Your Pet, Our Passion.
katė žiūri į pieną

Ką geria katės?

Perskaitoma per 5 min.

Skirtingai nei žmonės, katės turėtų lakti tik vieną gėrimą – vandenį. Nors ir įprasta manyti kitaip, pienas katėms netinka, taigi geriausia laikytis kuo toliau nuo pieno produktų. Bet kodėl?

Svarbu, kad katei niekada netrūktų skysčių, ypač žinant, kaip ji moka nekreipti dėmesio į troškulį, jei vanduo netinka. Tačiau yra daug klaidingų įsitikinimų dėl katėms tinkamų ir netinkamų gėrimų, taip pat ir dėl jų potraukio pienui.

Ar katės gali lakti pieną?

Suaugusioms katėms nereikėtų lakti pieno. Pienas gali pakenkti jų sveikatai, nors ir įprasta manyti kitaip. Kačiukai turėtų lakti pieną tik tol, kol dar labai maži, tačiau tai turi būti jų motinos pienas (arba, jei reikia, specialiai kačiukams sukurtas pieno mišinukas). Trumpai tariant, duoti karvės pieno nereikia nei katėms, nei kačiukams.

Jei duosite katei pieno, ji tikrai gali susivilioti ir jį sulakti, ypač jei viršuje bus grietinėlės. Taip yra dėl to, kad katėms patinka riebus maistas, – šiaip ar taip, juk laukinėje gamtoje riebalai yra labai vertingas produktas, ypač jei gyvūnas ne kasdien paėda! Tačiau jūsų katė ir taip turėtų gauti visavertį ir subalansuotą ėdalą, taigi papildomų riebalų jų sveikatai nereikia, kad ir kaip norėtųsi. Be to, prekybos centruose parduodamas pienas dažniausiai daug riebalų neturi, todėl jis katei beveik neduoda jokios naudos.

Suaugusioms katėms sunku suvirškinti pieną. Kačiukų skrandyje yra fermento, kuris padeda suskaidyti laktozę, bet suaugusios katės tokio fermento neturi. Todėl, kai skrandyje prasideda fermentacija, piene esanti laktozė gali jį sudirginti. Kačiukai laktų pieną, jei duotumėte, tačiau to prireikia retai.

Kai kuriose gyvūnų parduotuvėse galima įsigyti specialaus kačių pieno, kuriame yra mažiau laktozės. Jį galima duoti augintiniui kaip labai gardų skanėstą, taip pat jis padėtų palaikyti skysčių pusiausvyrą. Tačiau, jei nenorite, nei katei, nei kačiukui duoti kačių pieno nereikia.

Jei katė lakė įprasto pieno, stebėkite ją. Jei matote, kad ji blogai jaučiasi, pasitarkite su veterinaru.

Ką kačiukai laka?

Labai mažiems ir dar neatjunkytiems kačiukams reikia tik motinos pieno. To pakaks, kad jie augtų sveiki, – nereikia duoti jokio kito ėdalo. Kačiukų motinos piene yra visų maisto medžiagų, kurių reikia kačiukui, kol prasideda atjunkymo procesas.

Jei jūsų katė yra našlaitė arba dėl kokios nors kitos priežasties negali gauti motinos pieno, viską, ko jai reikia, ji gali gauti iš kačiukų pieno mišinuko. Tačiau vietoj jo nedera naudoti įprasto karvės pieno, nes jame nėra visų reikalingų augančiam kačiukui medžiagų.

Paprastai kačiukai pradeda atjunkti būdami maždaug keturių savaičių, tada laikas pradėti po truputį duoti jiems kieto ėdalo. Kartu turėtumėte jiems duoti ir šviežio, švaraus geriamojo vandens. Veikiausiai jie visko ragaus po truputį – ėdalo, motinos pieno (arba pieno mišinuko) ir vandens, tad pasirūpinkite, kad vandens dubenėlis visada būtų pilnas.

Ką geria katės?

Suaugusioms katėms vanduo yra įprastos sveikos ir subalansuotos mitybos dalis. Kiek katės geria, priklauso nuo amžiaus, dydžio, nuo ėdalo (šlapiasis ar sausasis) ir daugelio kitų dalykų. Čia skaitykite daugiau apie tai, kiek jūsų katei reikia lakti.

Jei nusprendėte savo mylimą katę palepinti gyvūnų parduotuvėje perkamu kačių pienu, pasirūpinkite, kad ji ir toliau gautų subalansuotą ir sveiką ėdalą ir kad šis gardėsis būtų įskaičiuotas į dienos porciją.

Svarbiausia atminti, kad jūsų katė ir atjunkomi (arba atjunkyti) kačiukai visada turėtų šviežio, švaraus vandens. Jei jie nesusigundo vandens dubenėliu, sugalvokite, kaip juos paskatinti lakti, pvz., suviliokite nuostabiai patogiu dubenėliu, tačiau nesiūlykite pieno.