Your Pet, Our Passion.
Įvairios kačių veislės

Įvairios kačių veislės

Perskaitoma per 7 min.

Daugelis visur sutinkamų kačių, kurios dar vadinamos beveislėmis, yra tiesiog neveislinės katės. Šios draugiškos, žavios ir labai smalsios žmogaus bičiulės, matyt, yra dažniausiai auginamos katės.

Britų kačių veislės

Britų trumpaplaukės katės kilo iš paprastų naminių kačių ir pasižymi labai įvairiomis spalvomis ir kailių raštais – nuo baltų ar juodų iki sidabro rainų. XIX a. žmonės pradėjo veisti šios rūšies kates norėdami išsaugoti išskirtines šių kačių savybes, galiausiai Britų trumpaplaukės katės buvo pripažintos grynaveislių kačių veisle.

XX a. viduryje į šią veislę buvo įmaišyta truputį persų ir Rytų kačių kraujo, siekiant veislę atgaivinti, iškilus grėsmei, kad ji išnyks. Britų trumpaplaukės yra tvirtos ir sveikos katės, jų kūnas stiprus ir raumeningas, o kojos trumpos. Snukutis apskritas, dailios didelės akys, o kailis tankus ir trumpas.

Kaip ir persų veislės katės, šios katės būna savarankiškos ir nereiklios, mielai daug laiko praleidžia lauke, kartu leidžiasi paniurkomos mylinčio šeimininko!

Kitos britų kačių veislės – manksų katės ir selkirkreksai.

Burmos

Šios veislės katės mėgsta atkreipti į save dėmesį! Balsingos (bet ne tokios triukšmingos kaip Siamo katės) Burmos katės dažnai vadinamos šuniškomis katėmis, nes yra labai, kaip šunys, ištikimos savo šeimininkams ir noriai žaidžia „parnešk“ žaidimus! Jos mielai dalyvauja visoje jūsų veikoje – šios katės charakterį tikrai galima nusakyti žodžiais: „atsitūpsiu ant laikraščio, jei šeimininkas nori jį paskaityti“! Burmos katės yra vidutinio dydžio, tvirto kūno, krūtinė apvalaina, galva apskrita, o akys didelės, šiek tiek įkypos, kaip Siamo kačių. Jų kailis minkštas, trumpas ir švelnus kaip aksomas, jis būna įvairiausių spalvų.

Užsienio

Šios veislių grupės katės tarpusavyje turi maža bendro, nebent tik tai, kad yra linkusios bendrauti ir turi ryškų charakterį! Tai labai skirtingų kačių tipų grupė – jai priskiriamos ir panašios į laukines Bengalijos kates, kurios išvestos sukryžminus naminę katę ir Azijos leopardinę katę, ir kaip velniūkščiai atrodantys devonreksai. Šiai grupei priklauso ir Azijos pusiau ilgaplaukės katės, ir garbanotieji kornreksai bei devonreksai. Aiškiai skiriasi ir jų dydis, pavyzdžiui, Bengalijos katės didelės, o Singapūro katės mažytės. Šiai grupei priskiriamos katės kildinamos iš visų pasaulio šalių, pvz., Anglijos ir Rusijos, taip pat Tolimųjų Rytų ir Afrikos, o kai kurios (kaip antai ocikatai) yra išvestos sukryžminus ir pritaikius jau esamas veisles.

Užsienio kačių veislių atstovės apskritai yra labai bendraujančios su žmonėmis. Jos aktyvios ir reiklios, tai tokios katės, kurios nieku gyvu neatstos, jei nori ėsti, žaisti arba būti paglaustytos – nekreipti į jas dėmesio nepavyks!

Rytų

Rytų katės būna dviejų tipų – trumpaplaukės ir ilgaplaukės. Trumpaplaukių tipo kates tiksliausia apibūdinti sakant, kad tai spalvotos Siamo katės, tik be spalvinių žymių (žymėmis vadinama tai, kad katės galūnės, t. y. kojos, uodega, snukutis ir ausys, būna tamsesnės nei kūno spalvos). Ilgaplaukės katės vadinamos angoromis. Rytų veislės katės dažnai turi panašių į Siamo kačių fizinių ir charakterio bruožų, bet tik baltųjų akys būna stulbinamai žydros, kitų spalvų šios veislės kačių akys būna geltonos arba žalios.

Persų

Persų katės yra efektingosios kačių pasaulio atstovės. Tai viena iš seniausių žinomų grynaveislių kačių veislių, apie kurią šlovingas garsas sklinda dėl ilgo, tankaus ir prabangaus kailio – plaukas gali užaugti iki šešių colių (apie 15 cm) ilgio!

Persų veislės katės yra kresnos, taigi jų kojos gan trumpos, kaklas taip pat trumpas, o krūtinė plati. Uodega didinga, tanki kaip šepetys, be to, šios katės turi net plaukų apykaklę kaip karčius. Nė nereikia sakyti, kad dėl tokio tankaus poplaukio ir ilgo viršutinio kailio Persų veislės kates reikia daug šukuoti – kasdien bent 20 minučių. Jų akis taip pat reikia prižiūrėti, nes jos būna linkusios ašaroti. Persų kačių veislė pasižymi tokia daugybe spalvų ir raštų, kad tikrai išsirinks kiekvienas!

Persų katės paprastai būna ramios ir tylios. Jos puikiai tinka gyventi namuose ir mėgsta snūduriuoti, o tai puiki savybė, jei dirbate visą dieną. Tačiau, kad visą dieną katė nesijaustų vieniša, labai svarbu, kad namuose gyventų dar viena persų veislės augintinė, kuri palaikytų draugiją arba susirangytų šalia.

Pusiau ilgaplaukės

Šiai kačių grupei priskiriamos šešios kačių veislės, jų išvaizda ir charakterio bruožai labai skirtingi, bet visos turi panašaus ilgo plauko (tik ne tokio ilgo kaip persų veislės kačių) kailį.

Birmos katė

Birmos katės turi tankų, švelnų kaip šilkas kailį, prabangią uodegą ir skvarbias apskritas mėlynas akis. Kailis būna įvairiausių spalvų, labai svarbu kasdien jį šukuoti. Šių kačių kailis būna su spalvinėmis žymėmis, bet letenėlės – be žymių, todėl atrodo, kad katė mūvi pirštines! Birmos kačių kūnas ilgas, bet tvirtas, tad jos nėra tokios kresnos, kaip persų veislės katės; kai kas sako, kad jos turi Siamo kačių kraujo. Birmos katės yra žaismingo, draugiško ir ramaus būdo. Šios katės yra labai meilios, o panorusios dėmesio dažnai jo reikalauja!

Meino meškėnas

Šios didelės, ištvermingos ir gražios katės turėdavo atlaikyti šaltas Meino valstijos žiemas rytinėje Amerikos pakrantėje – todėl ir turi ilgą, tankų, neperpučiamą kailį. Apie kaklą turi gaurus, o ausų vidus plaukuotas – tai jas apsaugo nuo atšiauraus oro. Puri ir tanki kaip šepetys uodega panaši į meškėno (todėl šios katės ir pavadintos meškėnais). Šios veislė katės grakščios, proporcingos, atletiškos ir stiprios, joms reikia daug veiklos, tad labiausiai jos mėgsta būti lauke. Jos neprilygstamos medžiotojos, jas retai sulaiko šaltis ar dargana. Didžiosios Britanijos orai vienas niekis, palyginti su tuo, ką tekdavo ištverti jų protėviams! Meino meškėnai negalėtų gyventi vien namuose, tačiau jie mėgsta leisti laiką su šeimininkais ir yra meilūs, žaismingi augintiniai, dažnai labai gerai dresuojami.

Norvegų miškinė katė

Panašiai kaip Meino meškėnai, norvegų miškinės katės – kita įpratusi išgyventi atšiauriomis sąlygomis veislė iš šiaurėje plytinčios atšiauraus klimato Skandinavijos. Šios didelės ir stiprios (ypač stiprios ir ilgos yra užpakalinės kojos) katės – labai dailios ir laikomos gražiomis. Šios veislės katės iš prigimties yra laipiotojos ir, kaip rodo jų vardas, mėgsta karstytis po medžius! Būtina namuose gyvenančiai katei paruošti didelę laipynę (ypač kad ji nesikarstytų užuolaidomis ir drabužiais drabužinėse). Nors norvegų miškinės katės labai mėgsta būti lauke, joms taip pat patinka ir žmonių draugija namuose.

Skudurinukė

Ši veislė buvo išvesta sukryžminus persų veislės patelę ir Birmos veislės patiną; skudurinukės yra nuostabios švelnios milžinės – didelės, sunkios, bet nepaprastai romios. Jų skruostai pilni, akys didelės ir ovalios, o kaklas trumpas. Nors ir didelės, bet yra labai dailios išvaizdos. Skudurinukėmis vadinamos dėl įpročio atsipalaiduoti paimtos ant rankų – net suglemba kaip skudurinės lėlės. Tylios ir nepaprastai meilios šios veislės katės būna labai geros namų augintinės, dažniausiai mažiau domisi medžiokle nei kai kurios tvirtesnės lauke mėgstančios būti kitų veislių katės.

Somalio katė

Tai ilgaplaukių Abisinijos kačių variantas. Jų kailis ne toks ilgas, kaip kitų šios kategorijos kačių, bet su būdingais „taškiukais“ (kiekvienas plaukas turi du ar tris spalvų ruoželius) ir atrodo ypač įspūdingai. Somalio veislės kačių ausys taip pat palyginti didelės – šį bruožą dažniausiai turi kilusios iš karšto klimato kraštų katės, tai padeda joms atsivėsinti. Kaip ir Abisinijos katės, Somalio katės yra protingos, gan reiklios ir labai nori būti su žmonėmis. Nors atrodo kaip laukinės katės ir mielai būna lauke, jos taip pat mėgsta patogiai gyventi namuose.

Turkų van katė

Dar viena didelių, ilgų ir raumeningų kačių veislė – turkų van katės. Jų pusilgis švelnus kaip šilkas kailis yra be poplaukio, tačiau van katės vis tiek labai prašmatnios ir aptakios. Jų kailio žymės labai išskirtinės – kailis baltas kaip kreida, o ant ausų, apie ausis ir ant uodegos – spalvinės žymės. Tačiau labiausiai jos garsėja dėl pomėgio plaukioti! Šios katės kilusios iš Turkijos Vano ežero regiono, tad šias kates iki šiol labai traukia vanduo – jos ieško ežero ar tvenkinio, kad galėtų paplaukioti. Turkų van katės labiau nei dauguma kitų kačių mėgsta žaisti su tekančio vandens čiurkšle. Jos išradingos ir ištvermingos, bet žmonėms labai meilios.

Siamo

Siamo kačių veislė labai sena, tai vienos iš grakščiausių kačių. Pailgo ir liekno kūno, stipriomis užpakalinėmis kojomis ir skvarbiomis žydromis akimis. Kaip ir persų veislės katės, Siamo katės per daugelį metų labai pasikeitė. Dabar jų galva labiau trikampė, akys įkypesnės, ausys didesnės, o kūnas mažesnis ir atletiškesnis. Siamo kačių kailis yra su „taškiukais“, o galūnės tamsesnio atspalvio nei kūnas, ypač kojos ir pėdutės, snukutis, ausys ir uodega. Kailis trumpas ir švelnus kaip šilkas, beveik be poplaukio. Nors Siamo kačių beveik nereikia šukuoti, joms reikia skirti daug laiko, nes dažniausiai šios katės mėgsta žmones ir reikalauja labai daug dėmesio. Siamo katės yra stiprios valios ir nepaprastai protingos, tad žino, kaip išsireikalauti laiko!

Siamo kačių grupei priskiriama ir Balio kačių veislė.

Esate pasirengę įsigyti katę, bet nesate tikri, kokia veislė būtų tinkamiausia jums ir jūsų šeimai? Turime jums puikią žinią! Mūsų Kačių veislių biblioteka padės jums susipažinti su skirtingomis veislėmis ir nuspręsti, kokia katė jums būtų tinkamiausia augintinė.