DUK dėl kačių ir kačiukų sterilizacijos

Jūsų šeimą papildė naujas pūkų kamuoliukas – nuostabu! Kai jūsų katytė tebėra maža ir miela, gali būti sunku įsivaizduoti ją su savo pačios kačiukais.
DUK dėl kačių ir kačiukų sterilizacijos
DUK dėl kačių ir kačiukų sterilizacijos
DUK dėl kačių ir kačiukų sterilizacijos

Tačiau katė 4–6 mėnesį pasiekia lytinę brandą ir gali atsivesti kačiukų pati tebebūdama katytė! Todėl, kaip naujos augintinės savininkas, turėsite pradėti galvoti apie sterilizaciją anksti. Sterilizacija reiškia, kad jūsų katė išvengs neplanuotų nėštumų, be to, ji gali katę apsaugoti nuo tam tikrų ligų.

Sprendimas kastruoti arba sterilizuoti katę yra vienas iš svarbiausių, kuriuos turi priimti augintinio šeimininkas. PURINA gyvūnų priežiūros komanda atsakys į visus jūsų klausimus.

Katės sterilizacija

Sterilizacija reiškia, kad jūsų katė išvengs neplanuotų nėštumų, be to, ji gali katę apsaugoti nuo tam tikrų ligų.

Sprendimas kastruoti katiną arba sterilizuoti katę neturi būti bauginantis. Mūsų gyvūnų priežiūros komanda papasakos jums viską, ką reikia žinoti apie kastraciją ar sterilizaciją, kad galėtumėte priimti sau ir katei palankiausią sprendimą.

Kastracija ar sterilizacija yra įprasta operacija, kurios metu pašalinami katės lytinės reprodukciniai organai. Katės patelės yra sterilizuojamos, o patinai kastruojami.

Violetinė katės piktograma

Sterilizuojant pateles pašalinamos kiaušidės ir gimda, tačiau kartais šalinamos tik kiaušidės. Paprastai ši procedūra atliekama padarius nedidelę įpjovą kairėje pusėje, taip pat tokia įpjova gali būti padaryta žemiau per vidurį pilvo.

 Mėlyna katės piktograma

Kastruojant patinus atliekama sėklidžių pašalinimo procedūra. Katinams atliekama procedūra daug paprastesnė, ir žaizdos nereikia siūti.

Brown cat relaxing

Kastracijos ar sterilizacijos operacija yra labai paprasta, katė gauna anestetikų, kad procedūros metu tikrai nejaustų skausmo.

Blogai savijautai palengvinti po operacijos veterinaras suleidžia katei nuskausminamųjų. Veterinaras taip pat turi jums duoti vaistų nuo uždegimo ir nuskausminamųjų, kuriuos reikės duoti katei namuose.

Patinams atliekama operacija – daug mažiau invazinė, todėl vaistų jiems reikėtų tik vienai dienai. Patelėms vaistų reikės maždaug tris dienas, kad jos galėtų kuo greičiau ir neskausmingiau atsigauti.

Kastruoti ar sterilizuoti augintinį verta dėl daugelio priežasčių. Pavyzdžiui, sumažės tikimybė, kad katė susirgs tam tikromis ligomis, taip pat išvengs nepageidaujamo nėštumo. Kiti kastracijos ar sterilizacijos pranašumai:

Gerovės piktograma
 • Pažabojamas neklusnumas, susijęs su lytine branda, pavyzdžiui, šlapimo purškimas žymint teritoriją.
 • Kastruoti katinai rečiau nuklysta nuo namų, todėl nepakliūva į eismo įvykius ir nesusipjauna su kitais katinais.
 • Kartais augintinis tampa meilesnis. Patelių kačių būdas dažnai sušvelnėja.
 • Sumažėja rizika susirgti kai kuriomis ligomis, įskaitant kačių leukemiją ir kačių AIDS.
 • Sumažėja rizika katei patelei susirgti gimdos infekcija.
 • Jei katė patelė sterilizuojama labai jauna, mažesnė tikimybė, kad ji susirgs pieno liaukų (krūties) vėžiu.

Patartume kastruoti arba sterilizuoti kačiuką dar iki lytinės brandos ir nelaukti, kol katė pati jau galės turėti kačiukų. Paprastai tai būna apie ketvirtą–šeštą kačiuko mėnesį. Suprasite, kad artėja katės lytinė branda: patelės katės pradės garsiai kniauksėti, o patinai greičiausiai ims ženklinti šlapimu savo teritoriją.

Kai kurie gelbėjimo centrai ir veterinarijos klinikos rekomenduoja kastruoti ar sterilizuoti kates anksti, jau nuo 12 savaičių, o kartais ir anksčiau.

Norėdami išvengti nepageidaujamo katės ar katino susiporavimo, neišleiskite augintinio į lauką, kol jis nesterilizuotas ar nekastruotas.

Mitas

Galbūt esate girdėję sakant, esą katei naudinga atsivesti kačiukų vadą iki sterilizavimo, tačiau mūsų augintinių priežiūros komandos ekspertai tvirtina, kad tai netiesa.

Calendar icon

Norėdami kastruoti katiną ar sterilizuoti katę, turite užsirašyti pas veterinarą. Gali būti, kad iki operacijos turėsite atvežti augintinį tyrimams prieš narkozę atlikti.

Veterinaras paprašys nešerti katės iš vakaro prieš narkozę – padėkite vandens, kaip visada, bet operacijos rytą paimkite vandenį, kad prieš operaciją katė būtų nelakusi.

Paprastai katę atvežti į veterinarijos kliniką reikia iš ryto, o vėliau tą pačią dieną galima ją pasiimti.

Orange online icon

Jeigu norite kastruoti ar sterilizuoti katę, bet negalite sumokėti operacijos išlaidų, pasikalbėkite su vietos gyvūnų labdaros organizacijomis. Daugelis gyvūnų labdaros organizacijų vykdo kastracijos ir sterilizacijos finansavimo programas, jos gali padėti padengti tokios operacijos išlaidas.

Po operacijos visos katės būna šiek tiek mieguistos, bet jos labai greitai atsigauna ir vėl tampa guvios kaip paprastai. Galiausiai atsigavimo procesas priklauso nuo lyties, nes patinams ir kalėms atliekamos skirtingos operacijos. Norėdami padėti savo kailiniuotajam (-ajai) draugui (-ei) atsigauti po kastracijos ar sterilizacijos, galite padaryti kelis dalykus.

Mėlyna medicinos piktograma

Šlapimo takų problemos

Kastruotam ar sterilizuotam augintiniui padidėja tikimybė susirgti šlapimo takų ligomis. Pastebėję, kad kaip nors pasikeitė katės šlapinimosi įpročiai, kaip antai ji šlapinasi dažniau, tupiasi, bet nesišlapina arba šlapinasi su krauju, pasitarkite su veterinaru.

Violetinė ėdalo piktograma

Svorio augimas

Kartais kastracija ir sterilizacija siejami su svorio priaugimu. Nors pati operacija tiesioginio poveikio svorio augimui neturi, gyvūnas nebeieško poros. Taigi jis mažiau juda, todėl gali priaugti daugiau svorio.

Pastebėję, kad augintinis priaugo svorio, pradėkite žaisti su juo, kad jis mankštintųsi, arba veskite pasivaikščioti užsegę petnešėles ir pasaitėlį. Pasinaudokite mūsų žaidimų vadovu, čia rasite minčių, kokių žaidimų imtis.

Taip pat galite pakoreguoti katės mitybą – padėtų vienas iš mūsų lengvesnių mišinių:

 • Sulaukus lytinės brandos, katei maždaug kas tris savaites prasideda ruja. Per rują ji gali garsiai kniauksėti ir būti labai nerami, tai gali apsunkinti namų gyvenimą.
 • Kai katei prasideda ruja, turite būti labai budrūs ir saugoti ją nuo visų apylinkės besimeilinančių katinų, kad ji nepastotų.
 • Katė kasmet gali atsivesti net po tris vadas, kiekvienoje iki šešių kačiukų. Tai gali labai brangiai jums kainuoti.
 • Katė gali dažniau nuklysti nuo namų, taip padidėja rizika pakliūti automobiliui po ratais.
 • Nekastruoti katinai būna agresyvesni ir dažniau pjaunasi su kitais. Taip padidėja rizika jiems susižeisti, taip pat užsikrėsti ligomis.
 • Nesterilizuotos maždaug 6–7 metų katės labiau rizikuoja susirgti pieno liaukų augliais (krūties vėžiu). Reguliariai tikrinkite, ar katės pieno liaukų srityje nėra jokių gumbų, ir, jei radote keliančių nerimą, pasikalbėkite su veterinaru.
Cat being stroked

Paprastai jokių akivaizdžių fizinių požymių nematyti iki antros ar trečios nėštumo savaitės. Jei manote, kad katė katinga, kuo greičiau nuvykite pas veterinarą ir jis pasakys, ar taip ir yra. Perskaitykite mūsų patarimus, kaip pastebėti nėštumo požymius ir į kokius simptomus atkreipti dėmesį.

Gali būti, kad katę galima sterilizuoti nėščią – tai nutrauktų jos dabartinį nėštumą ir užkirstų kelią būsimiems. Veterinaras jums suteiks daugiau informacijos apie katingos katės sterilizavimą ir jums bus lengviau nuspręsti. Kačių ir kačiukų sterilizavimas priklauso nuo jūsų asmeninių aplinkybių. Prieš priimdami sprendimą apsvarstykite, kas geriausia jums ir jūsų katei.