Kurtų priežiūra

Kurtai yra žaismingi, itin greiti sprinteriai, mėgstantys vaikytis grobį ir medžioklėje labiau pasikliaujantys rega nei uosle. Jei laikote kurtą, leiskite jam išreikšti savo prigimtinius instinktus – tai svarbi unikalios kurtų priežiūros dalis.
Kurtų priežiūra
Kurtų priežiūra
Kurtų priežiūra

Kurtai turi ypatingų poreikių, ypač kalbant apie mankštą. Jei laikote kurtą arba planuojate jį priimti į savo šeimą, pasvarstykite, kaip galėtumėte patenkinti šiuo poreikius.

Apie kurtų veisles

Kurtai mėgsta bėgioti, o kartais pasileidžia lėkti visu greičiu ir palieka jus toli už nugaros! Fizinės kurtų ypatybės: atletiškas, lieknas ir aptakus kūnas su proporcingai ilgomis kojomis ir ilgu siauru snukiu; akys arti viena kitos, nukreiptos į priekį. Nors kurtai apskritai yra gana ramūs ir atsipalaidavę namuose, lauke jie nuolat ieško judančių taikinių, kuriuos galėtų pasivaikyti – taip šie greiti šunys supranta linksmybes!

Šiai grupei priklausančių kelių tipinių kurtų veislių pavyzdžiai:

  • Greihaundai
  • Afganų kurtai
  • Vipetai
  • Ibisos podengai

Kurtų mankšta ir žaidimai

Kurtai yra trumpų distancijų ir itin greiti šunų pasaulio sprinteriai, todėl ir jūsų šuo mėgsta netikėtai pasileisti šuoliais. Jie medžioja naudodamiesi rega ir yra linkę vaikytis greitai judančius objektus. Stebėtina, bet jiems nereikia labai daug mankštintis – svarbiau yra mankštos tipas, o ne trukmė.

Pavyzdžiui, greihaundai kartais dar vadinami „60 km/val. lekiančiomis sofomis-bulvėmis“, kadangi trumpus ir intensyvius bėgimo protrūkius keičia ilgomis snūduriavimo valandomis! Šiems šunims gali užtekti dviejų pasivaikščiojimų po 20minučių per dieną, jei jie gali laisvai palakstyti saugioje ir lygioje vietoje, kur arti nėra pavojingų kelių.

Nepaisant polinkio medžioti, kurtą mankštinti turėtų būti malonu ir jį galima lengvai išmokyti eiti greta. Vis dėlto pasistenkite tvirtai laikyti jo pavadėlį, nes netikėtai pamačius katę, pravažiuojantį dviratininką ar bėgiką, jo vaikymosi instinktai gali prabusti be įspėjimo. Kurtas gali lėkti iš visų jėgų, dėl entuziazmo netgi negirdėti jūsų kvietimo, kol gaudynės natūraliai pasibaigs. Taip kurtai greičiausiai elgiasi ne iš blogos valios, o tiesiog daro tai, kam buvo išveisti, todėl patikimai išmokyti kvietimo komandų yra būtina, kad išvengtumėte netikėtų nuotykių!

Šunų mankšta

Individualus žaidimas

Šunų žaidimai

Kadangi jie yra vieni greičiausių šunų, nereikia stebėtis, kad kurtai mėgsta lakstyti aplink ir patys vieni gaudyti daiktus! Kurtas su džiaugsmu tyrinės kiemą ir vaikysis paukščius, krentančius lapus ar kitus greitai judančius objektus. Pagundą kelia ir kaimynų katės, net jei jūsų šuo labai draugiškas su kartu gyvenančiomis katėmis – tai dar viena svari priežastis išmokyti kvietimo komandų.

Kartais kurtai susikuria nuosavą „grobį“, tąsydami ar svaidydami kamuoliukus ar žaislus į orą, o tada juos gaudydami ir puldinėdami. Padėkite kieme šuniui įvairių saugių žaislų, su kuriais jis galėtų žaisti, pavyzdžiui, kamuoliukų ir saugių, nesunaikinamų didelių kramtalų. Taip pat šuniui gali patikti ir sugraužiami žaislai, pavyzdžiui, trapūs valgomi kramtalai arba minkšti žaislai, bet nepalikite jų lauke, kai šlapia.

Daugeliui kurtų patinka ir kasti, todėl kieme išdėliokite gardėsių pripildytų žaislų, geriausia – šuniui skirtoje kasimo vietoje, plastikinių kamuoliukų baseine. Tokia vieta turėtų būti labiausiai apšviesta kiemo zona, nepasiekiama vaikams, kad šuo turėtų nuosavą erdvę.

Du ar daugiau kurtų dažnai mielai žaidžia gaudynes vienas su kitu, o tai stebėti gali būti tikrai smagu.

Žaidimas su jumis

Rasti saugią, tinkamą vietą greitai lakstančiam šuniui, kad jis galėtų pasimankštinti atokiai nuo jūsų kiemo, gali būti sudėtinga. Kai kurios veislių organizacijos nuomojasi greihaundų lenktynių trasas ir rengia linksmas lenktynių dienas, o stebėti afganus ar kitokius kurtus, visu greičiu lekiančius trasa, yra nepamirštamas reginys! Mankštai susiraskite saugų, šunims tinkamą paplūdimį ar netoliese esantį lauką, žaiskite žaidimus, kad šuo atneštų daiktus ir praktikuokitės kvietimo komandas – visa tai bus puiki mankšta kurtui. Galite įsigyti kamuoliukų metimo įtaisą, kad kamuoliukas nulėktų toliau ir jūsų šuo galėtų palakstyti visu greičiu.

Žaisdami, tykodami, gaudydami ir puldinėdami žaislus kartais kurtai gali elgtis kaip katės. Pritvirtinkite žaislą prie virvės galo ir paraginkite šunį jį pagauti; netgi galite pririšti virvę prie stulpo, pavyzdžiui, šepečio koto, kad pagamintumėte tvirtesnį meškerės formos žaislo šunišką variantą.

Emocinis ryšys

Kurtai gali atrodyti mažiau meilūs nei kitų veislių šunys, bet paprastai su savo šeima užmezga artimus ir meile paremtus ryšius. Nors jie atvirai nerodo meilumo, kaip uodegas vizginantys ir dovanas nešantys labradorai, tai nereiškia, kad jaučia mažesnį prieraišumą; pavyzdžiui, vipeto temperamentas gali būti mažiau entuziastingas nei retriverio, bet taip yra todėl, kad jis pasižymi unikaliu kurto charakteriu! Šuniui patinka fizinis kontaktas su jumis ir jis gali pasiprašyti būti glostomas, priglusdamas prie jūsų, arba jam gali patikti miegoti padėjus galvą jums ant kojų ar kelių (o jums taip pat bus šilta)!

Nesvarbu, kokio ilgio jų kailis, kurtams patinka reguliarus šukavimas. Dauguma kurtų veislių pasižymi trumpu arba lygiu kailiu; šie šunys mėgsta būti trinami šunims skirta pirštine. Kai kuriems ilgaplaukiams šios grupės šunims, pavyzdžiui, afganų kurtams, reikia gerokai daugiau dėmesio. Pojūčiai turėtų būti malonūs ir atpalaiduojantys jums abiem, tai sustiprins jūsų tarpusavio ryšį.

Kurtui iš prigimties reikia komforto ir mielo, patogaus guolio, kuriame galėtų pailsėti tarp šių karštligiškų energijos protrūkių. Net dideli kurtai gali stebėtinai įsisprausti į ankštą guolį ir jame susiraityti; o jei norite guolį pagaminti patys, šuniui bus patogi ir sena antklodė, sulankstyta iki jam tinkamo dydžio.

Kurtai gali užmegzti artimus ryšius su kitais šunimis, nors žaisliniai šunys gali sužadinti jų medžioklės instinktus, jei elgsis labai panašiai, kaip greitai judantys žaislai. Kadangi jie yra vieni greičiausių šunų, nesistebėkite, jei jūsų šuo taps pernelyg entuziastingas ir sumanys ką nors pasivaikyti. Namuose katės ir net triušiai su kurtais gali gyventi ramiai, bet daug kas priklauso nuo to, ar jie augo kartu ir kaip atidžiai jie buvo pažindinami bei prižiūrimi. Jei norite įsigyti kurtą šuniuką ir laikote kačių, įsitikinkite, kad veisėjo namuose šuniukas augo su katėmis – tada bus didesnė tikimybė, jog šie augintiniai sutars. Vis dėlto netgi tada reikia rūpestingai mokyti ir stebėti šuniuką, šiam atvykus namo. Būkite atsargūs, jei kurtą imate iš prieglaudos, o namuose jau turite kačių ar nedidelių šunų – vertėtų paprašyti veterinaro rekomenduoti šunų elgesio specialistą, kad galėtumėte pasikonsultuoti, kaip supažindinti šiuos gyvūnus.

Kurtai paprastai yra labai ramūs šunys. Stambesnių veislių šunys, įskaitant brandaus amžiaus sulaukusius lenktyninius greihaundus, linkę daug laiko snūduriuoti, todėl jie gerai prisitaiko prie bet kokios namų aplinkos ir yra puikūs augintiniai. Tol, kol galės pakankamai išsikrauti per intensyvias treniruotes ir saugiai atsipalaiduoti kambarinėje būdoje, jie jausis laimingi ir džiaugsis tiesiog būdami jūsų draugijoje.

Šunys ir šeimininkas

Kurtų šėrimas

Ėdalas jūsų kurto greičiausiai nemotyvuos, nebent jis būtų išalkęs po ilgos mankštos; iš tiesų kai kurie kurtai gali būti gana išrankūs ėdalui. Vis dėlto, kadangi juos motyvuoja greitai judantys žaislai, kuriuos jie gali vaikytis ir sugauti, šėrimą galite padaryti įdomesnį, pusę sausojo ėdalo dienos normos sudėję į mėtomus ar ridenamus žaislus, iš kurių ėdalą galima išsiimti. Dar 10 proc. ėdalo duokite kaip atlygi dresuodami šunį, ypač tada, kai kurtą mokote kvietimo komandų. Likusią dalį galima padalyti dviem šėrimams ir patiekti dubenėlyje; šuniui bus naudinga atsiminti, kad jūs esate jo ėdalo tiekėjas.

Jei šunį šeriate šlapiuoju šunų ėdalu, kaip atlygį už mokymąsi rinkitės patogesnius gardėsius, bet nepamirškite jų įskaičiuoti, apskaičiuodami šuns dienos ėdalo normą. Kol laikotės kasdienio šėrimo rekomendacijų (jas rasite ant šunų ėdalo pakuočių) ir stebite šuns svorį, kad jo kūno būklė būtų ideali, galite nesijaudinti, kad galiausiai į dubenėlį belieka supilti gana nedaug ėdalo ir tikrai nepilkite daugiau! Jei savo šunį šeriate visaverčiu ėdalu ir duodate rekomenduojamą kasdienę normą, šuo gaus visų maisto medžiagų ir energijos, kurių jam reikia, kad būtų geriausios formos!