Airių seteris

Airių seteris

Šie dideli ir raumeningi medžiokliniai šunys pasižymi išskirtiniu sodrios spalvos kailiu, kuris gali būti nuo kaštoninio iki raudonmedžio atspalvių. Kailis šilkinis ir lygus, ant kojų, ausų ir uodegos plunksniškas. Šie šunys proporcingi ir elegantiški, išdidžiai iškelta galva. Suaugę patinai vidutiniškai yra 65 cm ūgio, sveria 30,5 kg; suaugusios patelės yra maždaug 61 cm ūgio ir sveria 26 kg.

Airių seteris
 • Dydžio kategorija: Didelis
 • Kailio priežiūros reikalavimai: Kasdien
 • Kailio ilgis: Vidutinis / ilgas
Airių seteris
 • Šėrimasis: Mažas
 • Alergijos: Ne
 • Triukšmas: Ne per daug triukšmingas
 • Šunų grupės veisyklų klubas: Paukštšunis
 • Mankšta: Ilgiau nei 2 val.
Airių seteris
 • Vienišas: Nuo 1 iki 3 val.
 • Kiti augintiniai: Vidutinis
 • Tinkamumas sargauti: Mažas

Kilmė

Airių seteriai yra seniausia seterių grupė, egzistavusi dar prieš Gordono ir anglų seterius. Manoma, kad veislė išsirutuliojo iš senųjų spanielių, medžioklinių spanielių, kurie pritūpdavo aptikę laimikį, ir škotų seterių. Airių raudonųjų seterių klubas buvo įsteigtas 1882 m. Dubline pagal Eniskileno grafo, išgavusio būdingą raudoną kailio spalvą, veisimo programą. XX a. penktajame dešimtmetyje veislė dėl progresuojančios tinklainės atrofijos (PRA) beveik išnyko. Ėmus atlikti DNR testus ir taip nustatyti ligos nešėjus, veislė buvo atkurta ir PRA atvejų pasitaikė gerokai mažiau.

Charakteris

Geros kilmės, tinkamai socializuoti ir dresuoti airių seteriai yra išskirtinai mieli ir gali būti prieraišūs šeimos augintiniai. Jei teks gyventi su kate, būtina anksti pratinti prie kačių ir rūpestingai prižiūrėti. Kadangi yra be galo draugiški, jie nėra tinkami kaip sarginiai šunys, nors ir praneša apie atvykėlius. Airių seteriai iš esmės visą gyvenimą išlieka šuniukai – tai viena iš žaviausių jų savybių.

Sveikata

Kaip ir daugeliui kitų veislių šunų, airių seteriams gali išsivystyti įvairių paveldimų regos sutrikimų ar klubo displazija (tai būklė, dėl kurios gali kilti judrumo problemų). Todėl prieš veisiant svarbu patikrinti šunų akių regą ir įvertinti klubų būklę. Taip pat jie gali būti linkę į virškinimo trakto sutrikimus.

Mankšta

Airių seteriai buvo išveisti medžioti paukščius, todėl yra labai aktyvūs ir turi daug mankštintis – suaugę šunys turėtų daugiau nei po dvi valandas kasdien. Nors išsiblaškę, jie yra medžiotojai, linkę sekti vedami uoslės, todėl, norint šunį parsikviesti grįžti, būtina dresuoti.

Mityba

Stambių šunų veislių šunys pasižymi dideliu apetitu, jiems reikalingas kitoks maisto medžiagų, įskaitant mineralus ir vitaminus, balansas, palyginti su mažesnių šunų veislių šunimis. Airių seteriai linkę į skrandžio išsipūtimą ir kitas skrandžio problemas. Šio sutrikimo riziką galima sumažinti šeriant mažesnėmis porcijoms, bet dažniau.

Priežiūra

Pati gražiausia šių šunų ypatybė, be abejo, yra kailis. Kad plunksniškas kailis nesusiveltų, reikia šukuoti kasdien. Kartais reikia iškirpti plaukus tarpupirščiuose ir už ausų, kad nesusidarytų kaltūnų. Retkarčiais, norint smarkiau apkirpti kailį, gali prireikti profesionalaus kirpėjo paslaugų. Vis dėlto parodose dalyvaujančių šunų kailiui reikia skirti ypatingą dėmesį, kad šuo būtų lygiavertis varžovas. Iš kailio priežiūros darbų svarbiausias yra rūpestingas ir reguliarus ausų valymas – šito pamiršti negalima. Kadangi šių šunų ausys nukarusios, į ausis patenka labai nedaug oro, todėl susidaro puikios sąlygos tarpti bakterijoms, dėl kurių dažnai pasitaiko ausų infekcijų.