Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Pilka katė maudoma šeimininko

Dažni klausimai dėl kačių ir vandens

Perskaitoma per 4 min.

Daugeliui augintojų kyla klausimų dėl kačių ir vandens. Nors manoma, kad katės nekenčia visko, kas šlapia, kai kurios iš jų elgiasi kaip tik priešingai. Kiek tai susiję su vandeniu, daugelis kačių labai panašios, nors tarp pavienių kačių yra ir daug skirtumų. Atsakėme į dažniausiai pasitaikančius jūsų klausimus apie kates ir vandenį.

Netiesa, kad visos katės nekenčia vandens, – tiesą sakant, kai kurioms katėms patinka atsigaivinti! Daugelio kačių instinktas nesušlapti susijęs su ilga prijaukinimo istorija, taip pat su stipriu išgyvenimo instinktu. Jos pratusios būti sausos ir norėtų tokios išlikti.

Katės buvo prijaukintos prieš tūkstančius metų dar Egipte ir kitose kraštuose, kuriuose vyrauja karštas klimatas. Ankstyvosiose evoliucijos stadijose joms neteko taikytis prie didelio kiekio vandens – tam, kad išgyventų, joms retai kada reikėdavo sušlapti. Nuo vandens kates saugojo ir šeimininkai. Kita vertus, daugelis šunų veislių buvo išvestos medžioti kartu su savo šeimininkais lauke ne tokio saulėto klimato sąlygomis, taigi jiems teko prisitaikyti prie įvairiausio oro. Greičiausiai todėl tiek daug šunų mėgsta pasinerti į vandenį, kai išvedami pasivaikščioti.

Nepamirškite, kad naminei katei sušlapti ne itin naudinga, todėl jai ir nėra reikalo to daryti. Paprastai katės moka palaikyti švarą ir be vandens – jos negali taip nusipurtyti kaip šunys ir neprisitaikiusios medžioti vandenyje arba arti jo. Be to, visi žinome, kaip katės mėgsta susirangyti šiltoje vietelėje kambaryje, todėl pasinerti į vandenį joms gali būti per šalta ir visai nesmagu.

Daugeliui kačių sušlapti tiesiog visiškai nėra jokios naudos. Jeigu jos sėkmingai išvengė šlapumos didžiąją savo gyvenimo dalį, jos bus dar mažiau pratusios šlapti ir ilgainiui joms gali sustiprėti vandens baimė. Tačiau nėra ko rūpintis dėl keleto situacijų, kai katėms teks sušlapti, ir, jeigu jos pateks po lietumi ar netyčia paklius į vandenį, tikriausiai nieko baisaus joms nenutiks.

Ar katės moka plaukti?

Kad ir kaip keista, katės moka plaukti iš prigimties. Plaukti jų mokyti nereikia – jeigu atsiduria vandens telkinyje, jos instinktyviai laikosi ant vandens, visai kaip šunys. Tikėtina, kad dauguma kačių nebus vandenyje ilgiau negu būtina, bet, patekusios į keblią padėtį, jos nesunkiai šoktų į vandenį, kad pabėgtų.

Mintis, kad katės moka plaukti, ne tokia ir keista. Labai šilto klimato sąlygomis laukinės katės – jūsų augintinės protėviai – dažnai plaukioja arba pasineria į vandenį atsivėsinti, o kai kurios laukinės katės net žvejoja. Visos katės, naminės ir laukinės, puikiai moka savimi pasirūpinti. Jų gebėjimas plaukti – tik vienas iš daugelio išgyvenimo įgūdžių.

Ar turkų van veislės katės plaukikės?

Daugelis žmonių mano, kad turkų van veislės katėms patinka vanduo ir jos plaukioja vos ištaikiusios progą. Tai nepatvirtintas faktas, bet daugelis turkų van veislės kačių šeimininkų teigia, kad jų katės mėgsta žaisti vonioje ir duše, taip pat nepraleidžia progos pasiturkšti ir kokiame nors vandens telkinyje.

Tikėtina, kad turkų van veislės katės vandenį mėgsta ne daugiau negu bet kuri kita veislė, nes pasakojimai apie tai, kaip jos mėgsta vandenį, dažniau primena anekdotus. Aišku tai, kad jūsų katės vandens baimės lygis taip pat priklauso nuo jos savybių. Kai kurios katės iš prigimties labai atsargios, o kitos mėgsta žaisti ir tyrinėti aplinką, net jeigu dėl to kartais tenka įmerkti pėdutę į praustuvą. Jeigu jūsų katė mėgsta žaisti su čiaupu ir nepadaro jokios žalos, leiskite jai linksmintis. Tačiau, jeigu ji visiškai nesidomi vandeniu, neverskite jos – greičiausiai reakcija nebus draugiška!

Ar katės bijo vandens?

Daugelis kačių vandens nemėgsta, bet, tiesą sakant, jo nebijo. Todėl joms visai nesudėtinga pasinerti į vandenį, jeigu tai vienintelis kelias pasprukti nuo pavojaus. Katės mėgsta būti šiltai ir sausai, tačiau, kadangi iš prigimties moka plaukti, vandens jos vengia ne iš būtinybės, o todėl, kad joms taip labiau patinka. Daug kačių net mėgsta žaisti su vandeniu, tekančiu iš čiaupo, jos to tikrai nedarytų, jeigu bijotų!

Kodėl mano katė žaidžia su vandeniu?

Net jeigu jūsų katė niekada neparodė noro plaukioti, jas gali tiesiog užburti tekantis vanduo. Daug kačių į jį nekreipia jokio dėmesio, bet kitos labai mėgta jį stebėti arba gali valandų valandas gaudyti tekantį vandenį. Kai kurios katės net atbėga, kai tik paleidžiamas vanduo duše, – jos gal ir nešoks į vandenį, bet tupės šalia ir žiūrės.

Tokio elgesio priežastys nėra įrodytos, bet yra daugybė teorijų, kodėl katės mėgsta žaisti su vandeniu. Populiari teorija tokia, kad tekančio vandens vaizdas ir garsas sužadina kačių medžioklės instinktus. Krintančio vandens garsas, taip pat jo judėjimas – ypač jeigu vanduo pagauna šviesos – gali kates plėšriai nuteikti. Jeigu kada matėte, kaip katė gaudo lazerio spindulio taškelį arba šoka ant žaislinės katės, atpažinsite tą patį įdėmų žvilgsnį, kai katės žaidžia su vandeniu.

Katė greitai supras, kad čia nėra nieko, ką galėtų sugauti ir suėsti, bet vandens burtams vis tiek atsispirti negali. Jeigu jūsų katė mėgsta gaudyti iš čiaupo tekantį vandenį ir jos padėtis stabili, leiskite jai tai daryti.