Kaip katės užsikrečia erkėmis ir blusomis?

Kaip katės užsikrečia erkėmis ir blusomis?

Iš kur atsiranda kačių blusos?

Blusų kiaušinėliai gali išgyventi įvairioje aplinkoje. Blusos iš jų gali išsiristi ir greitai užšokti ant pro šalį einančių gyvūnų, taip pat ir kačių, o tada keliauja toliau – kartais ištisus kilometrus. Gyvūnas, ant kurio jos gyvena, vadinamas šeimininku. Kartais blusomis užsikrečiama ne tada, kai katė susiduria su aplinkoje esančiais kiaušinėliais, bet kai susitinka gyvūną šeimininką, jau turintį blusų.

Kaip katės pasigauna blusų?

Jei gyvūnas, turintis kačių blusų, kontaktuoja su kitais gyvūnais, tuomet šie irgi gali jomis užsikrėsti. Tai vienas iš blusų plitimo būdų. Blusų kiaušinėlių taip pat gali būti kilimuose ir minkštuose balduose, jei anksčiau buvo blusų ir jos nebuvo visiškai išnaikintos. Kiaušinėliams išsiritus katė gali pasigauti blusų.

Gali būti labai sunku nustatyti, kaip katė užsikrėtė blusomis – gal iš aplinkos, nuo kitos katės (ar kito gyvūno), o galbūt pasigavo namuose esantį užkratą. Svarbiausia yra kuo greičiau jomis atsikratyti.

Kaip kačių blusos dauginasi?

Kai blusų turintis gyvūnas juda, blusos pakeliui paprastai deda kiaušinėlius. Kasdien blusa gali padėti apie 50 kiaušinėlių. Šie kiaušinėliai nukrinta nuo katės ir patenka į aplinką.

Per 2–16 dienų iš kiaušinėlių išsirita lervos, kurios vėliau virsta lėliukėmis kokonuose. Šioje stadijoje jos „miega“ ir tokios būsenos gali likti iki dvejų metų. Jos liks nejudrios, kol pasirodys naujas šeimininkas. Lėliukė paprastai gali pajausti, kad atsirado šeimininkas, pagal šilumą ir vibraciją. Blusai pasirodyti ir prisikabinti prie šeimininko pakanka vos kelių sekundžių.

Kuriuo metų laiku kačių blusų pasitaiko dažniausiai?

Kadangi blusoms patinka šilta aplinka, šiuolaikiniai namai (ypač centralizuoto šildymo) yra ideali vieta joms gyventi ištisus metus. Net žiemą, kai jos namuose, sąlygos joms yra tinkamos.

Kačių erkės

Iš kur atsiranda kačių erkės?

Jei kačių erkės gyvena ne ant šeimininko, tuomet jos gyvena lauke. Jos prisikabina prie augalų, šakų ar net žolės.

Kaip katės pasigauna erkių?

Erkės ant šeimininko – jūsų katės – kūno patenka tada, kai katė prie jų prisiliečia, paprastai būdama lauke. Net jei katė gyvena kambaryje, ji vis tiek gali pasigauti erkių. Jei turėjote kontaktą su erkėmis, jos galėjo užlipti ant jūsų plaukų ar drabužių, o jums grįžus namo gali nukeliauti ant jūsų katės kailio.

Erkes taip pat gali pernešti vieni gyvūnai kitiems. Jei jūsų katė bendrauja su kate, turinčia erkių, galiausiai ir pati lengvai gali pasigauti erkių.

Kaip dauginasi erkės?

Dauguma erkių veisiasi būdamos ant šeimininko. Vėliau nukrinta ant žemės, kad padėtų kiaušinėlių. Iš šių kiaušinėlių išsirita lervos, kurios vėliau užauga ir tampa jaunomis erkėmis. Šioje stadijoje jos jau pasirengusios prisisiurbti prie šeimininko.

Įsisiurbusios ir pasimaitinusios vieno šeimininko krauju, dauguma erkių vėl nukrinta ant žemės, išsineria ir tampa suaugusiomis erkėmis. Kai įsisiurbs kitam šeimininkui, ant jo ims dėti kiaušinėlius. Taip pat jos maitinsis toliau.

Kadangi erkės keičia šeimininkus, jos gali erkių perduodamas ligas pernešti nuo vienos katės (ar kitokio gyvūno) kitai.

Kuriuo metų laiku kačių erkių pasitaiko dažniausiai?

Erkių katės dažniausiai pasigauna pavasarį ir rudenį, bet jos gali įsisiurbti katei (ir jums) bet kuriuo metų laiku. Kitas svarbus veiksnys yra erkių skaičius jūsų vietovėje. Veterinaras gali pasakyti, ar dažnai pasitaiko erkių jūsų gyvenamojoje vietoje.

Kaip pašalinti ir naikinti kačių blusas ir erkes, skaitykite čia.

Jei nerimaujate dėl katę kamuojančių blusų ar erkių, pasikonsultuokite su veterinaru. Atminkite, kad katei negalima naudoti šunims ar kitiems gyvūnams skirtų priemonių, nes jos gali pakenkti.