Persų šinšila

Persų šinšila

Persų šinšilos būna vienos – baltos – spalvos, o akys žalios. Jų galvos plačios, ausys nedidelės, toliau viena nuo kitos, snukutis atviras ir nedidelis. Akys didelės ir apvalios, skaisčios spalvos. Nors dažniausiai šinšilų kaulai smulkesni nei daugumos persų kačių, jų kojos gana trumpos, storokos ir stiprios. Uodega trumpa ir pūkuota. Kailis ilgas, storas ir vešlus su tankiu minkštu poplaukiu.

Persų šinšila
  • Kailio ilgis: Ilgas
  • Kailio priežiūros reikalavimai: Kasdien šukuojama
Persų šinšila
  • Kasdienė mankšta : Žemas
Persų šinšila
  • Triukšmas: Žemas

Kilmė

Persų šinšilos iš tiesų yra tam tikra persų kačių rūšis. Šios veislės gyvūnai būna vienos spalvos – grynas baltas kailis ir juodi plaukų galiukai sukuria sidabrišką žvilgesį. Žalias smaragdines akis aiškiai pabrėžia juodi kontūrai. Persų šinšilos – pirmoji veislė, kuri buvo selektyviai veisiama dėl ypatingos spalvos. Ji pirmą kartą pristatyta 1894 m. Krištolo rūmuose Londone.

Kilmės šalis

Anglija

Charakteris

Persų šinšilos yra malonaus būdo, meilios ir prieraišios. Persų katės būna gan vangios ir tylios. Šinšilos laikomos judresnėmis ir didesnėmis ekstravertėmis nei dauguma persų kačių.

Sveikata

Šinšilos yra persų kačių tipo, kai kurios šinšilų ir kitų persų ilgaplaukių savybės sutampa, todėl daugelis persų kates varginančių problemų gali varginti ir šinšilas. Dėl trumpesnės galvos ir plokštesnio snukučio gali pasitaikyti žandikaulio deformacijų, sukeliančių dantų ligas, ir katei gali būti sunku ėsti bei lakti. Šnervės mažos, o gomurys minkštas ir per ilgas, todėl gali atsirasti didelių kvėpavimo problemų. Ašarų latakai gali būti išsidėstę neįprastai, todėl akys nuolat ašaroja, o snukutis drėksta, tad gali atsirasti snukio odos bėrimų ir žaizdelių. Dėl plokščio snukio taip pat didėja akių ligų tikimybė. Persų veislės katės gali turėti geną, dėl kurio inkstuose atsiradus cistoms išsivysto inkstų nepakankamumas (vadinamas autosomine dominantine policistine inkstų liga). Praėjusio šimtmečio dešimtajame dešimtmetyje atsiradus galimybei atlikti atrankinius tyrimus ši liga nustatyta daugiau kaip trečdaliui visų persų ir egzotinių trumpaplaukių kačių, nors šinšilos, regis, ja serga rečiau, tiesa, jos ir neišvengia. Taikydami atrankinius tyrimus veislininkai dabar stengiasi išnaikinti šią ligą – visada prašykite veislininko parodyti policistinės inkstų ligos tyrimų sertifikatus, suteiktus katėms, kurios naudojamos kačiukams veisti.

Mityba

Kalbant apie ėdalą, kiekviena katė yra ypatinga, kiekviena ką nors ypač mėgsta, ko nors nemėgsta, turi tam tikrų poreikių. Vis dėlto katės yra mėsėdės, ir kiekviena katė turi gauti iš ėdalo 41 skirtingą tam tikrą maisto medžiagą. Šių maisto medžiagų proporcija priklauso nuo amžiaus, gyvenimo būdo ir bendros sveikatos būklės, tad nekeista, kad augančiam, energingam kačiukui reikia kitokio maisto medžiagų derinio nei vangesnei vyresnio amžiaus katei. Kiti klausimai, į kuriuos reikia atsižvelgti, – tai šėrimas tinkamu ėdalo kiekiu siekiant išsaugoti puikią organizmo būklę – tam reikia laikytis šėrimo rekomendacijų ir aprūpinti šlapiu ir sausu ėdalu, pagamintu ir parinktu pagal individualų skonį.

Priežiūra

Šinšilas reikia kasdien šukuoti, kad ilgas gražiai krintantis kailis nesusiveltų ir nesusimazgytų. Iš neprižiūrimo ir susivėlusio kailio gali tekti iškarpyti visus susimazgiusius gniutulus ir laukti, kol kailis ataugs. Tas vietas reikia kasdien valyti, kad nesusiteptų. Šinšilų akys linkusios ašaroti, todėl akių kampučius ir nosies kraštelius reikės reguliariai valyti. Sėdmenys ir pauodegys dažnai susitepa nuo išmatų, todėl reikia rūpestingai šias vietas prižiūrėti, kad katės neišsitepliotų ir neatsirastų nemalonių gumuliukų.

Kaip ir visas kates, šias augintines rekomenduojama reguliariai skiepyti nuo ligų ir gydyti nuo parazitų.

Papildoma informacija

Jei ketinate savo šinšilą naudoti veisimui, turėsite atlikti įvairius paveldimųjų ligų, taip pat ir policistinės inkstų ligos, tyrimus, kad vada tikrai būtų sveika. Teiraukitės veterinaro. Reikia žinoti, kad šios katės turi ne tik ilgą kailį, bet ir storą poplaukį, todėl katė negali pati prižiūrėti savo kailio ir šeimininkas turi kasdien ją šukuoti.