Barzdotasis kolis

Liekni ir aktyvūs barzdotieji koliai yra vidutinio dydžio šunys ilgu, šiurkščiu ir gauruotu kailiu, kuris natūraliai krinta į šonus. Kailis būna juodos, mėlynos, rausvos ir gelsvai rudos, pilkai melsvos spalvos, visų pilkų atspalvių, taip pat rudos ir smėlio spalvos su baltomis žymėmis ar be jų. Idealus šunų ūgis yra 53–56 cm, patelių 51–53 cm. Jie sveria 18–28 kg.

- Dydžio kategorija: Vidutinis
- Kailio priežiūros reikalavimai: Kasdien
- Kailio ilgis: Vidutinis / ilgas

- Šėrimasis: Vidutinis
- Alergijos: Ne
- Triukšmas: Balsingas
- Šunų grupės veisyklų klubas: Ganymo
- Mankšta: Iki 2 val.

- Vienišas: Trumpiau nei 1 val.
- Kiti augintiniai : Didelis
- Tinkamumas sargauti: Vidutinis
Kilmė
Barzdotieji koliai išveisti Škotijoje iš vietinių aviganių, ypač iš bobteilų, taip pat jie gali turėti lenkų žemumų aviganių ir komondorų genų. Iš pradžių greičiausiai buvo du barzdotųjų kolių tipai – mažesni, lengvesnių kaulų ganymo šunys iš Škotijos aukštumų ir sunkesnių kaulų šunys juodu kailiu, kilę iš Škotijos žemumos. Manoma, kad šiuolaikiniai barzdotieji koliai atsirado susimaišius šiems abiem ganymo šunų tipams. Kolis yra škotiškas aviganių pavadinimas.
Charakteris
Šios veislės šunys budrūs, noriai mokosi ir mėgsta būti su žmonėmis. Tai švelnūs šunys, kurie mėgsta dalyvauti visoje šeimos veikloje ir linkę sugyventi su šunimis bei kitais naminiais gyvūnais. Nepažįstami žmonės pasitinkami garsiu lojimu, bet priimami šiltai.
Sveikata
Kaip ir daugeliui kitų veislių šunų, barzdotiesiems koliams gali išsivystyti klubo ar alkūnės displazija (sąnarių būklė, kuri gali būti skausminga ir dėl kurios gali kilti judrumo problemų) ir paveldimų regos sutrikimų. Todėl prieš veisiant svarbu patikrinti šunų akių regą ir įvertinti klubų būklę.
Mankšta
Barzdotieji koliai yra aktyvi veislė, kuriai reikia kasdien mankštintis bent po valandą. Jiems patinka žaisti lėkščiasvydį ar futbolą, jie gerai pasirodo vikrumo, klusnumo ir net sekimo rungtyse.
Mityba
Jūsų šuns mityba turi būti tinkamai subalansuota ir turi apimti visas pagrindines maisto medžiagų grupes. Taip pat nuolat turi būti padėta šviežio vandens. Taip pat labai svarbu atlikti reguliarų įvertinimą siekiant užtikrinti, kad šuo būtų idealios formos. Nepamirškite jo šerti bent dukart per dieną, remdamiesi konkretaus jam skirto ėdalo šėrimo rekomendacijomis.
Priežiūra
Barzdotųjų kolių kailio priežiūra užima nemažai laiko, jį šukuoti rekomenduojama kasdien. Svarbu pakelti kailį ir pasiekti odą. Tiesiog peršukuoti viršutinį kailio sluoksnį nėra prasmės, nes susidaro paslėptų kaltūnų. Reikia kruopščiai iššukuoti kiekvieną sluoksnį, geriausia adatiniu šepečiu. Barzdotieji koliai šeriasi, bet tinkamai šukuojant šėrimasis nėra pernelyg intensyvus.