Manksų katė

Manksų katė

Manksai gali būti labai panašūs į britų trumpaplaukes kates, žinoma, išskyrus uodegą. Kūnas būna nedidukas ir tvirtas, krūtinė plati, o nugara trumpa. Pasturgalis apskritas ir turėtų būti aukščiau nei pečiai. Kojos trumpos ir stiprios, užpakalinės kojos truputį ilgesnės už priekines. Kačių parodoje dalyvaujanti katė turi būti visiškai be uodegos, o galiukas turi būti visiškai apvalus, bet veisiamos arba kaip augintiniai auginamos katės gali turėti įvairių ilgių uodegų strampus. Manksų kailį sudaro trumpas storas poplaukis ir šiek tiek ilgesnis viršutinis kailis. Šios katės būna visokių spalvų derinių ir turi visokių žymių, išskyrus būdingas Siamo katėms.

Manksų katė
  • Kailio ilgis: Trumpas
  • Kailio priežiūros reikalavimai: Rečiau kaip kartą per savaitę
Manksų katė
  • Kasdienė mankšta : Vidutinis
Manksų katė
  • Triukšmas: Žemas

Kilmė

Beuodegės manksų katės jau šimtus metų žinomos Meno saloje, gausu padavimų apie tikrą jų kilmę. Pasak vieno, Nojus per greitai uždaręs arkos duris ir nukirtęs jai uodegą. Pasak kito, 1588 m. beuodegės katės išplaukė į Meno salos krantą iš sudužusių Ispanijos armados galeonų. Beuodegiškumas neabejotinai yra genetinė mutacija, galbūt atsiradusi dėl įvaisos tarp nedidelės britų trumpaplaukių kačių populiacijos saloje. Tikra beuodegė manksų katė turi tik nedidelę duobutę toje vietoje, kurioje turi būti uodega, tačiau gimsta ir kačių su uodegos liekanomis. Jos vadinamos „striukauodegėmis“, „trumpauodegėmis“ arba „ilgauodegėmis“ – priklauso nuo uodegos ilgio. Mutavęs genas, dėl kurio atsiranda beuodegiškumas, taip pat gali lemti kitas kaulų skeleto deformacijas, vis dėlto manksų katės gali dalyvauti visose didžiosiose JK kačių parodose.

Kilmės šalis

Didžioji Britanija (Meno sala)

Charakteris

Manksų katės gero charakterio ir prieraišios, jos mėgsta būti glaustomos ir labai gerai prisitaiko gyvendamos šeimoje.

Sveikata

Beuodegiškumas yra didelis genetinis trūkumas, taigi dėl „iškreipto“ manksų stuburo gali kilti sveikatos problemų. Jei iškleiptos formos slanksteliai paveikia stuburą, katė jau ankstyvame amžiuje gali susirgti artritu. Kai kurių kačių išeinamosios angos kanalas gali būti siauresnis, todėl gali kietėti viduriai. Mutavęs genas, dėl kurio atsiranda beuodegiškumas, taip pat gali lemti kitas kaulų skeleto deformacijas, ir, jei suporuojamos dvi visiškai neturinčios uodegos beuodegės, palikuonys dažnai gimsta negyvi arba gimę nugaišta. Manksų stuburas beveik visada būna kaip nors kitaip deformuotas, kai kada slanksteliai būna trumpesni už įprastus, o žemesnėje stuburo vietoje jie dažnai būna sukibę ir jų gali būti mažiau.

Mityba

Kalbant apie ėdalą, kiekviena katė yra ypatinga, kiekviena ką nors ypač mėgsta, ko nors nemėgsta, turi tam tikrų poreikių.  Vis dėlto katės yra mėsėdės, ir kiekviena katė turi gauti iš ėdalo 41 skirtingą tam tikrą maisto medžiagą. Šių maisto medžiagų proporcija priklauso nuo amžiaus, gyvenimo būdo ir bendros sveikatos būklės, tad nekeista, kad augančiam, energingam kačiukui reikia kitokio maisto medžiagų derinio nei vangesnei vyresnio amžiaus katei. Kiti klausimai, į kuriuos reikia atsižvelgti, – tai šėrimas tinkamu ėdalo kiekiu siekiant išsaugoti puikią organizmo būklę – tam reikia laikytis šėrimo rekomendacijų ir aprūpinti šlapiu ir sausu ėdalu, pagamintu ir parinktu pagal individualų skonį.

Priežiūra

Manksų kailio nereikia ypač daug šukuoti – šios katės pačios geba pasirūpinti savo kailiu. Kaip ir visas kates, šias augintines rekomenduojama reguliariai skiepyti nuo ligų ir gydyti nuo parazitų.

Papildoma informacija

Jei ketinate savo manksų katę naudoti veisimui, pasitarkite su veterinaru, kad kačiukams netektų kankintis ir jie neturėtų įgimtų deformacijų.