Kaip pasirūpinti, kad jūsų paukštšunis būtų laimingas

Paukštšuniai yra gyvybingi, linksmi ir paklusnūs šunys, kurie paprastai lengvai dresuojami ir tampa nuostabiais šeimos augintiniais
Kaip pasirūpinti, kad jūsų paukštšunis būtų laimingas
Kaip pasirūpinti, kad jūsų paukštšunis būtų laimingas
Kaip pasirūpinti, kad jūsų paukštšunis būtų laimingas

Paukštšuniai arba medžiokliniai šunys tradiciškai padėdavo medžiotojams rasti ir atnešti laimikį, paprastai paukščius ar triušius. Paukštšuniai yra trijų pagrindinių tipų: retriveriai, seteriai ir baidymo šunys.

Kelios paukštšunių veislės:

  • Labradorai
  • Auksaspalviai retriveriai
  • Springerspanieliai
  • Kokerspanieliai
  • Airių ir anglų seteriai
  • Veimaraneriai
  • Trumpaplaukiai vengrų vižlai
  • Italų spinonės
White labrador

Tipinis paukštšunių elgesys

Paukštšuniai mėgsta gaudyti ir atnešti žaislus, jau nekalbant apie taškymąsi ežere ar upėje! Jie mėgsta sekti pagal kvapą, mielai ieško namuose paslėptų dalykų ir su malonumu nešiojasi minkštus žaislus, kuriuos dažnai išdidžiai įteikia jums ar svečiams. Mokyti paukštšunį gali būti labai smagu, kadangi šie šunys yra gyvybingi ir paklusnūs – jie vieni iš lengviausiai dresuojamų šunų.

Mankšta ir žaidimai

Lekuojantis baltai juodas šuo

Paukštšuniai buvo išveisti dirbti visą dieną bet kokiu oru, todėl jie mėgsta leisti laiką lauke ir pasižymi neišsenkančia energija. Net šalčiausias ir šlapiausias oras neprivers jų atsisakyti gero pasilakstymo laukuose! Dėl to paukštšuniams reikia aktyvių šeimininkų. Be fizinių iššūkių juos reikia daug lavinti protiškai – šie šunys mėgaujasi žmonių draugija.

Paukštšuniai mėgsta įvairovę, todėl pratimai turėtų apimti ir vaikščiojimą su pavadėliu mieste, pėsčiųjų takais, ir ilgai trunkantį lakstymą bei tyrinėjimą saugiose vietose – todėl šunį mokyti yra labai svarbu. Širdyje tai – užmiesčio šunys, todėl kuo daugiau medžių, krūmų ir krūmokšnių gali apuostinėti, tuo geriau jaučiasi. Jei pamatys vandens telkinį, galite beveik būti tikri, kad šuo pamėgins išsimaudyti, todėl nepamirškite šuniui paimti rankšluosčio, jei vaikščiosite netoli ežero, tvenkinio ar net balų!

Jei jūsų šuo ypač mėgsta vandenį, kodėl jam neįrengus nuosavo telkinuko kieme? Tik pasirūpinkite, kad baseinėlis būtų iš kieto plastiko, o ne lengvai prakandamas pripučiamasis.

Puppy chewing rope

Paukštšuniai yra socialūs ir mėgsta bendrauti su žmonėmis bei kitais draugiškais šunimis, bet randa kuo užsiimti ir vieni, ypač, jei turi kramtomų žaislų arba gali ištisas valandas šniukštinėti sode.

Paukštšuniai mėgsta paėsti, todėl atsižvelkite į jų polinkį raustis po maisto atliekas ir saugiai laikykite šiukšliadėžes bei nepalikite maisto matomoje vietoje. Jei jūsų šuo linkęs kramtyti daiktus, kurių graužti neturėtų, pabandykite jam duoti kelis gardėsių dalytuvus, kuriuos šuo turėtų baksnoti, ridenti ir draskyti, kad gautų atlygį. Kuo užduotis sunkesnė, tuo geriau, nes šie šunys nelinkę lengvai pasiduoti, jei viduje bus ėdalo!

Atsipalaiduoti paukštšuniai mėgsta snausdami sode ar įsitaisę patogiame guolyje, paprastai grauždami saugų kramtomą žaislą. Mėgstamas jų užsiėmimas taip pat yra nešiotis minkštą žaislą ir prie jo glaustytis – ypač tai būdinga švelnesnių nasrų šunims, išveistiems atnešti laimikį. Virviniai žaislai šiems šunims taip pat tinka – ir žaisti su šeimininku, ir su kitais šunimis.

Paukštšuniai mėgsta žaisti su žmonėmis, o tinkamai socializuojami tampa nuostabiais šeimos augintiniais.

Jiems patinka žaidimai, kai reikia ką nors atnešti, ypač nuo 16 savaičių amžiaus, kai galutinai išsivysto jų prigimtinis poreikis atnešti laimikį. Iš tiesų tokie žaidimai yra svarbi geros paukštšunių priežiūros dalis ir juos reikėtų įtraukti į paukštšunių dresūrą. Kai šuo patikimai išmoksta atnešti daiktus, paįvairinkite žaidimus mėtydami žaislus, kai šuo nemato – taip paskatinsite jų ieškoti pasitelkiant kitas jusles. Šis įgūdis labai pravers, jei ant tako pamesite raktus ar vaikas nukiš mėgstamą žaislą.

Jei šuns negalite išleisti į kiemą, tarkim, yra prastas oras ar įpusėjote atnaujinimo darbus, išslapstykite po namus įvairių daiktų, kad šuo juos surastų, pavyzdžiui, šuniui nematant paslėpkite žaislų ir gardėsių už baldų ir liepkite šuniui juos surasti. Atsargūs žaidimai, kai reikia atnešti daiktus, gali būti žaidžiami ir kambaryje, o kai šuo savo įgūdžius ištobulins, galėsite paprašyti atnešti daiktus, juos įvardiję – pvz., šlepetes, nuotolinio valdymo pultą ar net rankinę!

Paukštšuniams patinka išmokti naujų triukų ir jie paprastai labai greitai išmoksta padaryti viską, kad pelnytų pagyrų ir gardėsių.

Dog leaping
Puppy chewing rope

Paukštšuniai mėgsta žmonių draugiją, todėl nėra ko stebėtis, kad dauguma šunų žmogaus padėjėjų pasaulyje yra paukštšuniai ar paukštšunių mišrūnai.

Paukštšunis mielai gulės jums prie kojų, o dar mieliau – ant kelių, jei tik leisite. Jie labai dėmesingi ir meilūs, nemėgsta ilgam atsiskirti nuo šeimininkų. Galite pastebėti, kad jūsų augintinis seka jus iš vieno kambario į kitą, kad tik būtų su jumis, arba džiugiai jus pasitinka, nors buvote išėję vos kelioms minutėms. Tai reiškia, kad jie mėgsta šokinėti, kad patrauktų jūsų dėmesį, bet nuoseklus paukštšunio mokymas nuo jauno amžiaus gali padėti tai suvaldyti.

Prisilietimai paukštšuniams yra labai svarbūs, todėl šukavimas, glostymas ir švelnus masažas padės šuniui atsipalaiduoti ir sustiprins jūsų tarpusavio ryšį. Nuo jauno amžiaus įpratinus šunį prie prisilietimų, šukavimas jam bus malonus, be to, bus daug lengviau jį nušluostyti po maudynių ežere!

Paukštšuniai paprastai gerai sutaria su kitais šunimis ir namuose gyvenančiomis katėmis, jei yra socializuoti ir su jomis supažindinti nuo jauno amžiaus. Už šeimos ribų šie šunys paprastai yra kupini gyvybingumo ir meilės, entuziastingai sutinka svečius ir parodo, kokie jie laukiami, atnešdami dovanų permirkusią šlepetę ar žaislą! Galite tikėtis, kad per pasivaikščiojimus jie susiras daug keturkojų draugų.

Paukštšuniai mėgsta paėsti ir paprastai priskiriami „gyvenančių, kad ėstų“, o ne „ėdančių, kad gyventų“ kategorijai! Dėl to svarbu jų ėdalą padalyti tolygiai visai dienai, nes padėjus visą dienos normą iškart, šuo suris ją per kelias sekundes.

Dukart per dieną galite išbarstyti 20 proc. šuns sausojo ėdalo kieme, kad šuo jį surastų. Surasti užtruks ilgiau, nei suėsti iš dubenėlio, be to, šuo galės lavinti savo sekimo įgūdžius. Dar 30 proc. galima įdėti į gardėsių dalytuvą arba paslėpti namuose ir kieme, kad šuo jo ieškotų. Apie 10 proc. galima duoti kaip gardėsius dresuojant šunį, o likusius 20 proc. galima padalyti į dvi ėdalo porcijas, patiekiamas ryte ir vakare, kad šuo laikytų jus pagrindiniu ėdalo tiekėju. Jei paukštšunį šeriate šlapiuoju šunų ėdalu, padalykite jį į dvi ar tris porcijas per dieną ir pastatykite skirtingose vietose, kad šuniui tektų jo ieškoti. Galite netgi priversti šunį užsidirbti ėdalą, dresuodami paukštšunį atnešti savo dubenėlį jums paprašius.

Kol laikotės kasdienio šėrimo rekomendacijų (jas rasite ant šunų ėdalo pakuočių) ir stebite šuns svorį, galite nesijaudinti, kad galiausiai į dubenėlį belieka supilti gana nedaug ėdalo. Jei šeriate savo šunį visaverčiu ėdalu ir duodate rekomenduojamą kasdienę normą, šuo gaus visų maisto medžiagų, kurių reikia, kad būtų sveikas ir linksmas.

Orange food bowl icon