Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Gulinti stora katė

Ar jūsų katės svoris per didelis?

Perskaitoma per 6 min.

Kaip ir mes, katės gali priaugti keletą papildomų kilogramų, ypač kai jos sensta ir tampa mažiau aktyvios arba daug laiko praleidžia namuose.

Vis dėlto svarbu stengtis, kad katė nepriaugtų per daug svorio, nes antsvorio turinčios katės gali susidurti su daugybe sveikatos problemų, kurios gali trukdyti joms džiaugtis laimingu ir sveiku gyvenimu.

Maždaug kas trečia suaugusi Jungtinės Karalystės katė yra nutukusi. Tai tikrai daug apkūnių augintinių! Gera žinia ta, kad keturkojei savo draugei galite daug kuo padėti kontroliuojant svorį. Stebėdami savo katės svorį ir kūno būklę galite padėti sumažinti tikimybę, kad jai išsivystys sveikatos problemos, kurios dažnai būdingos antsvorio turinčioms katėms, pavyzdžiui, diabetas (straipsniai/katės/sveikata/ypatingi-poreikiai/kačių-diabetas), osteoartritas, apatinių šlapimo takų problemos (straipsniai/katės/sveikata/virškinimas/šlapimo-takų-sveikata) ir vidurių užkietėjimas (straipsniai/katės/sveikata/virškinimas/kačių-vidurių-užkietėjimas).

Kaip nustatyti, ar katei reikalinga dieta

Nustatyti, ar jūsų katė turi antsvorio, gali būti sudėtinga, ypač jei ji ilgaplaukė. Be to, kai kurios katės, nelygu veislė, iš prigimties yra stambesnės už kitas. Vis dėlto mūsų turimas kūno būklės vertinimo įrankis vos per kelias minutes leidžia susidaryti nuomonę apie jūsų augintinio kūno sudėjimą.

Jei vis dar nesate tikri arba manote, kad jūsų katė gali turėti antsvorio, pasitarkite su veterinarijos gydytoju. Jei manote, kad jūsų katė turi antsvorio, svarbu pasikonsultuoti su veterinaru prieš imantis kokių nors mitybos pokyčių, nes svorio prieaugį gali lemti nediagnozuota liga, o ne per didelis apetitas. Daugiau informacijos prieš kreipdamiesi į veterinarijos gydytoją rasite straipsnyje „Katės kūno būklės įvertinimas“ (/straipsniai/katės/sveikata/mankšta/purina-kūno-būklės-vertinimo-įrankis).

Kačių nutukimo rizika

Kai katė pradeda priaugti per daug svorio, jos vidaus sistemos ir sąnariai gali būti pernelyg apkrauti, o tai gali sukelti rimtą pavojų sveikatai. Nutukimas gerokai pablogina kačių gyvenimo kokybę, be to, gali padidėti tokių sveikatos sutrikimų, kaip diabetas, šlapimo takų ligos, artritas, širdies ir kraujagyslių sistemos bei kvėpavimo takų ligos, rizika. Antsvorio turinčioms katėms taip pat dažnai pasitaiko odos problemų, nes kuo daugiau svorio jos priauga, tuo sunkiau tampa prižiūrėti kailį.

Kaip pasverti katę

Katės svėrimas namuose – paprastas būdas stebėti jos svorį. Paprasčiausiai laikykite savo katę stovėdami ant svarstyklių, tada iš gauto skaičiaus atimkite savo svorį ir sužinosite savo katės svorį. Vis dėlto vien šiuo metodu nepasikliaukite, nes, patikrinę kūno būklę nuodugniai, susidarysite daug geresnį bendrą vaizdą apie savo katės sveikatą.

Kaip paskatinti katę mesti svorį

Jeigu jau šeriate katę veterinarijos gydytojo rekomenduojamu ėdalu, prieš pereidami prie kito ėdalo dar kartą pasitarkite su veterinarijos gydytoju. Jei to nepadarysite, gali nepavykti katei numesti svorio arba, dar blogiau, gali nukentėti jos sveikata.

Sprendžiant katės nutukimo problemą, iš pradžių dviem savaitėms reikėtų atsisakyti visų skanėstų, įskaitant kačių pieną (/straipsniai/katės/šėrimas/rekomendacijos/ką-laka-katės). Gali atrodyti, kad elgiatės negailestingai, tačiau ilgainiui tai išeis į gera, jei jūsų katė turi antsvorio.

Taip pat pasirūpinkite, kad visi kiti šeimos nariai žinotų taisykles ir neslapukautų norėdami palepinti augintinį! Jei turite kelias kates, geriausia antsvorio turinčią katę šerti atskirai, kad ji nenugvelbtų likučių.

Gali būti gera idėja padalyti antsvorio turinčios katės ėdalo normą į mažesnes, bet dažniau tiekiamas porcijas, kad ji išalktų. Tik būtinai stebėkite, kuo ir kiek ją šeriate. Nutukusiai katei veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti sumažinti ėdalo kiekį arba pasiūlyti specialią mažiau kalorijų turinčią dietą. Jūsų veterinarijos klinikoje netgi gali būti vykdoma svorio metimo programa, kurioje dalyvaudami galėsite stebėti, kaip jūsų katė meta svorį, ir gauti daug pagalbos bei patarimų.

Praėjus dviem savaitėms dar kartą patikrinkite savo augintinės kūno būklę ir tęskite dietą, kol ji pasieks idealų svorį ir būklę. Tuo rūpinkitės lėtai ir nuosekliai, nes greitas svorio kritimas yra pavojingas ir gali būti rimtos problemos požymis.

Kai katė pasieks idealią būklę ir svorį, galite pradėti šiek tiek koreguoti jos ėdalo kiekį, kad stabilizuotumėte jos svorį ateityje.

Nekaloringas ėdalas

Jei katei ir toliau sunkiai sekasi mesti svorį, galbūt norėtumėte apsvarstyti, ar jai nevertėtų ilgesniam laikui pereiti prie specialios sudėties nekaloringo ėdalo (/katė/kačių-ėdalas/produktas-proplan-light-sausasis-kalakutiena).

Nekaloringas ėdalas yra mažiau koncentruotas ir turi mažiau kalorijų, todėl katę turėtumėte šerti tokiomis pačiomis porcijomis kaip ir anksčiau. Nors toks ėdalas mažiau kaloringas, jo sudėtyje vis tiek yra visų pagrindinių maisto medžiagų, kurių reikia jūsų katei. Taigi, net prireikus sumažinti ėdalo kiekį, nereikės nerimauti, kad jūsų katė negaus kokių nors reikalingų medžiagų.

Jeigu jau šeriate katę veterinarijos gydytojo rekomenduotu ėdalu, prieš pereidami prie kito ėdalo dar kartą pasitarkite su specialistu.

Jokių „greitųjų“ dietų

Pavojinga spręsti kačių nutukimo problemą verčiant katę badauti, nes tai iš tikrųjų gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Sumažinę katės gaunamo ėdalo kiekį daugiau nei 10–15 %, sutrikdysite katės būtinų mineralų ir vitaminų pusiausvyrą, todėl jai gali išsivystyti tokių problemų kaip kepenų lipidozė. Tai rimta ir potencialiai mirtina kepenų liga, kurią gali sukelti mitybos ribojimas.

Kačių nutukimo problemos sprendimas – mankšta

Atminkite, kad ėdalas yra tik dalis kelio į ilgalaikę sveikatą ir gerą savijautą – antsvorio turinčios katės gyvenimo būdas taip pat turi įtakos jos svoriui. Katės gali priaugti kilogramų dėl fizinio aktyvumo trūkumo, todėl skatinkite katės aktyvumą, kad ji išeikvotų energijos perteklių, ypač jei turite kambarinę arba tam tikros veislės katę, kuriai reikia būti namuose. Kad katė būtų aktyvi, galite išbandyti keletą toliau išvardytų priemonių:

  • gali būti naudinga speciali kasdienė žaidimų valandėlė (/straipsniai/katės/sveikata/mankšta/mankštos-žaidimai), be to, daugeliui kačių patinka leisti laiką gaudant kamuoliuką ar vaikantis žaislą ant „meškerės“.
  • Laipynės ir draskyklės katės aplinką padaro daug įdomesnę ir taip pat skatina ją mankštintis.
  • Jei jūsų katė laikoma tik namuose, pagalvokite apie galimybę leisti jai išeiti į lauką, galbūt aptverti sodą (/straipsniai/katės/kačiukas/priėmimas/sodo-pritaikymas-katei) arba lauke pastatyti aptvarą, kuris paskatintų ją būti aktyvesnę.
  • Šerdami katę dalį kasdienio ėdalo įdėkite į specialų šėrimo kamuolį, su kuriuo ji turės žaisti, jei norės gauti viduje esančio ėdalo. Taip pat ėdalo galite padėti laiptų viršuje arba ant laipynės, kad paskatintumėte katę judėti ir mesti svorį.

Sėkmingas kačių svorio metimas turėtų būti lėtas ir laipsniškas, jis gali trukti kelis mėnesius. Jei nerimaujate, kad jūsų katė turi antsvorio, būkite kantrūs, atsižvelkite į veterinarijos gydytojo patarimus ir, jei įmanoma, prisijunkite prie kačių svorio metimo klinikos, kad gautumėte papildomos pagalbos.

Katės antsvoris gali kelti nerimą daugeliui šeimininkų, tačiau imantis pirmiau nurodytų priemonių jūsų katė greitai atgaus idealią kūno būklę. Norėdami sužinoti daugiau būdų, kaip padėti katei išlikti sveikai ir geros fizinės formos, peržiūrėkite mūsų tolesnį straipsnį apie kambarinių kačių stimuliavimą (/straipsniai/katės/kačiukas/žaidimai/kačių-protinė-stimuliacija).