Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Purina ONE logo
Oranžinio kailio katė žiūri aukštyn

Kačių žarnyno sveikata: 8 patarimai, kaip pagerinti ir atkurti katės mikrobiomą

Perskaitoma per 4 min.
Purina ONE logo
Remia Purina One®

Jūsų katės žarnyno sveikata turi didelę reikšmę jos gerai savijautai ir bendrai sveikatai – nuo virškinimo iki imuniteto. Toliau pateikiame 8 paprastus ir veiksmingus patarimus, padėsiančius pasirūpinti katės žarnyno sveikata.

Kas tiksliai yra žarnyno mikrobiomas?

Žarnyno mikrobiomas, kaip virškinimo sistemos dalis, yra dinamiška ekosistema, kurią sudaro mikroskopinių mikroorganizmų, gyvenančių jūsų katės organizme, rinkinys kartu su jų genais ir metabolitais. Tai gali būti bakterijos, virusai, grybeliai ar pirmuonys, kurie labai reikšmingi katės sveikatai.

Kada susiformuoja katės mikrobiomas?

Katės, kaip ir kiti naminiai gyvūnai, negimsta turėdamos mikrobiomą, tačiau šis pradeda formuotis iškart po gimimo, o kiekvienos katės mikrobiomas yra unikalus. Gyvendamos, žaisdamos ir išnaudodamos visas galimybes, jos taip pat formuos ir keis savo mikrobiomą, kuris priklausys nuo visų dalykų, su kuriais joms teks susidurti, pavyzdžiui, aplinkos, ėdalo ir net aplinkinių žmonių.

Kodėl svarbu palaikyti kačių žarnyno sveikatą?

Gera kačių žarnyno sveikata gali padėti maksimaliai pagerinti maisto medžiagų pasisavinimą ir palaikyti gerą išmatų konsistenciją. Be to, sveikas žarnynas teikia daug kitos naudos, įskaitant didesnį imuninės sistemos palaikymą, o tai gali padėti sumažinti ligų tikimybę.

Sveikas žarnyno mikrobiomas svarbus virškinimo sveikatai. Ląstelės, iš vidaus dengiančios storąją žarną, didžiąją dalį energijos pasisavina iš maisto medžiagų, kurias, skaidydamas maistą, sukuria mikrobiomas.

Įprastos kačių žarnyno sveikatos sutrikimų priežastys

Kačių mikrobiomą gali sutrikdyti daugybė dalykų, tarp jų išvardytieji toliau

  • Mitybos pokyčiai
  • Antibiotikai ar kiti vaistai
  • Stresas
  • Infekciniai veiksniai, pavyzdžiui, bakterijos, patekusios iš kitų gyvūnų arba lakstant lauke

Jei jūsų katės mikrobiomo pusiausvyra sutrikusi, gali susiformuoti:

  • Stiprus uždegimas
  • Pilvo pūtimas / dujų kaupimasis
  • Viduriavimas arba vidurių užkietėjimas
  • Imuninės sistemos susilpnėjimas

Svarbu suvokti, kad katės žarnyno sveikatą veikia supanti aplinka, kuri taip pat gali turėti įtakos streso lygiui ir sukelti ligą. Todėl svarbu suprasti, kaip veikia jūsų katės mikrobiomas, kad padėtumėte jai palaikyti sveiką žarnyno pusiausvyrą.

Kodėl mano katė serga, kai sutrinka mikrobiomo pusiausvyra?

Jūsų katė yra pusiausvyros meistrė, tačiau, norint palaikyti jos žarnyno mikrobiomo pusiausvyrą, gali šiek tiek prireikti jūsų pagalbos. Subalansuotas žarnyno mikrobiomas padeda užtikrinti gerą katės virškinimą ir palaikyti sveiką imuninę sistemą. Be to, tyrimų duomenimis, subalansuotas katės mikrobiomas gali net padidinti serotonino kiekį, todėl jūsų pūkuotoji draugė jausis puikiai.

Sveikos katės žarnyno bakterijos – „gerosios“ ir „blogosios“ – sugyvena kartu ir palaiko pusiausvyrą. Jei ši pusiausvyra sutrinka, „blogosios“ bakterijos gali sukelti nepageidaujamų padarinių, įskaitant galimas infekcijas arba sumažėjusį atsparumą infekcijoms, viduriavimą arba vidurių užkietėjimą ir net odos problemas.

Norint to išvengti svarbu žinoti, kas tai sukelia, – štai keli dalykai, galintys sutrikdyti jūsų katės žarnyno mikrobiomo pusiausvyrą:

  • Staigus mitybos pakeitimas
  • Stresas
  • Nesubalansuota dieta
  • Antibiotikai
  • Žarnyno sveikatos problemos

Palaikydami savo katės virškinimo sistemą ir mikrobiomą taip pat padedate palaikyti jos imunitetą. Nustatyta, kad 70 % kačių imuninių ląstelių yra virškinimo sistemoje, todėl tinkamai funkcionuojantis žarnyno mikrobiomas yra labai svarbus gerai katės sveikatai užtikrinti.

1. Subalansuota mityba

Jūsų katės medžiagų apykaitai tinkama, gerai subalansuota mityba yra puikus būdas pagerinti katės žarnyno sveikatą. Jūsų katės mityba yra pagrindinis veiksnys, padedantis išsaugoti jos sveikatą.

Dėl to labai svarbu parinkti jūsų katės poreikiams pritaikytą mitybą: gali būti naudingas specialios sudėties kačių ėdalas, padedantis palaikyti katės natūralų imunitetą (/katė/papildai/produktas-proplan-natūralus-imunitetas). Įrodyta, kad termiškai apdorotų laktobacilų vartojimas padeda palaikyti natūralią antikūnų gamybą kačių žarnyne, o riebalų rūgštys omega 6 ir kitos atrinktos maisto medžiagos padeda palaikyti sveiką odą ir žvilgantį kailį.

Svarbu įsitikinti, kad katės ėdalo sudėtyje yra visų tinkamų sudedamųjų dalių, suteikiančių reikiamų maisto medžiagų, palaikančių mikrobiomą. Apskritai kačių mityboje turėtų būti daug baltymų, turėtų būti skaidulinių medžiagų, prebiotikų, neskaldytų grūdų, taip pat aukštos kokybės gyvūninių baltymų, kurie padeda virškinti ėdalą.

Priešingai, nesubalansuota mityba (/straipsniai/katės/šėrimas/rekomendacijos/kaip-šerti-suaugusią-katę) gali pakenkti katės žarnyno sveikatai. Nesiūlykite jokio ėdalo, kuris gali būti toksiškas (pavyzdžiui, česnakų, šokolado (/straipsniai/katės/šėrimas/ką-ėda-katės/ar-katėms-galima-šokolado) arba avokadų), kelti pavojų sveikatai (pvz., žalia mėsa), ar ėdalo, dėl kurio gali padidėti svoris (/straipsniai/katės/sveikata/mankšta/ar-jūsų-katės-svoris-per-didelis) (pvz., riebaus žmonių maisto).

2. Prebiotikai

Prebiotikai – tai tirpiosios skaidulinės medžiagos, naudojamos naudingų kačių žarnyno bakterijų augimui skatinti. Nors kai kuriuose maisto produktuose šių sudedamųjų dalių yra natūraliai, nemažai kačių šeimininkų savo augintinių racioną papildo prebiotikais. Vis dėlto, jei nusprendėte į katės racioną įtraukti papildomų prebiotikų, darykite tai lėtai ir palaipsniui.

3. Jei įmanoma, neduokite antibiotikų

Antibiotikus derėtų duoti (/straipsniai/katės/sveikata/simptomai/antibiotikai-katėms) tik tada, kai būtina. Nors yra būtini gydant infekcijas, antibiotikai taip pat gali sunaikinti tiek kenksmingas, tiek naudingas katės žarnyno bakterijas, sutrikdyti žarnyno mikrobiomą ir sukelti viduriavimą. Jei jų skirtis būtina, kartu su antibiotikais duokite ir probiotikų, kad palaikytumėte žarnyno mikrobiomą.

4. Šukavimas

Mūsų katės mėgsta būti lepinamos! Atsižvelkite į tai ir reguliariai šukuokite savo katę (/straipsniai/katės/sveikata/kasdien-priežiūra/kačių-kailio-priežiūra): jums ne tik patiks klausytis murkimo, bet ir pašalinsite nemažai plaukų, kuriuos katė galėtų praryti ir kurie galėtų sukelti vidurių užkietėjimą (/straipsniai/katės/sveikata/virškinimas/vidurių-užkietėjimas) ir paveikti jūsų katės žarnyno sveikatą.

5. Gera nasrų higiena

Geros nasrų higienos palaikymas (/straipsniai/katės/sveikata/dantys/kačių-dantų-priežiūra) taip pat labai svarbus sveikai imuninei sistemai užtikrinti. Kai to nepaisoma, kenksmingos bakterijos gali daugintis katės nasruose ir patekti į kraują, kur gali turėti neigiamą poveikį daugelio organų sveikatai.

6. Pasiruoškite... Dėmesio! Pirmyn!

Mankšta teikia daug naudos: ji ne tik stimuliuoja katės žarnyną, o tai palaiko reguliarų tuštinimąsi, bet ir padeda kontroliuoti jos svorį (/straipsniai/katės/sveikata/mankšta/ar-jūsų-katė-turi-antsvorio) bei streso lygį.

Mankštinkite savo katę fiziškai ir protiškai, kad ji būtų aktyvi. Pramogos katei pagerins nuotaiką ir sumažins stresą, kuris gali turėti įtakos žarnyno mikrobiomui. Pasiūlykite katei naujų žaislų, su kuriais ji galėtų žaisti, mokykite ją triukų arba išsiveskite pasivaikščioti, kad katė susipažintų su aplinka ir nenuobodžiautų.

20 minučių kasdienės mankštos, padalytos į katėms būdingas trumpas žaidimų akimirkas – dažnai po kelias minutes, – pakels augintinės energijos lygį ir sustiprins jūsų ryšį.

7. Neskubėkite

Skuba ne į naudą sveikatai: katės ypač jautriai reaguoja į mitybos pokyčius ir modifikacijas. Jei keičiate savo augintinio ėdalą, rekomenduojama tai daryti palaipsniui.

Nuoseklus perėjimas prie naujos mitybos per mažiausiai 7 dienas leis katės žarnynui priprasti prie naujo raciono ir sumažins poveikį jos žarnyno sveikatai.

Toliau pateikiame paprastas rekomendacijas, kaip pakeisti katės mitybą.

8. Skatinkite savo katę lakti daugiau vandens

Katėms, ypač šeriamoms tik sausuoju ėdalu, gali būti naudinga papildomai vartoti skysčių: kilusios iš dykumų, jos išlaikė įprotį mažai lakti. Gaunant per mažai vandens gali kilti pavojus sveikatai, sutrikti katės žarnyno sveikata.

Kad paskatintumėte katę reguliariai lakti vandenį, įvairiose namų vietose pastatykite keletą dubenėlių su vandeniu, tačiau nepamirškite, kad vanduo turi būti atokiau nuo kraiko dėžės. Vanduo turi būti šviežias ir kasdien keičiamas. Kai kurios katės mėgsta tekantį vandenį ir mielai laka iš tekančio čiaupo ar fontanėlio.

Nepamirškite stebėti savo augintinės išmatų, kailio ir elgesio. Katės neišreiškia diskomforto ir skausmo taip, kaip mes, žmonės, ir yra linkusios slėptis, kai nesijaučia gerai. Atkreipkite dėmesį į bet kokius subtilius jų kasdienybės pokyčius ir nedvejodami apsilankykite pas veterinarijos gydytoją, kai abejojate dėl augintinės savijautos.

Apibendrinkime, kaip pagerinti katės žarnyno sveikatą: būtina gerai subalansuota ir gerai virškinamo ėdalo dieta, reguliarus šukavimas, žaidimai ir mankšta (/straipsniai/katės/kačiukai/žaidimai/kačiukų-žaidimai-ir-žaislai), laipsniškas perėjimas prireikus keisti ėdalą ir pakankamas vandens vartojimas.

Jei turite kokių nors abejonių arba jei jūsų katei pasireiškia nerimą keliančių simptomų, geriausia susisiekti su patikimu veterinarijos gydytoju ir susitarti dėl apsilankymo. Veterinaras galės patarti ir pasiūlyti gydymą, kad jūsų katė vėl būtų sveika kaip įprastai.

Dabar, kai viską žinote apie kačių žarnyno sveikatą ir mikrobiomo veikimą, lengviau palaikysite jos virškinimo sistemos sveikatą ir užtikrinsite geriausią įmanomą gyvenimo kokybę. Belieka tik mėgautis drauge leidžiamu laiku. Jei norite sužinoti daugiau apie kačių virškinimą, kodėl neperskaičius mūsų straipsnio apie tai, kaip palaikyti kačių virškinimą (/straipsniai/katės/sveikata/virškinimas/kačių-virškinimo-palaikymas)? Nepamirškite peržiūrėti „Purina One“ kačių ėdalo asortimento (/katė/kačių-ėdalas/purina-one), specialiai sukurto mikrobiomo pusiausvyrai palaikyti.