Terjerų ir taksų priežiūra

Terjerai ir taksai yra unikalūs augintiniai, kurie mėgsta lakstyti, tyrinėti, vaikytis ir rausti urvus. Nors jie ir maži, bet meilumo jiems netrūksta, be to, jie pasižymi polinkiu viską pulti!
Terjerų ir taksų priežiūra
Terjerų ir taksų priežiūra
Terjerų ir taksų priežiūra

Šiai grupei priklausančių kelių tipinių taksų ir terjerų veislių pavyzdžiai:

  • Vakarų Škotijos baltieji terjerai
  • Parsono Raselo terjerai
  • Džeko Raselo terjerai
  • Bulterjerai
  • Borderterjerai
  • Jorkšyro terjerai
  • Nykštukiniai švelniaplaukiai taksai

Terjerams ir taksams būdingi toliau aptarti požymiai.

Jie mėgsta tyrinėti, kasti ir vaikytis, taip pat puldinėti cypiančius žaislus. Terjerai ir taksai susijaudinę linkę loti, be to, mielai drasko popierių ir su jumis bei kitais šunimis žaidžia virvės traukimo žaidimus. Terjerai garsėja atkaklumu, ištvermingumu, drąsa ir įgimtu noru tyrinėti tunelius bei tamsias skyles. Daugelis terjerų veislių pasižymi nedideliu ūgiu, trumpu ar šiurkščiu kailiu, todėl jie yra puikūs tyrinėtojai lauke!

Mankšta ir žaidimai

Terjerai ir taksai mėgsta būti gamtoje ir, nepaisant jų mažo dydžio, turi daug energijos. Paprastai jie yra greiti ir vikrūs, medžioja bet kokius kenkėjus sode ar išvesti pasivaikščioti, entuziastingai leisdamiesi paskui juos per tankius sąžalynus, per tvoras ar po jomis, bet kokiose vietovėse. Terjerų ir taksų mankšta neturėtų būti labai įtempta, kadangi šio tipo šunys yra gana nedideli; vis dėlto galite nustebti, kiek energijos iš tiesų turi šie maži šunys.

Individualus žaidimas

Terjerai paprastai yra gana nepriklausomo, bet meilaus temperamento, todėl jie gali ir patys susirasti pramogų, ir prašytis dėmesio iš jūsų! Dažnai jie jaučiasi pakankamai patenkinti, jei gali patys susirasti veiklos arba gali patys žaisti su tinkamais saugiais žaislais.

Taksų temperamentas panašus į terjerų – jie irgi mėgsta žaisti ir linksmintis. Geras žaidimas su terjeru ar taksu yra „sumedžioti žaislą“ – tam geriausia naudoti gardėsių pripildytą žaislą, paslėptą kur nors kieme, kad šuo turėtų išsikasti savo prizą, pavyzdžiui, šuns kamuoliukų baseine. Turėdami specialią kasimo vietą, nepasiekiamą vaikams, šie šunys galės patenkinti savo potraukį kasti – galbūt tada nebenorės lįsti į jūsų gėlių lysves!

Terjerai dažnai mėgsta niokoti cypiančius ir minkštus žaislus, todėl pasirūpinkite, kad šie būtų be pavojingų, galinčių atsiskirti dalių, taip pat nekeltų pavojaus užspringti ar praryti. Cypiančius žaislus reguliariai tikrinkite apžiūrėdami, ar nėra pavojaus išimti cypsiuką ir per klaidą suėsti kaip gardėsį!

Jei paslėpsite dalį šuns sausojo ėdalo dienos normos mažose atskirose javainių dėžutėse, jiems greičiausiai bus smagu jas draskyti, kad pasiektų viduje esantį ėdalą. Taip šėrimą pavyks suderinti su malonumu.

Žaidimas su terjeru ar taksu

Be pasivaikščiojimų su pavadėliu miesto šaligatviais, taksui ar terjerui patiks laisvai lakstyti saugiose vietose – nesvarbu, ar vaikytis kamuolį paplūdimyje, ar gaudyti voveres ir paukščius parke arba miške. Terjero vedžiojimas gali virsti netikėtu nuotykiu – pabandykite šunį apsaugoti gerai išmokę kvietimo komandos, bet nenustebkite, jei šuo ne visada klausys įpusėjęs gaudynes!

Paįvairinkite pasivaikščiojimus – šiems guviems šunims patinka nauja aplinka ir kvapai, kai jie gali tyrinėti pakrūmes, kasinėti ir „nuleisti garą“, todėl kuo daugiau jie galės tai daryti per pasivaikščiojimus, tuo geriau jausis po to.

Terjerams paprastai patinka virvės traukimo žaidimai; nepaisant jų dydžio, jų stiprūs žandikauliai ir ryžtas daro juos sunkiai įveikiamais priešininkais. Tačiau su taksais žaiskite atsargiai, nes jų ilgos nugaros gali būti jautrios. Tokius žaidimus su šiais šunimis turėtų žaisti tik suaugusieji, kad būtų išvengta nelaimingų atsitikimų – net mažas ir draugiškas terjeras gali parversti vaiką arba netyčia krimstelėti į ranką, pernelyg energingai griebdamas linksmai tampomą žaislą.

Daugumos veislių terjerai ir taksai taip pat yra labai šoklūs, mėgsta vaikytis ir šokinėti ant judančių objektų. Pabandykite šuniui pūsti burbulus, kad jis galėtų juos sprogdinti – smagu bus visiems, ypač vaikams, kurie galės pažaisti ir su burbulais, ir su savo augintiniu. Jei norite, kad šuo pasilinksmintų, kol užsiimate kitais dalykais, taip pat galite naudoti burbulų pūtimo aparatą, sukurtą specialiai šunims ir pučiantį mėsos kvapo burbulus. Tokių aparatų galima įsigyti internete ir kai kuriose gyvūnų prekių parduotuvėse.

Juodas su įrudžiu taksas, bėgantis su kamuoliuku nasruose

Emocinis ryšys

Taksų ir terjerų priežiūra turėtų apimti jų įgimtų poreikių tenkinimą. Šiai grupei priklausantys šunys dažnai pasitiki savimi, yra energingi ir ekstravertiško charakterio. Taip yra todėl, kad jų pirminė paskirtis buvo būti tvirtiems, po žeme medžiojant žiurkes ir barsukus – nelengvai įveikiamus priešininkus! Netgi niekada graužiko nematę terjerai gali nesutarti su kitais gyvūnais, todėl itin svarbi ankstyva ir nuosekli terjerų bei taksų socializacija.

Jei galvojate kaip kompanioną įsigyti dar vieną šunį, pasirinkus priešingos lyties šunį gerokai padidės galimybės, kad šunys sutars, nes paprastai skirtingų lyčių šunys labai gerai sutaria ir retai varžosi dėl išteklių. Su veterinaru aptarkite galimybę iškart sterilizuoti ar kastruoti vieną ar abu šunis. Laikant terjerą neblogai būtų kaip antrąjį šunį įsigyti ne terjerų veislės šunį. Pavyzdžiui, paukštšuniui ar pėdsekiui gyvenime reikės visai skirtingų dalykų nei kitam terjerui, todėl jie greičiausiai nesivaržys. Taksai paprastai gerai sutaria su kitais taksais, todėl jums netgi gali būti smagu stebėti šį žaismingą duetą!

Nesvarbu, ar laikote vieną, ar kelis terjerus arba taksus, jūsų tarpusavio ryšį galite sustiprinti per reguliarius žaidimus, mokymus ir mankštą. Tai turi lemiamos reikšmės jūsų šuns emocinei ir fizinei sveikatai, bet nepamirškite, kad svarbu ir tiesiog leisti laiką drauge – šie šunys tai tikrai vertina. Jei šuo pakankamai pasimankštino – ir protiškai, ir fiziškai – vakare, kol skaitysite ar žiūrėsite televizorių, jis mielai snaus jums prie kojų ar ant kelių.

Terjerai ir taksai paprastai gerai reaguoja į kambarines būdas (arba narvus) ir džiaugiasi ramybe būdami nuosavoje, urvą primenančioje erdvėje. Iš trijų pusių ant viršaus užmeskite antklodę ir padarykite šią erdvę kuo jaukesnę po žeme mėgstančiam būti šuniui, taip pat vidun įdėkite patogų gultą ir saugų gardų kramtomą žaislą – tada viskas bus tiesiog tobula.

Kad šuo ir namų turtas būtų saugūs, galite įrengti kambarinę būdą, kuri bus puiki vieta šuniui pabūti be priežiūros. Svarbu pasirūpinti, kad šie nedideli šunys nuo mažens įprastų prie trumpų buvimo vienumoje laikotarpių ir prireikus galėtų nusnūsti be jūsų kelias valandas saugiame, šuniui tinkamame kambaryje. Prieš išeidami šunį pamankštinkite, kad jis nusilengvintų ir pasirengtų atsipalaiduoti, paslėpkite saugų, gardėsių pripildytą žaislą, kad jums nesant šuo galėtų jo ieškoti. Taip šuo nepradės loti ieškodamas draugijos ir iš nuobodulio nesielgs destruktyviai.

Terjero arba takso dresūra

Šeimininko ranka, padėta ant rudo takso galvos

Nors jūsų terjeras ar taksas gali būti tinkamai socializuoti ir išmokyti gerų manierų, greičiausiai jie neatsitrauks, jei juo puls kitas šuo, nepaisant fakto, kad pats yra mažo ūgio! Į tai atsižvelgiant reikia reguliariai praktikuoti kvietimo komandas, kad visada patrauktumėte šuns dėmesį. Taip pat turite būti budrūs per pasivaikščiojimus, kad pastebėtumėte galimai sudėtingas situacijas su nepažįstamais šunimis.

Visai gera mintis išmokyti terjerą nutilti. Terjerai greitai reaguoja į šūksnius ar neįprastus garsus įspėjamuoju lojimu. Kai kurie šunys reaguoja labiau ir atkakliau nei kiti, todėl, jei norite gyventi ramiai, išmokyti šunį loti ir nutilti pagal komandą būtų labai naudinga! Jei savo terjerą išmokysite loti paprašius, šuo ne tik galės išsiloti tada, kai tai bus patogu jums abiem, pavyzdžiui, per pasivaikščiojimus, bet ir galėsite šunį lengviau nutildyti jam pradėjus loti namuose.

Daugelis terjerų ir taktų mėgsta sėdėti ant plačios palangės ar kitokio baldo ir tiesiog stebėti aplinkinį pasaulį. Jei jūsų šuo linkęs greit pradėti loti, galbūt, kad jis nebūtų pernelyg stimuliuojamas, reikėtų neleisti matyti lauko, taip pat išmokyti nutilti pagal komandą – tada namai bus ramesni jums abiem.

Tais atvejais, kai negalite savo terjero ar takso pakankamai pamankštinti lauke, smagumo suteiks ir nuobodulio padės išvengti mankštos pratimai ir žaidimai, pavyzdžiui, gardėsių slapstymas namuose.

Mityba

Mityba yra svarbi terjerų ir taksų priežiūros dalis. Kadangi nuo ėdalo iš dalies priklauso, ar šuo jausis laimingas, galite šunį šerti daug įvairesniais būdais, o ne tiesiog paduoti jam dubenėlį ėdalo ryte ir vakare. Vietoj to tegu šėrimas trunka ilgiau ir būna įdomesnis – sugalvokite įvairių būdų, kaip savo terjerui ar taksui patiekti ėdalo dienos normą.

Šerti terjerą ar taksą gali būti ne tik praktiška, bet ir smagu. Šių veislių šunų prigimtinį troškimą medžioti ir rausti galima paskatinti 30 proc. jų sausojo ėdalo suberiant į kamuoliukų baseiną arba išbarstant ar paslepiant kieme (kai sausa), kad šuo galėtų jo ieškoti. Pabandykite iki 10 proc. sausojo ėdalo dienos normos sudėti į įvairius žaislus su gardėsiais, kad šuo galėtų su jais žaisti, o dar 5 proc. duokite kaip atlygį už paklusnumą ir triukus.

Likusį šuns ėdalo kiekį padalykite dviem šėrimams per dieną (ryte ir vakare), kad šuo visada žinotų, jog jūs esate ėdalo tiekėjas.

Jei šunį šeriate šlapiuoju šunų ėdalu, kaip atlygį už mokymąsi rinkitės patogesnius gardėsius, bet nepamirškite jų įskaičiuoti, apskaičiuodami šuns dienos ėdalo normą. Šunį šerkite bent du kartus per dieną: pusę normos patiekite vienu metu, o kitą pusę padalykite į 4–5 mažesnes porcijas ir išslapstykite įvairiose vietose, kad šuniui suteiktumėte progą pagalvoti ir jį surasti.

Kol laikotės kasdienio šėrimo rekomendacijų, nurodytų ant šunų ėdalo pakuotės, ir stebite šuns svorį, kad jis būtų idealios kūno būklės, galite nesijaudinti, kad galiausiai į dubenėlį belieka supilti gana nedaug ėdalo – jei šeriate savo šunį visaverčiu ėdalu ir duodate rekomenduojamą kasdienę normą, šuo gaus visų maisto medžiagų ir energijos, kurių jam reikia, kad būtų laimingas ir aktyvus!