Ilgaplaukis kolis

Ilgaplaukis kolis

Ilgaplaukiai koliai yra vidutinio dydžio arba dideli, išdidūs ir gražūs šunys, meiliu ir išraiškingu snukiu. Jų tankus kailis būna sabalo spalvos, sabalo ir baltos, trispalvis ir melsvai šlakuotas, galva yra pailgos ir pleišto formos. Suaugę patinai yra 56–61 cm ūgio ir sveria 27–34 kg, o suaugusios patelė yra 51–56 cm ūgio ir sveria 23–30 kg.

Ilgaplaukis kolis
 • Dydžio kategorija: Didelis
 • Kailio priežiūros reikalavimai: Kasdien
 • Kailio ilgis: Vidutinis / ilgas
Ilgaplaukis kolis
 • Šėrimasis: Vidutinis
 • Alergijos: Ne
 • Triukšmas: Balsingas
 • Šunų grupės veisyklų klubas: Ganymo
 • Mankšta: Iki 1 val.
Ilgaplaukis kolis
 • Vienišas: Trumpiau nei 1 val.
 • Kiti augintiniai : Didelis
 • Tinkamumas sargauti: Vidutinis

Kilmė

Manoma, kad šios veislės šunys kilo iš romėnų užkariautojus (50 m. pr. Kr.) lydėjusių šunų ir vietinių Škotijos šunų. Tikriausiai jie tokį vardą gavo nuo juodų avių (angl. Colley), auginamų Škotijos žemumose. XIX a. septintajame dešimtmetyje šie šunys tiesiog pakerėjo karalienę Viktoriją, apsilankiusią Škotijoje savo Balmoralo dvare, ir ji kelis šunis atsigabeno į Vindzoro pilį. Tuo metu škotų aviganiais vadinti koliai pirmą kartą įžengė į parodų salę Birmingamo šunų draugijos parodoje ir netruko labai išpopuliarėti.

Charakteris

Ilgaplaukiai koliai yra draugiški, nenervingi ir neagresyvūs. Tai džiaugsmingi šunys, jie užmezga labai artimą ryšį su savo šeimynykščiais. Jie labai saugo savo namų aplinką, bet pakviestus svečius sutinka šiltai. Ilgaplaukiai koliai labai greitai mokosi ir labai mėgsta naujus dresūros iššūkius.

Sveikata

Kaip ir daugelį kitų veislių šunų, ilgaplaukius kolius gali varginti įvairios paveldimos akių ligos ir klubo displazija (liga, dėl kurios atsiranda judėjimo problemų). Todėl prieš veisiant svarbu patikrinti šunų akių regą ir įvertinti klubų būklę.

Mankšta

Keista, bet ilgaplaukiams koliams ypač daug mankštintis nereikia, jie lengvai prisitaiko prie šeimos gyvenamosios vietos. Tačiau reikėtų jiems leisti laisvai pabėgioti, pažaisti su kamuoliuku ir parnešti numestą kamuoliuką. Suaugę šunys turi mankštintis kasdien po valandą, bet jie mielai sutiks pasimankštinti ir daugiau, jei tik galėsite juos išvesti.

Mityba

Stambių šunų veislių šunys pasižymi dideliu apetitu, jiems reikalingas kitoks maisto medžiagų, įskaitant mineralus ir vitaminus, balansas, palyginti su mažesnių šunų veislių šunimis. Ilgaplaukiai koliai gali būti linkę į skrandžio išsipūtimą ir kitas skrandžio problemas. Šio sutrikimo riziką galima sumažinti šeriant mažesnėmis porcijoms, bet dažniau.

Priežiūra

Dvigubas kolių kailis vešlus, tad jį reikia kas savaitę šukuoti, antraip labai susimazgys. Poplaukis minkštas ir pūkuotas, arti prie odos, o išorinis kailis yra šiurkštus ir tiesus. Šuniui šeriantis geriausia šukuoti kasdien. Kad plaukai nesiveltų, kai kada galima apkirpti priekines kojas ir uodegą.