Your Pet, Our Passion.
Gordono Seteris

Gordono Seteris

Gordono seteriai, dideli šunys plačia krūtine ir raumeningomis kojomis, atrodo oriai ir išdidžiai, yra stiprūs ir akivaizdžiai pajėgūs medžioti ištisas valandas. Jų kailis šilkiškas ir tiesus, juodos ir gelsvai rudos spalvos. Ant kojų, krūtinės, pilvo, ausų ir uodegos kailis tankus ir plunksniškas. Suaugę patinai yra 66 cm ūgio, sveria 29,5 kg; suaugusios patelės yra 62 cm ūgio, sveria 25,5 kg.

Verta žinoti
  • Nepatyrusiems šeimininkams tinkamas šuo
  • Reikalinga tam tikra dresūra
  • Mėgsta energingus pasivaikščiojimus
  • Mėgsta pasivaikščioti po vieną ar dvi valandas per dieną
  • Didelis šuo
  • Nedidelis seilėjimasis
  • Šukuoti reikia kas antrą dieną
  • Nehipoalerginė veislė
  • Tylus šuo
  • Ne sarginis šuo
  • Gali prireikti mokyti, kaip sugyventi su kitais augintiniais
  • Puikiai tinkamas šeimai šuo
Šios veislės gyvūnams gali pasitaikyti sveikatos sutrikimų

Gordono seterių veislės šunims gali pasitaikyti:
– Klubo displazija
– Alkūnės displazija
– Skrandžio išsiplėtimas
– Progresuojančioji tinklainės atrofija: paveldima aklumą galinti sukelti liga, kuria sergant dalis akies degeneruoja ir sunyksta.  
– Hipotirozė¹: nepakankamai aktyvi skydliaukė, gaminanti nepakankamai skydliaukės hormonų. Dėl to gali sumažėti energijos lygis, atsirasti antsvorio ir odos problemų.

Charakteris

Tai švelnūs ir jautrūs šunys, kurie yra puikūs kompanionai, jei gauna pakankamai pasimankštinti, antraip gali tapti gana hiperaktyvūs. Gordono seteriai yra draugiški ir mėgsta bendrauti, jie atsidavę savo šeimininkui, bet per kelias minutes gali pripažinti nepažįstamą žmogų. Reikia nepamiršti, kad Gordono seteriai yra labiau užsispyrę nei kitų medžioklinių veislių šunys ir juos reikia nuolat dresuoti.

Kilmė

Gordono seterių kilmę galima atsekti iki 1620 m., kai jie buvo žinomi kaip juodi ir rudai geltoni seteriai. Jie kilę iš ispanų pointerių ir įvairių ankstyvų spanielių veislių. Veislė pavadinimą gavo pagal IV Gordono kunigaikštį, kuris 1827 m. oficialiai suformavo veislę savo pilyje Banfe, Škotijoje. Gordono seteriai yra vieninteliai vietiniai Škotijos paukštšuniai ir buvo veisti specialiai medžiojamiems paukščiams, ypač kurapkoms, gaudyti. Gordono seteriai yra ištvermingesni nei kiti medžiokliniai šunys, jiems gerai sekasi medžioti durpynuose. Žinoma, kad jie parnešdavo daugiau paukščių nei kiti paukštšuniai, nors laukuose ir užtrukdavo ilgiau.

Kaip ir daugeliui kitų veislių šunų, Gordono seteriams gali išsivystyti paveldimų regos sutrikimų ar klubo displazija (tai būklė, dėl kurios gali kilti judrumo problemų). Todėl prieš veisiant svarbu patikrinti šunų akių regą ir įvertinti klubų būklę.

Šie šunys buvo išveisti, kad būtų stiprūs ir ištvermingi – jie garsėja kaip sunkiausiai ir ilgiausia dirbti galintys paukštšuniai. Dėl to, jei šuo laikomas kaip augintinis, turi labai daug mankštintis, kad būtų sveikas ir patenkintas – suaugusiam šuniui reikia daugiau nei dviejų valandų kasdien. Patartina juos įtraukti į kokią nors veiklą, kur jie galėtų išnaudoti savo medžioklės instinktus, pavyzdžiui, dresūrą naudotis uosle ir darbinių savybių bandymus laukuose.

Stambių šunų veislių šunys pasižymi dideliu apetitu, jiems reikalingas kitoks maisto medžiagų, įskaitant mineralus ir vitaminus, balansas, palyginti su mažesnių šunų veislių šunimis. Gordono seteriai gali būti linkę į skrandžio išsipūtimą ir kitas skrandžio problemas. Šio sutrikimo riziką galima sumažinti šeriant mažesnėmis porcijoms, bet dažniau.

Kadangi Gordono seterių kailis pusiau ilgas, šunį reikėtų reguliariai bent du kartus per savaitę šukuoti šepečiu ir šukomis. Ausis taip pat reikia reguliariai valyti, nes jos ilgos ir nukarusios – jose susilaiko oras, todėl gali išsivystyti infekcija.

Škotijoje seteriai egzistuoja nuo XVII a. pradžios, o to paties amžiaus pabaigoje IV Gordono kunigaikštis ėmėsi kurti nuosavą pripažintą tipą. 

Vis dėlto ilgą laiką kunigaikštis daugiausia dėmesio skyrė šuns galimybei darbuotis, o ne jo išvaizdai, todėl jo veislynuose buvo laikomi ir dirbdavo įvairių spalvų seteriai, įskaitant juodai baltus, raudonai baltus ir trispalvius, – visi jie buvo vadinami kunigaikščio Gordono seteriais. Vėliau veislės istorijoje įsitvirtino šiandien žinomas juodos su įrudžiu derinys, greičiausiai dėl veislės sėkmės parodų ringe. 

Stambesni ir šiek tiek lėtesni už mažesnius seterius, Gordono seteriai buvo ištvermingesni Škotijos tetervinų pelkėse ir, kaip teigiama, namo parnešdavo daugiau paukščių nei kiti paukštšuniai.

Gordono seterio šeimininkams reikėtų turėti šiek tiek supratimo apie paukštšunius ir jų laikymo patirties, ypač kitų seterių ir pointerių. Jums reikės vietos namuose ir sode dideliam gauruotam šuniui, kuris seilėjasi ir kurį reikia daug šukuoti bei valyti aplinką po sukeltos netvarkos. Gordono seteriai mėgsta ilgus pasivaikščiojimus, jiems reikia daug kantrybės, humoro ir dresūros, kad užaugę taptų brandžiais, pastovaus charakterio šunimis. Jei gyvenate kaime, mėgstate daug laiko praleisti lauke ir purvinas šlapias šuo jūsų netrikdo, Gordono seteris gali būti puikus kompanionas.