reikia.

Small orange nutrition icon

Nors angliavandeniai (krakmolas ir ląsteliena) nėra esminė katės mitybos dalis, jie iš tiesų yra lengvai gaunamos energijos šaltinis. Prebiotikai (tirpi ląsteliena) taip pat padeda išsaugoti sveiką žarnyną ir skatina gerąsias bakterijas, o netirpi ląsteliena skatinta normalią žarnyno veiklą ir padeda susidaryti geroms išmatoms.

Small purple nutrition icon

Mineralai, pavyzdžiui, kalcis ir fosforas, labai svarbūs dantų ir kaulų sveikatai, todėl katės ėdale turi būti tinkamas jų kiekis ir tiksli proporcija, ypač jei katė katinga arba augina kačiukus!

Natris, chloras, magnis ir kalis, cinkas varis ir geležis taip pat yra reikalingi mineralai, ir jų turi būti katės ėdale. Kokybiškame visaverčiame katės ėdale mineralai būna tinkamai suderinti. Labai svarbu, kad jų proporcija būtų tinkama, nes, jei vieno mineralo yra per daug, gali pradėti trūkti kito.

Cat breeds icon

Nedidelis vitaminų kiekis katei reikalingas tam, kad ji galėtų normaliai augti, turėtų gerą regėjimą, sveiką odą ir kailį, gerai gytų žaizdos, sveika būtų nervų sistema. Jie susiję su riebalų, baltymų ir angliavandenių metabolizmo procesu, o vitaminai C ir E taip pat yra svarbūs antioksidantai. Riebaluose tirpūs vitaminai (A, D, E ir K) kaupiami katės riebaliniuose audiniuose, bet vandenyje tirpūs vitaminai (B komplekso ir vitaminas C) organizme nekaupiami, jie pašalinami su katės šlapimu.

Ar katėms reikia pieno?

Kačių veislių piktograma. Priešingai, nei įprasta manyti, atjunkytoms nuo motinos katėms pieno nebereikia. Tiesa ta, kad daugeliui kačių sunku suvirškinti pieną, nes joms trūksta fermentų, reikalingų laktozei (piene esančiam cukrui) suskaidyti! Todėl nuo karvės pieno ir kitų pieno produktų katės dažnai suviduriuoja arba joms sudirgsta pilvukas.

Katėms gaminamas specialus kačių pienas, kad jos galėtų pasigardžiuoti grietininiais skanėstais be laktozės. Kaip ir visuose gardėsiuose, kačių piene yra kalorijų, todėl turėtumėte į tai atsižvelgti duodami įprastą ėdalo porciją, kad neišderintumėte katės mitybos. Taip pat atminkite, kad kačių pienas nėra vandens pakaitalas ir katei vis tiek reikės daug šviežio vandens, kad nepritrūktų skysčių.

Drėgnasis arba šlapiasis ėdalas

Visaverčiai sausieji ėdalai

Oranžinė katės ėdalo piktograma

Kaip patiekti

Drėgnasis arba šlapiasis ėdalas parduodamas skardinėse, indeliuose su folija arba maišeliuose. Tokį ėdalą visada reikėtų patiekti kambario temperatūros, kad katė galėtų tikrai gardžiuotis ėdalo tekstūra ir kvapais.

Atidarę ir praėmę ėdalo pakuotę uždenkite likusią dalį ir laikykite šaldytuve ne ilgiau kaip 24 valandas. Atminkite, kad, prieš patiekiami kitą kartą, ėdalas turėsite sušildyti iki kambario temperatūros, todėl išimkite iš šaldytuvo dar gerokai iki šėrimo laiko. Nesuėsto šlapiojo ėdalo nereikėtų palikti ilgiau kaip valandą, nes jis bus nebeskanus ir jame atsiras bakterijų, o jos sudirgins pilvuką.

Nedidelė violetinė mitybos piktograma

Kaip patiekti

Sausasis ėdalas – plačiai naudojama šlapiojo ėdalo alternatyva. Jo gabalėliuose yra tinkama maisto medžiagų proporcija, o jo traškumas padeda išsaugoti katės dantis sveikus. Be to, maisto medžiagos jame labiau koncentruotos nei šlapiajame ėdale, todėl jį reikia patiekti nedidelėmis porcijomis.

Nesvarbu, ar nusprendėte šerti šlapiuoju ar sausuoju ėdalu, perskaitykite etiketę ir patikrinkite, ar tai visavertis ėdalas, o ne papildas – galbūt vietoj subalansuoto ėdalo perkate tik užkandį ar gardėsį! Nors ir atrodo panašiai, sausasis kačių ėdalas ir sausasis šunų ėdalas nėra tas pat. Kačių ir šunų mitybos poreikiai labai skirtingi, todėl šunų ėdalas netinka katėms, o kačių ėdalas netinka šunims.

Kaip pakeisti katės ėdalą?

Nedidelė oranžinė mitybos piktograma

Jei nusprendėte katės ėdalą pakeisti kitos rūšies arba kito prekių ženklo ėdalu, pratinkite katę prie naujo ėdalo pamažu, per septynias–dešimt dienų. Katėms geriausia pastatyti du dubenėlius, vieną su senuoju, o kitą su naujuoju ėdalu, kad katė galėtų pamažu pradėti ragauti naująjį ėdalą. Staiga pakeitus ėdalą gali sudirgti skrandukas, ypač jei katė yra įpratusi visada ėsti tą patį ėdalą.

Mūsų straipsnyje apie šėrimą ir suaugusias kates rasite daugiau patarimų, kaip atsargiai pakeisti katės ėdalą.

Kaip pakeisti katės ėdalą?

Nedidelė violetinė mitybos piktograma

Nors ir atrodo, kad specialiai savo katei ėdalą namuose gaminantis šeimininkas ją ypač myli, deja, to daryti nepatariama. Sudėtinga paruošti tinkamai suderintą ėdalą katei iš namuose gaminamų arba žalių maisto produktų, nes kai kuriuose produktuose yra labai daug arba labai mažai tam tikrų maisto medžiagų, todėl gali susidaryti didžiulis jų disbalansas. Net jei šeriate katę visaverčiu ėdalu, būkite labai atidūs, kad nepadaugintumėte jokių papildomų produktų. Jei esate pasiryžę katei ėdalą gaminti namuose, pasitarkite su gyvūnų mitybos specialistu, kad jis padėtų taip parinkti produktus, kad katė gautų reikiamą ir tinkamai subalansuotų produktų kiekį.

Žalioje mėsoje gali būti parazitų ir bakterijų, pavyzdžiui, salmonelių, galinčių katei sukelti ligą, todėl, nusprendęs šerti žaliais produktais, katės šeimininkas turi ypač atidžiai rūpintis higiena. Būkite labai atidūs, jei šeriate kaulais, nes jie gali lūžti į smulkias atplaišas ir net įstrigti katės žarnyne.

Ar katėms reikia ėdalo papildų?

Katės svorio piktograma

Sveikoms katėms, kurios šeriamos visaverčiu subalansuotu ėdalu, nereikia jokių papildų. Iš tiesų naudojami papildai gali sutrikdyti ėdalo maisto medžiagų balansą ir sukelti problemų.

Tačiau kai kurios katės (pvz., augančios, sergančios tam tikromis ligomis arba katingos) turi ypatingų mitybos poreikių, todėl yra specialiai sukurto ėdalo katėms šiems poreikiams patenkinti. Jei abejojate, pasitarkite su veterinaru.

Kiek šerti katę

Oranžinė katės ėdalo piktograma

Šėrimo rekomendacijos

Kiek jūsų katei reikia ėdalo, priklauso nuo veislės, aktyvumo lygio ir gyvenimo būdo. Geriausia pradėti laikantis šėrimo rekomendacijų, kurios pateikiamos ant pakuotės, tačiau turėkite omenyje, kad šios rekomendacijos yra apytikrės. Kiek ėdalo iš tiesų reikia, priklauso nuo kiekvienos katės, pavyzdžiui, nuo jos dydžio ir aktyvumo. Nuolat stebėkite katės organizmo būklę – naudokitės mūsų kūno būklės vertinimo priemone ir atitinkamai koreguokite katės ėdalo kiekį.

White fluffy cat