Your Pet, Our Passion.
Tamsaus kailio katė katės narve.

Reguliarios katės patikros pas veterinarą svarba

Perskaitoma per 4 min.

Net jei savo katės sveikatą atidžiai prižiūrite, naudinga kartą per metus jos sveikatą ir savijautą patikrinti pas veterinarą.

Auginti kates smagu, bet tai reiškia ir didelę atsakomybę, įskaitant katės vedimą pas veterinarą. Kartais tik specialistas gali pastebėti subtilius katės sveikatos pokyčius, nes katės ypač gerai slepia savo ligas. Laimei, veterinaras puikiai išmano šį detektyvinį darbą.

Bendroji katės sveikata

Pas veterinarą katę vedate tada, kai ji serga ar yra sužeista, bet per tokius vizitus daugiausia dėmesio skiriama konkrečiai problemai. Kita vertus, patikros vizitų metu laikomasi principo, kad prevencija yra geriau už gydymą, todėl šie vizitai yra labai svarbūs, kad jūsų katė būtų sveika ir išvengtų tam tikrų ligų.

Veterinaras norės kruopščiai apžiūrėti jūsų katę bent kartą per metus, o katei senstant arba turint specialių sveikatos poreikių – ir dažniau. Šio vizito metu bus patikrinta viskas – nuo ūsų iki uodegos galiuko.

Dar vienas tokių kasmetinių patikrų pranašumas tas, kad augintinis prie veterinarijos klinikų pripras būdamas geros savijautos ir tai padės jam susidraugauti su veterinaru. Jei katė veterinarą mato tik tada, kai jaučia skausmą arba serga, jai šios kelionės gali sietis su prastais laikais ar nemaloniais pojūčiais. Todėl pravartu kartkartėmis užsukti pas veterinarą, net jei tereikia patikrinti, ar augintinis neturi blusų. Veterinarijos registratūros darbuotojai ir slaugytojai visada maloniai paglostys katę ir taip sukurs malonių prisiminimų, nesusijusių su dūriais ar baksnojimais!

Katės vakcinacija

Kasmetiniai skiepai padeda apsaugoti katę nuo tam tikrų ligų, įskaitant kačių gripą (kačių herpeso virusas, kalici virusas), kačių plonosios žarnos uždegimą (kačių parvovirusas), išvengti kačių leukemijos viruso ir kačių chlamidofilos (bakterija, kuri sukelia konjunktyvitą). Jei planuojate katę išvežti iš Jungtinės Karalystės, pagal Augintinių paso programą ją reikės paskiepyti ir nuo pasiutligės. Daugiau informacijos apie keliones į užsienį su savo kate rasite mūsų straipsnyje apie keliavimą su kate.

Blusos, erkės ir kirminai

Dar viena sritis, kurioje prevencija geriau už gydymą, yra blusų, erkių ir kirminų kontrolė. Prisiminkite, kad blusos (ar bent jau jų lervos) gali visus metus gyventi namuose ir sode, o erkės gali pernešti bjaurias ligas ir sukelti daug kačių sveikatos sutrikimų. Pasitarkite su veterinaru, kaip išvengti parazitų, įskaitant kaspinuočius ir askarides. Daugiau išsamios informacijos rasite ir mūsų puslapyje apie katės blusų ir erkių naikinimą.

Kastracija ar sterilizacija

Jei neplanuojate užsiimti kačių veisimu, svarbu katę sterilizuoti, kad netektų sulaukti nepageidaujamų kačiukų. Sterilizacija taip pat padeda išvengti kai kurių katės sveikatos problemų, įskaitant tam tikrų formų vėžį ir tam tikras infekcines ligas.

Veterinaras galės patarti, kada kačiuką geriausia sterilizuoti, o jei priglaudėte nesterilizuotą katę, patars ją sterilizuoti kuo skubiau, taip pat rekomenduos mitybą, kad neseniai sterilizuota katė nepriaugtų svorio.

Elgesys

Kai pristatysite katę pas veterinarą patikrinti, būtinai paminėkite visus jos elgsenos pokyčius arba problemas, pvz., nederamą šlapinimąsi. Tai gali būti susiję su nematoma liga arba elgesio problema, kurią galima įveikti pasitelkiant kvalifikuoto elgsenos specialisto pagalbą. Jūsų veterinaras galės rekomenduoti kvalifikuotą specialistą.

Dantų priežiūra

Veterinaras taip pat nuodugniai patikrins katės dantis, kad pažiūrėtų, ar nėra odontologinių problemų. Katės visiškai nelinkusios savo skausmais dalytis su šeimininkais, todėl visada pravartu patikros metu išgirsti specialisto nuomonę. Katės dažnai turi dantų problemų, ypač sendamos, todėl, net jei jūsų pūkuota bičiulė dėl skausmingų dantų nesiskundžia, jai vis tiek gali būti reikalingos dantų priežiūros procedūros. Galite pakalbėti su veterinaru, kaip dantis prižiūrėti namuose ir kaip padėti palaikyti katės dantų švarą, taip pat galite vadovautis mūsų puslapyje pateiktais katės dantų priežiūros patarimais.

Svoris ir kūno būklė

Deja, nutukimas yra labai dažna kačių problema, todėl per būsimą patikrą pasinaudokite proga katę pasverti ir aptarti jos kūno būklę. Jei jūsų katė nutukusi, yra daugybė būdų jai padėti. Pavyzdžiui, pasikalbėkite su veterinaru apie mitybos planą ir katės aktyvumo didinimo galimybes arba išsiaiškinkite, ar jūsų veterinarijos klinikoje vykdoma svorio mažinimo programa. Lygiai taip pat svarbu, kad katės svoris nebūtų per mažas, taigi, jei nuo praeito svėrimo katės svoris sumažėjo, aptarkite su veterinaru, ar tai negali reikšti sveikatos problemų.

Vyresnio amžiaus katės

Norėdamas atidžiau prižiūrėti jūsų augintinę veterinaras rekomenduos senstančią katę dažniau tikrinti, visas problemas pašalintų iš anksto. Šių patikrų metu veterinaras gali matuoti katės kraujospūdį ir, jei kas nors keltų nerimą, pasiūlyti atlikti kraujo arba šlapimo tyrimą, kad patikrintų, ar nėra nepastebimų ligų. Taip pat jūsų gali paprašyti atnešti šlapimo mėginį, kuris padės veterinarui nustatyti, ar katė neturi problemų, pvz., ar neserga diabetu ir ar tinkamai funkcionuoja jos inkstai.

Pasinaudokite vizitu ir aptarkite su veterinaru visas pastebėtas problemas, kad ir kokios menkos jos būtų. Galite aptarti suvartojamą ėdalo ir vandens kiekį, aktyvumą ir kitus rūpimus klausimus. Kaip ir žmonės, vyresnio amžiaus katės patiria įvairių organų problemų, kenčia nuo osteoartrito, silpstančios regos ar klausos, silpnėjančios atminties arba suserga demencija.

Kaip žinote, katės labai gerai slepia bet kokius ligos požymius, tad veterinaras galės patarti, į ką atkreipti dėmesį. Laimei, daugelį kačių sveikatos problemų galima sėkmingai išspręsti vaistais ar tiesiog pakeitus gyvenimo būdą, ir visa tai veterinaras padės jums suorganizuoti katės patikrinimo metu.