Your Pet, Our Passion.
Katė guli ant moters rankų

Kodėl katės murkia?

Perskaitoma per 3 min.

Susirangyti prie savo murkiančios katės – palaima kiekvienam šeimininkui. Tai ženklas, kad ji laiminga, pasitiki jumis ir jaučiasi rami ant jūsų kelių, ji mėgaujasi jūsų rūpesčiu ir dėmesiu, bet ar tikrai?

Visi žinome, kad katės jausmus reiškia murkdamos, kaip kad mes jausdamiesi laimingi šypsomės, o šunys vizgina uodegą. Tačiau murkimu katės ne visada išreiškia pasitenkinimą – didelė paslaptis, kodėl jos murkia ir kaip jos skleidžia šį paslaptingą garsą.

Ankstesni moksliniai tyrimai parodė, kad katės murkia ne tik tada, kai yra patenkintos, bet ir tada, kai kenčia arba bijo. Murkimas yra savigynos mechanizmas ir būdas nusiraminti esant įtampai. Neretai galima išgirsti, kad nuvežta pas veterinarą katė murkia apžiūrima, bet apsiriksite manydami, kad ji murkia iš laimės! Veikiau jūsų katė murkia norėdama nusiraminti, o ne pasidžiaugti apžiūra. Daugiau apie tai, kaip suprasti katės elgesį, skaitykite čia.

Murkimas yra ne tik nežodinio bendravimo būdas – gal ir nepatikėsite, bet katės taip pat murkia norėdamos nusiraminti ir palengvinti skausmą. Katė motina murkia kačiuodamasi, nes stengiasi palengvinti patiriamą sunkumą, o atsivedusi kačiukus toliau murkia norėdama pritraukti kačiukus prie savo kūno, kad galėtų juos prižiūrėti. Kačiukai gimsta akli ir kurti, todėl motinos skleidžiama vibracija labai svarbi, kad jie išgyventų, o būdami vos dviejų dienų jie patys pradės murkti ir bendrauti su savo motina bei kitais vados kačiukais.

Kaip katės murkia?

Sužinojome, kodėl katės murkia, bet kaip iš tiesų jos skleidžia šį nuostabų garsą?

Tyrimai rodo, kad katės raumenys sukelia garsą, kuris judina balso stygas, o katei įkvepiant ir iškvepiant oras kliudo vibruojančius raumenis. Taip susidaro katės murkimo garsas. Tačiau visą murkimo garsui atsirasti reikalingą judėjimą stimuliuoja katės smegenų signalai, todėl mokslininkai mano, kad murkimas yra veikiau raumenų trūkčiojimas nei balsinė komunikacija.

Kaip katės murkimas padeda žmonėms?

Yra žinoma, kad namuose laikomos katės mažina įtampą – ne tik dėl to, kad jos yra mielos pažiūrėti ir minkštos paglaustyti, bet ir dėl to, kad mus teigiamai veikia jų murkimas.

Kačių šeimininkams kyla 40 proc. mažesnė rizika patirti širdies smūgį nei kačių neturintiems žmonėms, be to, pabendravus su katėmis ir išgirdus jų švelnų murkimą, sumažėja kraujospūdis.

Tačiau įdomiausia tai, kas vadinama gydomuoju ryšiu. Tai katės gebėjimas nuraminti ir užjaučiamai gydyti žmogaus ligą vien būnant šalia. Daugelis žmonių sako, kad jiems palengvėja migrenos skausmai vien pagulėjus šalia savo murkiančios katės.

Yra net vienas senas veterinarų posakis, kuris vartojamas ir šiandien: „Viename kambaryje padėjus katę ir krūvelę sulaužytų kaulų, kaulai sugis.“

Ar žinote?

Žemas murkimo dažnis katės kūne sukelia vibracijų seką. Šie virpesiai padeda lengviau kvėpuoti, kaulams, žaizdoms ir sausgyslėms gyti, raumenims formuotis ir veikia kaip tam tikri nuskausminamieji.

Murkiančios katės skleidžiamas garsas vibruoja 25–150 Hz dažniu – tai tas pats dažnis, kuris padeda fiziškai gyti ir teigiamai veikia taip, kad didėja kaulų tankis. Tikriausiai todėl nuo medžio ant žemės nušokusi katė neužsigauna.

Ne visos katės murkia, o raminamuosius virpesius skleidžia tik naminės ir kai kurios laukinės katės. Katės, kurios moka murkti, nemoka riaumoti, o kurios moka riaumoti, nemoka murkti! Tai lemia nedidelis balso stygose esantis kaulelis – riaumojančiųjų kačių kaulelis yra lankstus. Dėl to, kad didelės katės turi minkštesnį kaulelį, jos moka riaumoti žemu balsu. Naminių kačių kaulelis yra visiškai sukietėjęs ir leidžia orui vibruoti tik iškvepiant ir įkvepiant.

Toji murkimo galia įtikinti! Ar esate girdėję, kaip jūsų katė garsiau ir primygtiniau murkia, kai ji alkana? Tyrėjai neseniai atrado naują murkimo garsą, vadinamą prašomuoju murkimu, kuris įprastą murkimo garsą pakeičia reiklesniu „verksmingu“ garsu. Šio garso dažnis panašus į vaiko verksmo, todėl mes instinktyviai norime padėti ir skubame duoti savo alkanai katei gardėsių!

Katė gali murkti iš laimės, įtampos, alkio arba pasitenkinimo. Matydami, kaip ji elgiasi, ir jausdami jos nuotaiką, suprasite, ką ji stengiasi jums pasakyti.

Svarbiausia, kad bent dabar žinosite, prie ko pirmiausia prisiglausti blogai pasijutus arba prireikus truputį švelnumo ir rūpesčio.