Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Anglų springerio spanielis Zitting on Grass im Otumn

Pėdsekių priežiūra

Perskaitoma per 6 min.

Pėdsekiai, kaip sako jų pavadinimas, mėgsta ilgus atstumus sekti kvapų pėdsakais. Jie mėgsta ieškoti daiktų žaisdami, o dėl įspūdingos ištvermės yra puikūs kompanionai per ilgus pasivaikščiojimus.

Šiai grupei priklausančių kelių tipinių pėdsekių veislių pavyzdžiai:

  • Bladhaundai.
  • Bigliai.
  • Vandėjos grifonai basetai.
  • Bretanės rudieji basetai.
  • Hamiltono skalikai.

Pėdsekių veislėms būdingi toliau aptarti požymiai.

Šie šunys trokšta būti lauke ir sukišti nosį į žemę, kad galėtų sekti pagal kvapus. Pėdsekiams taip pat patinka ieškoti namuose ir kieme paslėptų objektų pagal jų kvapą; tai reiškia, kad smagiai praleisite laiką ir pažaisite abu. Šiems šunims patinka nešiotis minkštus žaislus, bet jie gali ne itin greit pasiduoti dresuojami ar netgi tuo nesidomėti! Jų išvaizdai būdingos nukarusios ausys ir glotnus arba šiurkštus kailis.

Mankšta ir žaidimai

Pėdsekiai mėgsta būti gamtoje ir apskritai turi labai daug ištvermės, nes buvo veisiami ilgą laiką sekti pagal kvapą. Ne taip kaip kurtai, kurie yra greiti trumpų distancijų bėgikai, pėdsekiai gali būti lyginami su maratono bėgikais – jie gali ilgas valandas žingsniuoti ar palengva bėgti vienodu tempu, todėl šių veislių šunims būtini ilgi pasivaikščiojimai.

Šunų žaidimai

Pėdsekių veislių šunys yra iš prigimties nepriklausomi ir paprastai su malonumu patys randa, kuo užsiimti. Iš puikių žaidimų verta paminėti „žaislo medžioklę“, kai kieme paslepiate gardėsių pripildytų žaislų, o šuo turi juos rasti pagal kvapą. Šuniui patiks lavinti savo įgimtus instinktus žaidžiant panašius žaidimus, o stebėti šunį bus ne mažiau smagu!

Geri žaidimai bigliams, bladhaundams ir kitiems pėdsekiams yra palikti pėdsaką, kurį jie galėtų šniukštinėti ir taip vienu metu lavinti savo instinktus ir žaisti. Pėdsaką kieme savo pėdsekiui galite lengvai palikti tempdami kokį nors stipriai ir išskirtinai kvepiantį daiktą, pavyzdžiui, ant virvutės pririštą gabalą žarnokų – tempkite žeme, kol šuo nemato, taip pat galite naudoti parduodamą „laukinės gamtos“ purškiklį, skirtą paukštšuniams treniruoti. Šunį paraginkite sekti pėdsaką.

Jei norite mesti iššūkį savo sumaniajam pėdsekiui, kodėl nepasunkinus žaidimo? Kurkite vis sudėtingesnius pėdsakus savo augintiniui, darykite juos ilgesnius, su daugiau posūkių, taip pat silpniau kvepiančius pėdsakus arba pertraukite pėdsaką ir pakeiskite jo dalį šuns sausuoju ėdalu. Šuniui darant pažangą paberkite mažiau kroketų, kad būtų sudėtingiau, o šuns pergalė teiktų dar daugiau pasitenkinimo!

Jūsų šuniui patiks, jei gardėsių paslėpsite mažose javainių dėžutėse ir popieriniuose maišeliuose, kuriuos jis galėtų suplėšyti; be to, tai pigiau, nei pirkti pagamintus žaislus su gardėsiais. Šuo jausis tikrai patenkintas, kai jam pavyks išlupti ėdalo iš tokių smagių ir sudėtingų pakuočių.

Žaidimas su pėdsekiu

Slėpynės yra vienas iš puikių žaidimų pėdsekiams, kuriame galite dalyvauti ir jūs! Be to, tai padeda mokyti šunį kvietimo komandų, mat pėdsekių reakcija į kvietimą gali greitai suprastėti vaikštinėjant vietose, kuriose yra gausybė įdomių kvapų!

Žaidžiant su šunimi mažiau stimuliuojančiose vietose ir apdovanojant jį tada, kai jus randa per slėpynes, galima pasiekti didesnio šuns susikaupimo. Kuo geriau šuo išmokytas kvietimo komandų, tuo drąsiau galite jį paleisti nuo pavadėlio uostinėti kvapų be pavojaus, kad šuo dings negirdėdamas jūsų kvietimo. Jūsų šuo nenori tyčia elgtis netinkamai, bet kartais prigimtiniai instinktai ir pagunda jais sekti būna tiesiog per stiprūs!

Yra ir kitų žaidimų, kuriuos gali žaisti pėdsekys, taikydamas savo sekimo įgūdžius. Kai kuriose šalyse, įskaitant JAV, sekimas kvapų pėdsaku arba pėdsekių „sekimas“ yra sporto šaka. Jungtinėje Karalystėje sekimas yra viena iš veiklos rūšių, tikrinama atliekant darbinių savybių bandymus. Šis šunų sportas šeimininkams leidžia patirti jausmą, tarsi turėtų tarnybinį policijos šunį. Per bandymus šunys vertinami už vikrumą, paklusnumą, kvapų aptikimą ir sekimo gebėjimus. Jei jus tai domina, veislių klubai galėtų jus nukreipti į artimiausius mokymo kursus.

Pėdsekiams taip pat patinka žaidimas „atnešk“, kuris yra geras būdas lavinti kvietimo komandą. Numeskite žaislą į aukštą žolę, ir šuniui jį suradus, pasikvieskite pas save ir sutikite su gardėsiais bei pagyromis.

Jei norite su šunimi bėgioti, atsižvelgdami į šių šunų poreikį daug mankštintis, pėdsekiai gali būti geri bėgiojimo kompanionai. Šuo ant pavadėlio gali nurisnoti su jumis ištisus kilometrus. Vis dėlto visada pasirūpinkite, kad šuo galėtų pailsėti ir prireikus palakti – juk jis apie tai tiesiog nepasisakys!

Emocinis ryšys

Kaip ir daugelis skalikų, kurie buvo veisiami medžioti gaujomis, jūsų pėdsekys paprastai turėtų gerai sutarti su kitais draugiškais šunimis ir ypač džiaugtis šunų draugija. Jei namie laikote du ar daugiau pėdsekių, jie greičiausiai mielai žais vieni su kitais ir mažiau pramogų tikėsis iš jūsų. Blogoji pusė ta, kad jiems žaidžiant drauge kils daugiau triukšmo, kadangi pėdsekiai mėgsta loti, o vieno šuns lojimas ar kaukimas gali tuo užkrėsti ir visus kitus! Mokymas taip pat užims daugiau laiko, todėl, kad užmegztumėte tvirtą ryšį, svarbu kiekvieną šunį dresuoti atskirai.

Ryšį su savo pėdsekiu galite stiprinti įvairiais būdais: žaisdami, dresuodami ir mankštindami – tai bus naudinga šuns emocinei ir fizinei sveikatai, tačiau šunims taip pat patiks tiesiog leisti laiką drauge. Jei jūsų pėdsekys pakankamai pasimankštino – ir protiškai, ir fiziškai – vakare jis mielai snaus jums prie kojų, kol skaitysite ar žiūrėsite televizorių.

Taip pat jūsų šuniui malonumo suteiks glostymas ir kailio šukavimas. Kasdien šukuodami pašalinsite visas šiukšles, įstrigusias šniukštinėjant pakrūmėse, o bet kokias kailio ir odos sveikatos problemas anksti pastebėsite ir laiku pradėsite gydyti. Galiausiai, glostymas ir šukavimas šunį atpalaiduos ir sustiprins jūsų tarpusavio ryšį.

Dresūra

Nors pėdsekiai socialūs ir iš prigimties yra gaujų šunys, jie gana lengvai ir nepriklausomai prisiriša prie savo šeimininkų. Jei bus per ilgai paliekamas vienas, pėdsekys gali pradėti nuobodžiauti ir, kad patrauktų dėmesį, gali imti niokoti daiktus ar kaukti. Jei bus nuo mažens išmokytas trumpai pabūti vienas, jums nesant šuo turėtų mielai pasnūduriuoti kelias valandas saugiame, tyliame kambaryje. Prieš išeidami šunį pamankštinkite, kad jis nusilengvintų ir pasirengtų atsipalaiduoti, paslėpkite saugų, gardėsių pripildytą žaislą, kad jums nesant šuo galėtų jo ieškoti.

Kadangi pėdsekiai iš prigimties balsingi, verta šunį išmokyti kaukti ir loti pagal komandą. Skatinkite juos tai daryti tam tikru metu, o ne tada, kai mažiausiai to norite! Tai ne tik reikš, kad šuo galės rodyti balsą tada, kai tai bus patogu jums abiem (ir atokiai nuo kaimynų), kartu galėsite jį lengviau nutildyti, kai to prireiks.

Pėdsekių mityba

Dauguma pėdsekių mėgsta paėsti ir dažnai savo ėdalą suryja labai greitai, jei tik gauna progą! Taip pat jie gali raustis po maisto atliekas ir vogti maistą (savo puikia uosle geba jį užuosti), todėl virtuvės ir lauko šiukšliadėžes uždenkite sunkiais ar rakinamais dangčiais.

Jūsų pėdsekiui patinka, kai jį šeriate, tai kodėl gi jo dviejų ėdalo porcijų per dieną nepadalinus į mažesnes dalis ir nepadarius šėrimo smagesniu užsiėmimu? Tegu šėrimas trunka ilgiau ir būna įdomesnis – sugalvokite įvairių būdų, kaip šuniui patiekti ėdalą. Išbarstykite iki 50 proc. atmatuotos sausojo ėdalo dienos normos kieme, jei sausa, arba išslapstykite namuose įvairiose vietose. Šuniui nematant lauke padarykite kvapų pėdsakus iki paslėpto ėdalo, kad šuo galėtų pasijusti tikras pėdsekys ir „užsidirbti“ pietus!

Pasilikite 5 proc. ėdalo, kurį duosite kaip gardėsį dresuodami, ypač, jei mokote savo pėdsekį kvietimo komandų, kadangi pėdsekį labai svarbu motyvuoti. Likusį kiekį reikėtų padalyti dviem šėrimams per dieną (ryte ir vakare), kad šuo visada žinotų, jog jūs esate ėdalo tiekėjas.

Jei laikotės rekomendacijų, nurodytų šuns ėdalo pakuotės galinėje pusėje, jūsų pėdsekys gaus visų reikiamų medžiagų, kad ir kaip padalysite ėdalą. Taigi, nesijaudinkite, jei po visų ėdalo ieškojimo žaidimų į dubenėlį liks suberti visai mažą kiekį ėdalo!

Šių ypatingų veislių šunys gali suteikti daug džiaugsmo – jie mėgaujasi ėsdami, žaisdami ir džiaugiasi kitais dalykais, o svarbiausia, kad šiuo džiaugsmu mielai dalijasi su jumis!