Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Bengalijos katės žaliomis akimis iš arti

Kačių priežiūra ir kačių psichologija

Perskaitoma per 5 min.

Katei reikia ne tik tinkamo pagal amžių ir sveikatos būklę ėdalo ir mankštos – vienas iš svarbiausių dalykų, norint auginti laimingą katę, yra ir emocinė sveikata bei katės priežiūra.

Jūsų katės emociniai poreikiai priklauso nuo jos charakterio, amžiaus ir gyvenimo būdo. Jei jūsų katė daugiausia laiko arba visą laiką praleidžia namuose, ji gali būti labiau priklausoma nuo jūsų – jūs esate jos globėjas ir emocinės gerovės teikėjas. Kad toks protingas ir emociškai intelektualus gyvūnas būtų laimingas, kartais prireikia pastangų ir vaizduotės, ypač jei katė nesinaudoja įgimtais instinktais, kad pati išgyventų lauke.

Trumpa kačių istorija

Šiandieninės naminės katės yra kilusios iš laukinių kačių – maždaug prieš 4000 metų jas priviliojo palankios aplinkybės – ankstyvosiose Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos civilizacijose apie grudų sandėlius knibždėjo gausybė pelių. Šiandien katės dažniau gimsta namuose nei laukinėje gamtoje ir visą gyvenimą nugyvena šeriamos ir mylimos, kaip šeimos narės – jų gyvenimo būdas nė iš tolo nebeprimena protėvių atsiskyrėlių medžiotojų!

Pasaulyje yra apie 50 grynaveislių kačių rūšių, tačiau daugiausia pasaulyje yra paprastų beveislių nuostabiausių, įvairiausių spalvų ir kailių kačių.

Kačių psichologija

Kai katė ką nors veikia (pavyzdžiui, medžioja), tas užsiėmimas veikiausiai turi patenkinti kokį nors poreikį. Štai trys pagrindiniai katės poreikių tipai – psichologinės teigiamos sistemos:

  • Atlygio siekimo (ar tiesiog siekimo) sistema.
  • Rūpinimosi sistema
  • Žaidimo sistema

Kiekvienas poreikis paskatina tam tikrą katės elgesį, nes ji nori tą poreikį patenkinti! Kai jūsų katė ką nors veikia, pavyzdžiui, medžioja, ji patekina ne vieną iš šių poreikių. Pavyzdžiui, medžioklė gali būti atlygio siekimas (atlygis – tai pelė, kurią ji suės), taip pat ir žaidimas.

Kitos kačių emocinės sistemos – tai aistra, baimė, panika, įniršis. Visos šios sistemos būdingos visoms žinduolių rūšims, nuo pelių iki beždžionių.

Trumpai tariant, kačių, kaip ir mūsų, emociniai poreikiai yra įvairūs ir juos reikia tenkinti. Neturėdama galimybių šių poreikių patenkinti, katė daug ko neišmoks, neužmegs stipraus ryšio su jumis bei kitais žmonėmis ir negalės visiškai džiaugtis gyvenimu. Štai kodėl taip svarbu suprasti savo katės emocinius poreikius. Jei šie poreikiai bus patenkinti, jūsų katė bus laiminga ir džiugins ir jus!

Atlygio siekimo sistema

Trumpai tariant, katės psichika tokia, kad atlygio siekis suteikia motyvaciją ieškoti svarbiausių dalykų, kaip antai ėdesio ir vandens. Galima sakyti, tai palaiko jos gyvybę! Katė, kaip ir mes, siedama atlygio siekia patirti malonius jausmus, pavyzdžiui, patupėti saululėje ir pažaisti su žmonėmis. Nė vieno iš šių veiksmų joms nereikia daryti dėl išgyvenimo, tačiau tai joms neabejotinai yra atpildas, nes sukelia malonių jausmų.

Katės evoliucionavo taip, kad susimedžiotų ėdesio. Žinoma, dabar jūsų katei medžioti nebereikia, nes jūs šeriate ją maistingu ir subalansuotu ėdalu. Tačiau katės smegenys ir emocinė sistema tebeveikia taip, tarsi ji medžiotų! Štai kodėl taip svarbu rūpinantis kate leisti jai elgtis taip, kad ji nejaustų nusivylimo.

Užuot medžiojusi graužikus (tačiau ji vis tiek gali juos medžioti), katė mielai žais žaidimus, kuriais ji bus skatinama vytis ir šokti. Taigi, pavyzdžiui, judindami katėms skirtus žaisliukus leisite pasireikšti šiam jos elgesiui ir patenkinti savo poreikius. Žaisdami su augintine matysite, kad ji stebi, tyko, vejasi, griebia, kanda ir „nužudo“!

Jei žaisite šiuos žaidimus kartu, ne tik užmegsite gražų ryšį, bet ir apsisaugosite, kad nekiltų įprastų elgesio problemų. Vis dar svarstote, kaip pasirūpinti, kad katė būtų laiminga ir kaip leisti pasireikšti šiam elgesiui? Geriausia po keliskart per dieną skatinti katę žaisti – vytis prie „meškerės“ prikabintą žaisliuką arba gainiotis kamuoliuką, taip pat katei patiktų tykoti ir draugiškai vaikytis kitas kates ar net šeimos šunį!

Rūpinimosi sistema

Žinduolių rūpinimosi sistema susiformavo tam, kad užsimegztų artimesnis ryšys tarp tėvų ir atžalų, kad tėvai instinktyviai rūpintųsi savo vaikais ir globotų juos daug ilgiau nei bet kuris kitas gyvūnas. Toks elgesys padeda išgyventi ir iki šiol yra būdingas katėms.

Rūpinimosi sistema taip pat suteikia žinduoliams (įskaitant mus) gebėjimą užmegzti visokius kitokius santykius. Katės evoliucionavo taip, kad ir suaugusios išlieka tokios priklausomos, kaip kačiukai. Ypač jei jos auginamos kaip kambarinės, o šeimininkai jas glausto ir rūpinasi jomis, net jei lauke tokios katės būtų visiškai savarankiškos ir tikros savimi pasitikinčios medžiotojos!

Vienoms suaugusioms katėms labai patinka kitų kačių draugija, kitoms – visai nerūpi. Kai kurios net gina savo teritoriją nuo kitų kačių – kiekviena katė skirtinga. Taip besielgiančios katės iš prigimties yra labiau linkusios į vienatvę ir joms visiškai pakanka mylinčio šeimininko draugijos.

Kad katė būtų laiminga ir kad santykiai su ja išliktų geri, nereikia vaikytis jos po namus norint parodyti savo švelnumą – tai gali kelti jai nerimą ir atitolinti nuo jūsų. Verčiau pasidžiaukite kartu su ja, kai ji jaučiasi laiminga, ir, kai tik galite, skirkite jai dėmesio, kai ji jo prašo, paglostykite, švelniai pašukuokite ir paglaustykite.

Žaidimo sistema

Žaidimo sistema tokia ir yra – katėms reikia žaisti, kad jos išmoktų dalykų, kuriuos turės gerai mokėti, pavyzdžiui, medžioti! Tai daugiau nei galimybė katei mokytis svarbiausių įgūdžių kartu su kitais vados kačiukais. Tai esminė emocinė sistema, labai svarbi, kad jūsų katė jaustųsi gerai.

Ypač jaunos katės žaisdamos išreiškia įvairų elgesį, kuriuo siekiama atlygio ir kuris jas motyvuoja tyrinėti aplinką, ir mokosi šio elgesio. Katės ypač mėgsta žaisti žaidimus iš medžioklės repertuaro – tykoti, vytis, pulti ir net kąsti viena kitai! Neverta nerimauti dėl šio elgesio – visa tai rodo, kad katė laiminga.

Katė netrukus išmoks žaisti švelniau su kitais vados kačiukais ir šeimininkais, o visą plėšrūno dėmesį skirs žaisliukams. Vis dėlto tokie žaidimai – švelniai vaikytis ir šokti vienai ant kitos – ir toliau bus svarbūs katėms kuriant sveikus socialinius santykius, ypač jei vienuose namuose gyvena dvi katės ar daugiau kačių.

Kai žaidžia, katės būna atsipalaidavusios ir nejaučia grėsmės. Taip žaidimo sistema leidžia katėms išreikšti poreikį megzti ryšį – šis poreikis kyla iš rūpinimosi sistemos. Galima sakyti, kad tie, kas žaidžia kartu, ir lieka kartu!

Kad jūsų katė būtų patenkinta ir kad jus sietų glaudus ryšys, turėtumėte ir toliau kasdien skatinti ją žaisti su įvairiais žaisliukais – taip darykite visą jos gyvenimą. Jūsų katei labai įdomu viskas, ką galima pajudinti arba pakrutinti!

Visada būti laimingoms

Kad galėtų jaustis laimingos, katės, kaip ir visi žinduoliai, turi jaustis patenkintos, todėl svarbu, kad jos reguliariai gautų galimybę pasireikšti prigimtiniam elgesiui. Šėrimas, fizinis kontaktas, šukavimas ir žaidimas kartu – tai katės mėgstami dalykai – laimei, visai tai yra katės auginimo ir rūpinimosi ja dalis, teikianti daug džiaugsmo!