Your Pet, Our Passion.

Šunų erkės: kaip jas atpažinti ir pašalinti

avatar
Gegužė 21, 2025
Perskaitoma per 3 min.
Šuo lauke

Šunys erkių prisirenka gana dažnai. Šie įkyrūs parazitai labai gerai prisikabina prie šuns kailio, kad ir kaip stengiatės jų išvengti. Laimei, yra paprastų šuns apsaugojimo nuo erkių būdų, o prireikus nesunku jas pašalinti.

Šiame straipsnyje

Kas yra šunų erkės?

Erkės yra aštuonias kojas turintys parazitai, kurie įsisiurbia į šuns odą, kad galėtų siurbti kraują. Nors šunų erkės yra labai mažos, bet, suleidusios dalį burnos į šuns odą ir taip prie jo prisitvirtinusios, jos gali išsipūsti iki žirnio dydžio.

Jungtinėje Karalystėje šunims žalą daro kelių rūšių erkės, įskaitant šunines, avių ir ežių erkes. Jos gali įsisiurbti ir žmonėms, o kai kurios platina ligas.

Kaip pastebėti, kad šuo turi erkių?

Šunų erkės yra pakankamai didelės, kad jas būtų galima pamatyti, ypač jeigu jau įsisiurbė, – tada jos atrodo kaip mažos karpos, o apžiūrėję atidžiau pamatysite ir kojas. Paprastai jas rasite šuns galvos ir kaklo srityje – tiesiog praskleiskite kailį ir perbraukite pirštais per odą. Be to, dėl erkės įsisiurbimo gali sudirgti ir parausti šuns oda.

Ar šuo neparsinešė erkių, geriausia patikrinti iškart, kai tik grįžtate iš kasdienio pasivaikščiojimo. Būtinai liesdami patikrinkite, ar nėra kokių nors gumbų ir iškilimų, nes erkės paprastai primena nedidelį iškilimą (kurį kartais galima supainioti su nedideliu odos patinimu ar gumbeliu). Svarbiausia patikrinti galvą, kaklą, ausis ir kojas, nes erkės dažniausiai įsisiurbia šiose vietose.

Erkės gali pradėti platinti ligas jau per 24 valandas, todėl svarbu kuo greičiau jas surasti ir pašalinti, kad sumažėtų galima kenksmingų organizmų perdavimo rizika.

Pašalinti erkę iš šuns odos gali būti sudėtinga, nes svarbu ištraukti visą erkę, nepaliekant odoje galvos, antraip gali kilti infekcija. Jei nesate tikri, kaip pašalinti erkę, arba jums sunku ją visą ištraukti, nuvežkite šunį pas veterinarijos gydytoją.

Ko prireiks norint iš šuns odos ištraukti erkę?

Prieš traukdami erkę iš šuns odos pasiruoškite kelis dalykus, kad procedūra būtų lengvesnė ir išvengtumėte galimos infekcijos.

  • Erkių traukimo įrankis (galite įsigyti gyvūnų priežiūros prekių parduotuvėje arba veterinarijos klinikoje)
  • Vienkartinės pirštinės
  • Šuniui tinkamas dezinfekantas
  • Padėjėjas, kuris padėtų nulaikyti šunį
  • Indelis su dangteliu

Kaip ištraukti šuniui įsisiurbusią erkę?

  1. žingsnis: užsimaukite pirštines
    Traukdami šuniui įsisiurbusią erkę pirmiausia turėtumėte pasirūpinti savo saugumu. Vienkartinės pirštinės yra geriausias pasirinkimas, nes po procedūros jas galima greitai išmesti ir išvengti galimo infekcijos ar ligos platinimo.
     
  2. žingsnis: pasirūpinkite, kad šuo nejudėtų
    Ruošdamiesi ištraukti erkę įsitikinkite, kad šuo per procedūrą nesujudės. Bus daug lengviau, jei jums padės draugas ar šeimos narys, kuris palaikys šunį ir meilumu nukreips jo dėmesį. Vis dėlto, jei šuo niekaip nenustovi ir yra akivaizdžiai neramus, nelįskite per prievartą! Tokiu atveju kreipkitės pagalbos į veterinarą.
     
  3. žingsnis: laikas panaudoti erkių traukimo įrankį
    Kai šuo nurims, pasiimkite erkių traukimo įrankį ir uždėkite jį aplink erkę, kuo arčiau šuns odos. Pasisaugokite, kad netyčia nesugnybtumėte odos! Jei įrankį gerai prispausite prie odos, erkę turėtų pavykti ištraukti su galva. Jei galva ir burnos organai netyčia nutrūktų, gali kilti infekcija, todėl reikėtų kuo greičiau kreiptis į veterinarą.
     
  4. žingsnis: švelniai ištraukite erkę
    Kitas žingsnis yra švelniai, kiek pasukant, patraukti erkę. Nuolat išlaikykite vienodą spaudimą ir pasukdami atsargiai ištraukite erkę, atkabinę ją nuo šuns odos. Erkės nespauskite ir netraiškykite. Jei nepavyko iš pirmo karto, procedūrą lėtai pakartokite.
     
  5. žingsnis: išmeskite erkę
    Sėkmingai ištraukę erkę, įdėkite ją į indelį su dangteliu ir saugiai išmeskite.
     
  6. žingsnis: dezinfekuokite įkandimo vietą
    Iš šuns odos ištraukę erkę, dezinfekuokite įkandimo vietą šuniui tinkamu dezinfekantu ir gerai ją apžiūrėkite. Jei pastebite paraudimą, patinimą, pūliavimą ar skystį, iškart vežkite šunį pas veterinarą, nes tai gali būti infekcijos simptomai.
     
  7. žingsnis: stebėkite šunį
    Ištraukę erkę dar bent savaitę stebėkite šunį, kad įsitikintumėte, jog nepasireiškia Laimo ligos požymių. Šuniui susirgus gali pasireikšti tokie simptomai kaip letargija, karščiavimas, sąnarių patinimas / sustingimas, pasunkėjęs kvėpavimas ir apetito praradimas. Jei kas nors jums kelia nerimą, parodykite šunį veterinarui.

Kaip šunį apsaugoti nuo erkių?

Galbūt gyvenate vietovėje, kur erkių yra daugiau – galite to pasiteirauti veterinaro. Jei aplink jūsų namus išties nemažai erkių, geriausia jų prevencija būtų veterinaro skirtos priemonės.

Erkes atbaidyti ar netgi nužudyti jau įsisiurbusias erkes gali lašai, apykaklės arba tabletės. Yra nemažai galimų variantų, todėl pasiteiraukite veterinaro, kuris būtų tinkamiausias.

Šių prevencinių priemonių galite įsigyti veterinarijos klinikoje arba gyvūnų prekių parduotuvėje.

Reguliariai tikrinkite, ar šuo neturi erkių. Kai šunį šukuojate, apžiūrėkite, ar nėra erkių, kad jas pastebėtumėte anksti.

Ar šunų erkės pavojingos?

Paprastai erkės šunims žalos nepadaro. Vis dėlto, nors pačios nėra pavojingos, erkės kartais gali pernešti ligas nuo kitų gyvūnų.

Pavyzdžiui, erkės perneša Laimo ligą. Kaip ir šalinti erkes, šią ligą turi gydyti veterinaras. Laimo liga gali būti perduodama ir žmonėms, todėl po erkės įkandimo pasijutę prastai kreipkitės į gydytoją.

Jei erkė įsisiurbė šuniui ir nerimaujate dėl jo sveikatos, pasikonsultuokite su veterinaru.

Ar šuninės erkės gali įkąsti žmogui?

Daugeliui rūšių erkių nėra skirtumo, prie kokio gyvūno prisisiurbti, – jūs irgi ne išimtis! Rinkdami erkes iš šuns kailio pasisaugokite, kad jos nepersikeltų ant jūsų.

Šuninės erkės gali įsisiurbti ir žmonėms. Įkandimas gali sudirginti, o kartais įkandus perduodamos ligos. Jei jums įsisiurbė erkė, saugiai ją ištraukite, odoje nepalikdami galvos. Norėdami apsidrausti, po įkandimo kreipkitės į gydytoją, net jei jaučiatės gerai.

Tikrai nenorėtumėte, kad jūsų šuo turėtų erkių, tačiau jas aptikę tiesiog saugiai ištraukite ir kreipkitės patarimo į veterinarijos gydytoją.