Šeltis

Šeltis

Šis mažas arba vidutinio dydžio grakštus ir dailus šuo turi gražų, ilgą kailį ir vešlius gaurus apie kaklą ir ant krūtinės, didelius gaurus (ilgesnius plaukus) ant kojų ir uodegos. Kailis būna kelių spalvų, raštų ir derinių – išsamią informaciją žr. veislės standarto aprašyme. Suaugę patinai būna apie 37 cm ūgio, patelės – 35,5 cm. Visiškai suaugęs šeltis sveria nuo 6 iki 12 kg.

Šeltis
 • Dydžio kategorija: Mažas
 • Kailio priežiūros reikalavimai: Kasdien
 • Kailio ilgis: Vidutinis / ilgas
Šeltis
 • Šėrimasis: Stiprus
 • Alergijos: Ne
 • Triukšmas: Balsingas
 • Šunų grupės veisyklų klubas: Ganymo
 • Mankšta: Iki 1 val.
Šeltis
 • Vienišas: Nuo 1 iki 3 val.
 • Kiti augintiniai : Didelis
 • Tinkamumas sargauti: Vidutinis

Kilmė

Šie šunys pavadinti pagal Šetlando salas Škotijos šiaurės rytų pakrantėje – čia ir buvo išvesta ši veislė. Šelčiai buvo aviganiai, kai kada jiems tekdavo dirbti labai atšiauriomis sąlygomis. Laikyta, kad tai įvairių tipų šunų mišinys, taip pat kad jie turi špicų ir škotų aviganių kraujo, o vietinis Šetlando gyventojas Jamesas Loggie į šį mišinį dar įmaišė ilgaplaukius kolius – taip atsirado dabartinė šelčių veislė. Ponas J. Loggie vėliau 1908 m. tapo Šetlando veislės šunų klubo pirmuoju sekretoriumi.

Charakteris

Šelčiai yra puošnūs ir dailūs, bet jie taip pat stiprūs – tai aktyvių darbinių šunų, turinčių gausybę energijos, veislė. Šie šunys būna labai ištikimi savo šeimininkams, bet gali santūriai elgtis su nepažįstamais asmenimis. Tai labai budrūs šunys, ką nors pastebėję, jie būtinai jus įspės. Tai gali kelti keblumų, jei greta gyvena kaimynai ir (arba) negalite suvaldyti šio šuns noro loti.

Sveikata

Kaip ir daugelį kitų veislių šunų, šelčius gali varginti įvairios paveldimos akių ligos ir klubo displazija (liga, dėl kurios atsiranda judėjimo problemų). Todėl prieš veisiant svarbu patikrinti šunų akių regą ir įvertinti klubų būklę.

Mankšta

Per dieną šis šuo turi ne mažiau kaip valandą mankštintis, bet energingieji šelčiai mielai pasimankštins ilgiau. Šie šunys labai mėgsta vaikščioti su šeimininku, taip pat jam patinka dresūra ir gerai sekasi daugelis šunų sporto šakų, taip pat vikrumo, klusnumo užduotys ir estafetės su kamuoliuku (angl. Flyball).

Mityba

Mažų šunų medžiagų apykaita greita, taigi jie greitai degina energiją, nors dėl mažo skrandžio turi ėsti po nedaug ir dažnai. Mažų šunų veislių šunims skirtas ėdalas specialiai sukurtas parenkant tinkamą pagrindinių maisto medžiagų kiekį, o kroketai yra mažesni, kad tilptų mažuose nasruose. Be to, taip lengviau kramtyti, pagerėja virškinimas.

Priežiūra

Jų kailiui reikia gan daug priežiūros – viršutinis sluoksnis ilgas ir tiesus, o poplaukis trumpas, purus ir tankus. Prižiūrint kailį kasdien šukavimas ne itin vargins, svarbu iššukuoti susivėlusius plaukus, kol jie smarkiai nesusimazgė.